Ewaluacja programów stypendialnych

29.12.2023

Ewaluacja programów stypendialnych

Czym jest ewaluacja programów stypendialnych? Dlaczego warto podsumowywać działania programu i jak często to robić? Jak kompleksowa ewaluacja wpływa na teraźniejszość i przyszłość ewaluowanego programu stypendialnego? Jak mądrze zaplanować proces ewaluacji? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Dlaczego warto przeprowadzać ewaluację programu stypendialnego?

Ewaluacja to systematyczne badanie cech i wartości programu z punktu widzenia jego kryteriów. Ewaluacja pozwala lepiej zrozumieć podejmowane działania, a także odpowiedzieć na pytania co warto usprawnić lub zmienić w danym programie, by mógł on lepiej funkcjonować i się rozwijać. Zwiększenie efektywności i skuteczności programów stypendialnych nie jest możliwe bez ich okresowego podsumowywania, badania tego, jak funkcjonują, czy jak wpływają na drogi życiowe ich stypendystów. Ocena działań programu pozwala dopasować go do zmieniających się realiów oraz potrzeb odbiorców i otoczenia.

Jak często ewaluować program stypendialny?

Ewaluacja programu stypendialnego powinna przede wszystkim wynikać z potrzeb jego organizatorów i formuły danego programu. Jednak im częściej pochylamy się nad kwestiami związanymi z prowadzonym programem, tym łatwiej jest zauważyć, czy jego działania zgodne są z początkowymi założeniami. Z naszej perspektywy warto przeprowadzać ewaluację programu minimum po każdej jego edycji. To pomoże w długofalowej perspektywie sprawdzić, czy program się rozwija, czy zwiększa zasięg swojego działania i rozpoznawalność oraz, czy stypendyści są zadowoleni z udziału w nim. Ponadto rekomendujemy, by raz na kilka lat (np. na jubileuszowe edycje programu) pochylić się nad jego kompleksową i szeroką ewaluacją, która pozwoli ocenić wpływ programu w dużo szerszej perspektywie.

Jak zaplanować proces ewaluacji?

Ewaluacja programu stypendialnego powinna być zaplanowana w przemyślany sposób. Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać interesujące i najważniejsze informacje oraz obiektywnie spojrzeć na program stypendialny. By ewaluacja była skuteczna, warto wcześniej stworzyć jej szczegółowy plan i zarys, przygotować narzędzia badawcze i przeprowadzić ich pilotaż, wykonać badania oraz przeanalizować uzyskane dane. Warto też jest zebrać wnioski z ewaluacji w jeden dokument, który będzie przejrzysty i czytelny również dla osób, które bezpośrednio nie brały udziału w procesie ewaluacji.

By zachować obiektywizm w ocenie wyników badań, warto jest proces ewaluacji powierzyć osobom spoza programu stypendialnego. Dzięki temu nie będą one patrzeć na niego przez pryzmat emocjonalny, a tylko i wyłącznie przez pryzmat wyników wykonanych badań. W tej kwestii serdecznie polecamy skorzystanie z naszej oferty, która poparta jest wieloletnim doświadczeniem prowadzenia badań. Od ponad dekady realizujemy ogólnopolskie badanie systemu stypendialnego „Mapa Stypendiów”, które pozwala poznać charakterystykę istniejącego w Polsce wsparcia stypendialnego.

Skorzystajcie z naszego wsparcia!

Zastanawiacie się nad zmianami w Waszym programie? Przed Wami jubileusz programu? Chcecie sprawdzić, czy Wasz program spełnia Wasze założenia?  Nie mogliście lepiej trafić! Od lat badamy system stypendialny w Polsce oraz pomagamy ewaluować poszczególne programy. Jeśli chcielibyście szerzej porozmawiać na temat oferty ewaluacji programu stypendialnego, zapraszamy do kontaktu! Aleksandra Belina, nasza ekspertka w temacie ewaluacji chętnie Wam pomoże. To właśnie do niej możecie napisać w kwestii współpracy. Jej adres to: a.belina@mojestypendium.org. Możecie także zadzwonić do niej pod numer: 797 866 106.

Zawsze także możecie napisać na nasz ogólny adres: serwis@mojestypendium.org. Chętnie umówimy się z Wami na dłuższe spotkanie, wyślemy indywidualnie przygotowaną prezentację z naszą ofertą i doprecyzujemy szczegóły współpracy. A po jej realizacji wspólnie będziemy świętować ten ważny krok, w stronę rozwoju Waszego programu stypendialnego.

Więcej informacji na temat naszej oferty, a także informację o naszym dotychczasowym doświadczeniu w tym temacie, znaleźć można na prezentacji multimedialnej dostępnej w zakładce „współpraca” lub klikając w obrazek poniżej.

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.