ile wynosi stypendium obrazek dekoracyjny do artykułu

26.05.2021

Ile wynosi stypendium?

Ile wynosi stypendium w Polsce? Czy ze stypendium można się utrzymać? Czy stypendium wlicza się do dochodu? Jakie są budżety przeznaczane przez organizatorów na realizację programu stypendialnego? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy finansowy aspekt systemu stypendiów w Polsce. Wspomnimy też nieco o stypendiach zagranicznych i o tym, jakie inne formy wsparcia może przybrać stypendium.

Kwoty i budżety stypendiów w Polsce

Ile wynosi stypendium dla jednej osoby?

Na pytanie o to, ile wynosi stypendium, nie ma prostej odpowiedzi, gdyż wysokość wsparcia jest indywidualna dla każdego programu. Jednocześnie, w raporcie „Mapa stypendiów III” z największego w Polsce badania społecznych programów stypendialnych realizowanych w latach 2019-2020, po raz pierwszy od 2013 roku mieliśmy możliwość dotarcia do unikalnych danych dotyczących budżetów i wartości stypendiów. Kilkaset organizatorów podzieliło się z nami informacjami o finansowym aspekcie ich programów stypendialnych. Jakie są zatem wnioski z badania?

Przede wszystkim, widoczna jest duża rozpiętość przyznawanego wsparcia. Kwoty stypendiów wahają się od kilkudziesięciu złotych (przyznawanych np. w ramach małych, lokalnych programów dla uczniów), po kilkaset tysięcy złotych (oferowanych doktorantom i młodym naukowcom – stypendystom w ramach programów trwających minimum rok). Więcej o tym, jakie stypendia są organizowane w Polsce i przez kogo, pisaliśmy w zeszłym tygodniu.

Stypendium może zatem stanowić podstawę utrzymania, ale może również być nagrodą za dotychczasowe osiągnięcia lub zachętą do dalszej pracy. Jednocześnie, częstą praktyką jest pobieranie w tym samym czasie stypendiów od kilku organizatorów, choć istnieją programy, które wykluczają taką możliwość. W razie wątpliwość warto dokładnie przejrzeć regulamin programu przed wysłaniem aplikacji lub skontaktować się z organizatorem stypendium.

Warto również pamiętać, że nie wszystkie stypendia są wolne od podatku dochodowego. W artykule na naszym portalu omawiamy szczegóły opodatkowania stypendiów dla studentów i doktorantów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Co ważne, już w 2013 roku pisaliśmy o kwotach stypendiów w Polsce – zajrzyjcie do artykułu, jeśli ciekawi Was, co zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Zaś więcej informacji o obecnych kwotach wsparcia stypendialnego znajdziecie zarówno w pełnej, jak i skróconej wersji raportu „Mapa stypendiów III” – obie są dostępne całkowicie bezpłatnie!

Na ile rat rozłożone jest stypendium?

Co ciekawe, wielu organizatorów stypendiów społecznych w Polsce przyznaje stypendia jednorazowo – a zatem cała kwota stypendium trafia od razu na konto stypendysty. Popularne jest również rozdzielenie wsparcia stypendialnego na 10 rat – tak przyznawane jest wiele stypendiów dedykowanych uczniom i studentom (stypendium przyznawane jest co miesiąc przez 10 miesięcy roku szkolnego/akademickiego). Innym sposobem jest rozłożenie stypendium na dwie transze – w takim przypadku często odnosi się to do rocznych programów stypendialnych, w których jedna rata przekazywana jest na jedno półrocze (lub na jeden semestr).

Jakie są budżety przeznaczone na realizację programów stypendialnych?

W koszt organizacji programu stypendialnego wliczają się nie tylko kwoty wsparcia wypłacanego stypendystom, ale także koszty przeprowadzenia rekrutacji, promocji programu, dodatkowych wydarzeń organizowanych dla stypendystów i wiele innych.

Podobnie jak w przypadku pytania o wysokość stypendium, na pytanie o budżety programów stypendialnych w kraju trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Z pewnością cieszy fakt, że w Polsce organizowanych jest co najmniej kilkanaście niezwykle rozbudowanych programów, które posiadają budżet o wartości co najmniej 1 miliona złotych w ramach jednego naboru stypendialnego. Istnieje także wiele instytucji dysponujących budżetem rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, oraz szereg małych, lokalnych organizacji, których budżet zamyka się w kwocie do dziesięciu tysięcy złotych.

Choć potrzeby są duże, taka różnorodność organizacji pozwala wspierać zdolne, młode osoby na wielu poziomach – od wsparcia uczniów poprzez lokalne jednostki samorządu terytorialnego, po kilkuletnie programy dedykowane doktorantom i naukowcom.

Jakie inne formy może przyjąć stypendium?

Choć najczęstszą formą wsparcia stypendystów jest wsparcie finansowe, regularnie przybywa programów oferujących dodatkowe korzyści. Jakie są zatem inne formy wsparcia i zaangażowania stypendystów?

Instytucje ankietowane w ramach badania „Mapa stypendiów III” wymieniły następujące formy wsparcia:

  • pokrycie kosztów podręczników/innych pomocy dydaktycznych, kursów językowych czy wyjazdu/wycieczki/wakacji (były to trzy najpopularniejsze odpowiedzi),
  • rodzaj tutoringu lub mentoringu, dodatkowej opieki dydaktycznej, psychologicznej,
  • nagrody rzeczowe, statuetki, karty podarunkowe,
  • uczestnictwo w projektach edukacyjnych lub programach szkoleniowych,
  • zwrot kosztów podróży,
  • grant badawczy,
  • pełnienie roli ambasadora,
  • promocję stypendystów w mediach.

Jakie wsparcie można otrzymać w ramach stypendium za granicą?

Kwoty wsparcia w przypadku stypendiów zagranicznych są jeszcze bardziej zróżnicowane niż te w Polsce. To, ile wynosi stypendium za granicą zależy m.in. od kraju, instytucji przyznającej stypendium i danego programu.

Warto również wspomnieć, że w przypadku stypendiów zagranicznych również spotykane są bardzo zróżnicowane formy wsparcia. W niektórych przypadkach stypendium pokrywa koszt czesnego na studiach, czy mieszkania w akademiku. W innych stypendyści otrzymują kompleksowy „pakiet”, obejmujący m.in. stypendium na pokrycie kosztów życia, podróży, zakwaterowanie czy dodatkowe lekcje języka. Zaś niektóre uczelnie zagraniczne regularnie przyznają niewielkie, jednorazowe nagrody nagradzające studentów za dobre wyniki w nauce. Dlatego, podobnie jak w przypadku stypendiów krajowych, zachęcamy do dokładnego czytania ogłoszeń i regulaminów.

Jeśli poszukujecie wsparcia na studia za granicą, zapraszamy do regularnego przeglądania naszej bazy stypendiów zagranicznych. Na naszym portalu znajdziecie również artykuł Studia za granicą – gdzie szukać wsparcia?. Omawiamy w nim różnorodne źródła finansowania międzynarodowych studiów – i nie tylko!

Wszystko o stypendiach – specjalnie dla Was!

Uważacie, że warto tworzyć i rozwijać miejsce, w którym setki tysięcy osób mogą otrzymywać informacje o różnorodnych programach wsparcia?

To wspaniale – my również wierzymy w tą misję i dlatego od ponad 10 lat tworzymy portal Moje Stypendium. 🙂 Znajdziecie tu oczywiście bazy aktualnych stypendiów, konkursów i staży. Regularnie publikujemy także ciekawe aktualnościrzetelne publikacje. Sprawiamy, że poszukiwanie stypendiów jest coraz prostsze dzięki takim narzędziom jak kalendarium stypendialne czy atrakcyjny newsletter.

Co więcej – możecie mieć realny wpływ na funkcjonowanie i kształt portalu! Zbieramy sugestie, komentarze, współpracujemy z wolontariuszami online oraz budujemy relacje z darczyńcami. Sprawdźcie, jak włączyć się w rozwój największego portalu edukacyjnego o stypendiach w Polsce🙂 Zapraszamy!

Razem możemy uwolnić wiedzę o stypendiach!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.

Infografika przedstawiająca najważniejsze informacje z artykułu o wysokości stypendiów w Polsce.