czy Twoja gmina wspiera młodych?

27.05.2025

Czy Twoja gmina wspiera młodych? Sprawdź to na „Mapie stypendiów IV”!

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoja gmina wspiera młodych ludzi, być może dziś rozwiejemy Twoje wątpliwości. Pytanie, które warto sobie w tym kontekście zadać, to: Czy istnieje stypendium dla osób z mojej gminy? I bardzo możliwe, że odpowiedź brzmi: tak, oczywiście! Polska scena stypendiów społecznych stoi stypendiami samorządowymi i regionalnymi, skierowanymi do młodych osób mieszkających na danym terenie. Skąd to wiemy? Bo zauważyliśmy to w badaniach – a wnioskami dzielimy się z Wami w ramach „Mapy Stypendiów IV”!

Czy moja gmina wspiera młodych stypendiami?

Badania przeprowadzone w latach 2024/25 na podstawie danych z naszego portalu oraz rozmów z organizatorami stypendiach pokazują, że programy regionalne stanowią 82% wszystkich badanych inicjatyw (730 z 888). Łącznie stypendia przyznaje aż 456 samorządów w całej Polsce! Gdzie najwięcej?

  • 77 programów dla województwa śląskiego
  • 74 dla województwa wielkopolskiego
  • 64 programy dla województwa mazowieckiego

W badaniach wyszło nam też niezbicie, że samorządy prowadzą najczęściej programy o zasięgu gminnym. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoja gmina wspiera młodych, bardzo możliwe, że odpowiedź brzmi tak – poprzez stypendia! Jak to sprawdzić? Najlepiej spenetrować oficjalną stronę www danej gminy – tam powinny znajdować się wszystkie niezbędne informacje. Poza tym pamiętajcie, że naszą wyszukiwarkę stypendiów Moje Stypendium można filtrować po województwie! To doskonała metoda na spojrzenie „z lotu ptaka” na stypendia na danym obszarze.

Gmina wspiera młodych – jak, kogo i w jaki sposób?

Z „Mapy Stypendiów IV” wynika, że samorządy są liderem w przyznawaniu stypendiów naukowych (przyznali 161 z 248 wszystkich badanych programów naukowych), sportowych (186 ze 190) oraz naukowo-artystyczno-sportowych (96 ze 111). Interesują je także programy artystyczne (102 z 121 inicjatyw).

Kto więc powinien się pochwalić gminie swoimi osiągnięciami? Otóż z całą pewnością uczniowie! Nasze analizy pokazują, że samorządy prowadzą aż 220 z 283 programów skierowanych łącznie do tej grupy

Z badań wynika też, że samorządom zależy przede wszystkim na promowaniu talentów i osiągnięć osób mieszkających na ich terytorium. Zwracają natomiast coraz mniej uwagi na kwestie socjalne. Programy skierowane dla osób borykających się z życiowymi trudnościami to obecnie raczej domena organizacji pozarządowych.

Zaś jeśli chodzi o rodzaj wsparcia, to większość programów stypendialnych organizowanych przez samorządy koncentruje się na wsparciu finansowym. Ten typ organizatora rzadziej niż inne sięga po bardziej zróżnicowane formy pomocy, jak na przykład mentoring albo warsztaty dla laureatów.

Finanse samorządowych programów stypendialnych

W ramach społecznego systemu stypendialnego (a więc gdy stypendia finansowane są ze środków organizatora, nie z budżetu państwa) to właśnie samorządy wiodą prym – zapewniają 61% jego środków. Budżety poszczególnych programów stypendialnych są tu dość wyrównane (jedna edycja ma budżet średnio 64 500 zł), ale są programy o budżetach nawet milionowych. Natomiast jeśli chodzi o kwoty wsparcia, to są one niższe niż np. w przypadku programów stypendialnych fundacji. Dla samorządów liczy się przede wszystkim wsparcie uczniów w danym regionie lub lokalnych społeczności artystów czy sportowców.

Czy warto szukać stypendium u gminy?

Odpowiedź jest jedna: tak, koniecznie! Programy stypendialne organizowane przez samorządy mają ogromną rolę w lokalnych społecznościach (zobacz też nasz artykuł o stypendiach dla osób z małych miejscowości!). Szukając stypendiów, często zapominamy o tym, co znajduje się najbliżej nas. Tymczasem prezydentowi Twojego miasta, burmistrzowi czy wójtowi może naprawdę zależeć na wspieraniu młodych – przecież to oni stanowią dumę i chlubę miejscowości.

A jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jak wygląda system stypendialny w Polsce, to koniecznie zajrzyj do „Mapy Stypendiów IV”.

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.