Zatoka (woda rozdzielona skałami) i napis ,,gap year na studiach?''

19.12.2023

Czy warto zrobić Gap Year na studiach?

Niektórzy rodzice lubią powtarzać, że gap year może się skończyć rzeczywistym porzuceniem studiów. Jednak czy rzeczywiście musi tak być? Jak najlepiej spożytkować gap year? Na te pytania spróbujemy dziś odpowiedzieć. Jako, że temat jest bardzo subiektywny warto zaznaczyć, że opinie przedstawione w tym artykule są tylko i wyłącznie naszymi odczuciami. Kierujemy się własnymi doświadczeniami i rozmowach przeprowadzonych z obecnymi i byłymi student(k)ami.

Warto powiedzieć, że stypendium zagraniczne czy Erasmus może też być traktowane jako rodzaj przerwy od głównego biegu studiów, nawet jeśli nie jest to typowe ,,gap year”. Tutaj pewnie większość nie ma żadnych wątpliwości – taki naukowy wyjazd to świetna okazja do rozwoju! Poznawanie nowych ludzi, kultur, praca w nowym środowisku rozwija nasze kompetencje społeczne i intelektualne. Dla niektórych takie wyjście ze strefy komfortu może być trudne, czasem jednak okazuje się zbawienne, także dla psychiki.  Jeśli interesuje Was taki wyjazd sprawdźcie nasz cykl artykułów ,,Kierunek Świat” oraz bazę stypendiów zagranicznych.

Skąd taki pomysł?

Rodzice i znajomi często dziwią się na pomysł zrobienia ,,gap year”. Jeśli życie młodego człowieka idzie prostą, jasno wyznaczoną ścieżką po co to zmieniać? Po co komplikować sobie życie? Otóż właśnie dlatego – droga pozbawiona zakrętów to droga pozbawiona różnorodności wyzwań, czasu na zastanowienie, szukanie siebie. System szkolnictwa, ze wszystkimi swoimi zaletami, narzuca nam pewne ramy. Siłą rzeczy nie każdy będzie czuł się w nich równie komfortowo. Istnieje pewna, naturalna sprzeczność pomiędzy przekazem kulturowym (i całe szczęście – coraz częściej też płynącym od rodziny) typu ,,szukaj siebie”, ,,bądź, kim zechcesz”, a systemem, który nie daje chwili na zastanowienie i zmusza do ciągłego zdawania pamięciowych testów. Młodzi ludzie często są też zagubieni i nie wiedzą gdzie chcą iść na studia. To pierwszy i chyba podstawowy argument za ,,gap year” – możliwość zastanowienia się nad wybranym kierunkiem studiów i weryfikacji tej decyzji. Ale tych powodów może być więcej:

  • Możliwość lepszego zadbania o swoje zdrowie psychiczne, w tym terapii. Wypalenie nie dotyczy tylko pracowników, a właśnie także uczniów czy studentek. Ale problemy psychiczne mogą być przeróżne, niekoniecznie związane z presją szkoły. W takim wypadku przerwa czasami może być po prostu konieczna.
  • Możliwość podjęcia wolontariatu czy stażu, zdobycia nowych doświadczeń zawodowych. Dzięki temu  można lepiej poznać siebie, zrozumieć swoje pasje i predyspozycje.
  • Gap Year to także możliwość wyjazdu zagranicę. Stypendium czy Erasmus to bowiem nie są jedyne możliwości. Istnieje także opcja wyjazdu w ramach wolontariatu. Ola z naszego zespołu wyjechała kiedyś do Francji opiekować się nietoperzami 🙂 Do dziś wspomina tą przygodę, jako jedno z najciekawszych doświadczeń w swoim życiu.
  • Dla artystów Gap Year może być szansą na znalezienie swojej tożsamości i wzmocnienia swojego portfolio. Czasami czas swobodnego tworzenia, z dala od ocen mentorów i wykładowców, może być paradoksalnie znacznie bardziej owocny.

Szansa na rozwój

Wiele z tych opcji to szansa na niesamowity rozwój, coś czym później spokojnie będzie można pochwalić się na CV, czy podczas ubiegania się o stypendium. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na gap year i bycie utrzymywanym przez rodziców. W takim wypadku praca (w kraju czy zagranicą) czy stypendium mogą być dobrymi rozwiązaniami.  Podsumowując – my w koncepcji ,,gap year” widzimy więcej pozytywów niż negatywów. Chęć zrobienia takiej przerwy często nie świadczy wcale o lenistwie, przeciwnie – o chęci zadbania o siebie. A Wy jak myślicie? Dajcie nam znać na naszym instagramie i tik toku!

Oprócz tego, polecamy Wam także zapisanie się na nasz newsletter. Raz w miesiącu będziecie otrzymać mailowo zestawienie najciekawszych stypendiów oraz konkursów.

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.