Jak wybrać i wygrać konkurs? W tle balony, jeden wyprzedza pozostałe w stawce.

27.05.2024

Jak wybrać i wygrać konkurs?

Jak wybrać i wygrać konkurs? Najlepiej skrupulatnie przeanalizować swoje talenty, a potem znaleźć odpowiedni konkurs za pomocą Moje Stypendium! Regularnie dodajemy do naszej bazy nowe propozycje, skupiając się przede wszystkim na dużych, ogólnopolskich pozycjach.  Dodajemy tylko konkursy, które oferują konkretne, rozwojowe nagrody (nagrody finansowe, akcesoria pozwalające realizować się w danej dziedzinie, czasem rozwojowe wyjazdy) Możecie być więc pewni, że konkursy, które znajdziecie w naszej bazie są już wstępnie przez nas przefiltrowane pod względem ich wartości Z doświadczenia możemy powiedzieć, że kreatywnych pomysłów na konkurs w Polsce jest całe mnóstwo! Co więcej kryteria konkursów często są szersze niż stypendiów – przede wszystkim jeśli chodzi o wiek uczestników!

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o konkursach  i stypendium już w środę 29 maja Ola i Kacper na najnowszym live „Moje Stypendium” przeprowadzą was od A do Z przez cały proces ubiegania się o stypendium! Zapraszamy!

Jak wybrać konkurs?

Pierwszy krok jest najprostszy – zadajcie sobie pytanie co lubicie robić i w jakim kierunku chcecie podążać. Nie warto się jednak ograniczać, naszym zdaniem nawet jeśli dany konkurs dotyczy Waszego hobby, a nie jest związany z główną drogą życiową i tak warto wziąć w nim udział. Konkursy to bowiem lżejsze, nieco mniej zobowiązujące propozycje, idealne, by spróbować swoich sił w jakiejś dziedzinie. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być ogromnym rozwojowym bodźcem. Dobrym przykładem są konkursy na prace dyplomowe, które w ostatnim czasie analizowaliśmy (wiele pozycji z tego zestawienia wciąż jest aktualnych!).

Na naszej stronie dzielimy konkursy wg następujących kategorii: muzyczne, literackie, artystyczne i naukowe.  Poza tym w wyszukiwarce można wybrać konkursy ogólnopolskie lub takie zorientowa na konkretne województwo. Możecie także zaznaczyć grupę docelową, do której należycie (uczniowie, studenci, absolwenci, doktoranci i inni), a także przeszukać konkurs wg organizatorów. Pro tip – kategoria konkursów artystycznych jest bardzo szeroka i może obejmować różne kategorie – od filmu, przez fotografię aż do rysunku. Nie da się jednak ukryć, że system polskich konkursów to raj dla tych, którzy uwielbiają tworzyć i dzielić się tym ze światem!

Dodatkowe rady

Co jeszcze możemy doradzić w kwestii wyboru konkursu?

  • Dopasowujcie wybór i trudność konkursu do Waszego zaawansowania w danej dziedzinie. Przykładowo – warto najpierw spróbować swoich sił w filmie krótkometrażowym czy etiudzie, przed rzuceniem się na dłuższą formę. Analogicznie działa to w innych przypadkach. Warto realistycznie też oceniać swoje zasoby czasowe – wygrana w konkursie nie jest warta odpuszczenia well being i swojego zdrowia psychicznego.
  • Nie startujcie w dwóch konkursach naraz, skupcie się na jednym zadaniu. Wielokrotnie czujemy pokusę, by rozwijać się w jak najwyższym tempie – jest to zrozumiałe w dzisiejszym świecie. Wszystko ma jednak swoje konsekwencje, a wolniejsze, bardziej przemyślane podejście prawie zawsze sprawdza się lepiej.
  • Nie ma nic złego w posiadaniu wielu zainteresowań czy w poszukiwaniu pasji, nieważnie w jakim wieku jesteśmy. Konkurs to naprawdę świetna okazja, by spróbować swoich sił w dziedzinie, która zawsze nas fascynowała. Może to czas, żeby odgrzebać swój stary zeszyt z wierszami i pokazać światu najbardziej intrygującą pozycję?
  • Konkursy mogą dotyczyć wszystkiego. Jeśli wydaje wam się, że w waszej sferze zainteresowań nikt nie zorganizował konkursu zapewniamy was, że jest to możliwe. Wiedzieliście na przykład, że istnieje konkurs na pracę na temat prawa znaków towarowych czy na prace z zakresu prefabrykacji betonowej? To przykłady rozwojowych konkursów na najlepsze prace dyplomowe!
  • Wybierajcie tematykę, która was pasjonuje. Konkursów filmowych czy literackich jest sporo i często dotyczą konkretnego regionu czy prac danego artysty. Dlatego jeśli jesteście fanami Gombrowicza nie ma sensu wybierać konkursu, który skupia się na Mickiewiczu!

Jak wygrać konkurs?

A oto pytanie za milion dolarów! Oczywiście na ma jednej odpowiedzi na to pytanie, zwłaszcza jeśli chodzi o subiektywnie oceniane prace artystyczne. Możemy jednak udzielić paru podpowiedzi!

  • Zastanówcie się, jakie dodatkowe aktywności (np. nauka języków obcych, interesujące kursy, szkolenia, działalność w wolontariacie, angażowanie się w samorząd szkolny lub studencki) możecie podjąć by podszkolić się przed przystąpieniem do konkursu!
  • Jakie napotykacie trudności i przeszkody, które utrudniają realizację waszych planów? Macie blokadę twórczą, lęk przed oceną, syndrom pustej kartki? Warto mieć świadomość, że to wszystko normalne i zdarza się także najlepszym artystom czy naukowcom! Każdy dzień jest walką z samym sobą, nawet jeśli chodzi o rzeczy, które sprawiają nam wielką przyjemność. Pamiętajmy, że przegrana w konkursie to nie koniec świata. Ostatecznie – co tak naprawdę mamy do stracenia startując w konkursie?
  • Z jednej strony mówi się, że najlepsi artyści kradną i jest w tym nutka prawdy. Dlatego zachęcamy do inspiracji od najlepszych, od mistrzów słowa czy pędzla. Z drugiej strony w wypadku konkursów sugerujemy wstrzemięźliwość przy korzystaniu z narzędzi AI, bo komisje konkursowe są na to wyjątkowo uczulone. Poza tym konkurs, jak siłownia czy basen, to coś co robimy dla siebie, by ćwiczyć konkretny mięsień. Postarajmy się robić to bez dopingu!
  • Wiemy, że to trudne, a pokusa żeby tego nie robić bywa ogromna. Mimo wszystko wartość pokazania swojej konkursowej pracy przed jej wysłaniem rodzinie i znajomym jest naprawdę bezcenna! 

Czemu stypendia i konkursy są dla nas tak ważne?

Ostatnio podczas wywiadu w Radiu Nowy Świat świetny i dociekliwy Michał Porycki zadał nam pytanie, którego się nie spodziewaliśmy. ,,Ile młodych osób „tracimy” ze względu zagubienia w systemie”? To pytanie przypomniało nam dlaczego robimy to, co robimy.  Stypendia i konkursy to szanse na rozwój, a my chcemy pomagać wam z nich korzystać i realizować marzenia. 

Dlatego też na zakończenie zachęcamy do wsparcia naszego portalu – każda mała pomoc przyczyni się do dalszego rozwoju wiedzy o stypendiach.

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.