Obrazek do artykułu o bazie staży na Moim Stypendium

9.02.2022

Baza staży na Moim Stypendium

Portal MojeStypendium.pl to przede wszystkim źródło informacji o wszelkiego rodzaju stypendiach, ale to zaledwie czubek góry lodowej! Poza bazą stypendiów krajowych i zagranicznych, regularnie wyszukujemy dla Was różnorodne konkursy, publikujemy rzetelne artykuły, przeprowadzamy ogólnopolskie badania stypendiów. Ponadto na portalu systematycznie rozwijana jest baza staży – źródło informacji o wartościowych programach płatnych praktyk kierowanych dla studentów i absolwentów.

Skąd staże na portalu o stypendiach?

Choć baza staży na portalu jest skromniejsza objętościowo niż baza stypendiów czy konkursów, jej początki sięgają niemal 10 lat wstecz! Baza staży jest stałym elementem portalu od 2013 roku. Wtedy to powstała nowa odsłona portalu MojeStypendium.pl. Okazało się, że wiele ciekawych programów, na które trafiała ówczesna redakcja portalu, nie sposób było przypisać do stypendium lub konkursu. Jako rozwiązanie stworzono nową zakładkę – staże.

Jakie staże dodajemy do naszej bazy?

Być może zauważyliście, że w ostatnich miesiącach na naszym portalu pojawia się coraz więcej ofert stażowych. Wynika to z tego, że w tym roku planujemy rozbudowę bazy staży na portalu. Ale co to dokładnie oznacza?

Po pierwsze, od tego roku w tygodniu dodajemy średnio 3-4 nowe oferty praktyk lub staży do bazy. Dla porównania, w poprzednim roku na portalu pojawiały się średnio 1-2 nowe oferty na tydzień. Priorytetem portalu wciąż pozostają oczywiście stypendia, jednak z naszego doświadczenia często wartościowe, płatne praktyki są równie ważnym elementem edukacji i stawiania pierwszych kroków na wybranej ścieżce kariery. Dlatego zdecydowaliśmy się przeznaczyć nasze zasoby, czas i energię m.in. na rozwój właśnie tej bazy.

Po drugie, wiemy, że choć z jednej strony praktyka czy staż może być świetną okazją do poznania specyfiki danego stanowiska, rozwoju nowych umiejętności czy nawiązania branżowych kontaktów, z drugiej – jest to nadal rodzaj zatrudnienia. Dlatego wyszukujemy dla Was jedynie rozwijające zawodowo oferty, które oferują stażystom wynagrodzenie za wykonywaną pracę.

Naszym trzecim celem na ten rok jest dodawanie do bazy większej liczby staży zagranicznych. Pomagają nam w tym wspaniali wolontariusze i wolontariuszki na TuDu. To właśnie oni tłumaczą wiele ofert zagranicznych stypendiów i międzynarodowych konkursów, które możecie znaleźć na portalu.

A może wzięliście udział w świetnym programie stażowym, albo odbyliście rozwijające i ciekawe praktyki? Dajcie nam znać! Z chęcią dodamy takie oferty do bazy portalu 🙂

Stypendia branżowe

Stypendia branżowe to specyficzny element systemu stypendialnego w Polsce. Często są one wynikiem współpracy firmy i szkoły średniej lub wyższej. Ideą stojącą za tworzeniem stypendiów branżowych jest próba połączenia (w ramach jednej inicjatywy) potrzeb pracodawców, szkół i młodych osób. Według twórców programów branżowych i patronackich, inicjatywy te z jednej strony pomagają przedsiębiorcom znaleźć, poznać oraz przeszkolić odpowiednich pracowników, a z drugiej – przygotowują młodzież do współczesnego rynku pracy. Dokładna struktura i komponenty różnią się w zależności od programu – stypendium branżowe może obejmować jedynie wsparcie finansowe dla ucznia lub studenta, ale może także obejmować np. staż w firmie czy finansowanie udziału w kursach zawodowych.

W 2020 roku opublikowaliśmy raport z badania stypendiów branżowych w Polsce – publikację  „Stypendia branżowe: narzędzie rozwoju firmy poprzez wsparcie edukacji”Przybliżamy w niej podstawowe założenia stypendiów branżowych i klas patronackich, przedstawiamy sylwetki wybranych, ciekawych programów oraz szerszą analizę funkcjonujących w Polsce programów tego typu. Raport jest dostępny całkowicie za darmo, więc jeśli interesuje Was ten segment systemu stypendialnego w Polsce, serdecznie zapraszamy do lektury!

Gdzie szukać innych ofert praktyk i staży?

Szukając ciekawych ofert stażowych, przede wszystkim warto zacząć od biura karier Waszej uczelni – niezależnie od tego, czy jeszcze studiujecie, czy jesteście już absolwentami. Wiele biur karier posiada na swojej stronie www swoją tablicę ogłoszeń (w niektórych przypadkach dostępna jest ona jedynie po zalogowaniu się na konto studenta), na której lokalni pracodawcy dodają oferty pracy, praktyk i staży. Warto również sprawdzić, czy biuro karier Waszej uczelni oferuje indywidualne konsultacje. To świetna okazja żeby uzyskać wsparcie w tworzeniu CV, listu motywacyjnego, czy po prostu rozmowy o możliwościach rozwoju zawodowego w interesującej Was dziedzinie.

Dni kariery lub targi edukacyjne mogą być okazją do zapoznania się z ofertą wielu pracodawców w Waszej okolicy. To często także możliwość porozmawiania z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację w firmie czy absolwentami programów stażowych. Choć obecnie wiele z tych wydarzeń odbywa się online, niektóre nadal oferują możliwość indywidualnej rozmowy uczestników z wystawcami czy specjalnie przygotowane z myślą o studentach i absolwentach wykłady oraz dyskusje panelowe. Wydarzenia online mają też tą zaletę, że jeśli myślicie o przeprowadzce, możecie z łatwością wziąć udział w wydarzeniu z innego miasta czy regionu.

W poszukiwaniu stażu dla siebie, pomocne mogą być także portale ogłoszeniowe:

  1. wielu pracodawców zamieszcza oferty praktyk lub staży na popularnych, ogólnodostępnych stronach skupiających oferty pracy (np. Absolvent.pl, Pracuj.pl, Jooble, GoWork czy RocketJobs) czy na portalach dedykowanych studentom (np. EuroStudent.pl).
  2. Jeśli chcielibyście się włączyć w działania organizacji społecznych, warto przejrzeć oferty staży na portalu NGO.pl. Warto dodać, że na tym portalu w zakładce „Ogłoszenia” możecie także przeglądać oferty stałej pracy w organizacjach lub zamieścić własne ogłoszenie w działach „Szukam pracy w organizacji” lub „Zostanę wolontariuszem, wolontariuszką”.
  3. Zaś jeśli chcielibyście zdobyć doświadczenie zawodowe w instytucjach kultury, warto zajrzeć na stronę Pracuj w Kulturze, prowadzoną przez Narodowe Centrum Kultury.

Staże za granicą

Jeśli interesuje Was staż za granicą, warto przede wszystkim szukać ofert na portalach w kraju, do którego chcielibyście się udać. Ponadto, na stronie Komisji Europejskiej można przeglądać oferty pracy i staży z krajów Unii. Warto również pamiętać, że choć w obrębie krajów Unii Europejskiej nie są wymagane żadne dodatkowe pozwolenia na pracę (szczegółowe informacje na temat pracy w innym kraju UE również można uzyskać na portalu KE), w przypadku staży zagranicznych poza UE najczęściej potrzebne będzie uzyskanie odpowiedniej wizy. Warto również pamiętać, że jeśli chcecie odbyć staż w innym kraju Unii Europejskiej, możecie uzyskać wsparcie finansowe w ramach programu Erasmus+ – więcej na ten temat piszemy w dalszej części artykułu.

Na jakie programy stażowe warto zwrócić uwagę?

Staże krajowe

Program Kariera

Program Kariera to inicjatywa Polskiej Rady Biznesu, której początki sięgają 2003 roku. Wiosną każdego roku na stronie publikowane są oferty staży firm biorących udział w programie. Zainteresowane osoby mogą zapoznać się z profilami pracodawców oraz szczegółami ofert (m.in. profil kandydata, wysokość wynagrodzenia), a następnie wysłać swoje zgłoszenie na wybrane stanowiska. Rekrutacja do tegorocznej edycji rusza 1 marca 2022, zaś realizacja staży rozpocznie się w czerwcu.

Program „Stabilne zatrudnienie”

Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość odbyć staż finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Staże takie mogą trwać od 3 do 12 miesięcy, a ich organizacją zajmują się powiatowe urzędy pracy. Więcej informacji na temat warunków programu można znaleźć na stronie PFRON.

Praktykuj w kulturze

W ramach programu Praktykuj w kulturze, organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury, zainteresowane osoby mają szansę odbyć staż w instytucjach kultury. Po zakończeniu praktyk uczestnicy programu otrzymują list rekomendacyjny z organizacji, z którą współpracowali oraz  zaświadczenie z NCK o udziale w programie. Mają oni również możliwość uczestnictwa w szkoleniu z zakresu m.in. promocji instytucji kultury. Niestety, nie wszystkie instytucje biorące udział w programie oferują płatne staże.W 2022 roku przewidziane są trzy edycje programu – nabór praktykantów do edycji letniej rozpocznie się 31 maja.

Staże zagraniczne

Staże w ramach programu Erasmus+

Z programu Erasmus+ wspierane są staże za granicą odbywane przez studentów studiów I i II stopnia oraz doktorantów. W programie mogą wziąć udział także absolwenci do roku od ukończenia studiów. Staż musi trwać co najmniej 2 miesiące. Rekrutacja odbywa się poprzez biura współpracy międzynarodowej wybranej uczelni. W ramach programu stażyści mogą otrzymać wsparcie finansowe. Warto podkreślić, że łączny okres pobytu za granicą w ramach programu Erasmus+ (w tym studia za granicą) nie może przekroczyć 12 miesięcy w jednym cyklu studiów.

Staże w Kongresie Stanów Zjednoczonych

Transatlantic Future Leaders Forum umożliwia polskim studentom do 26. roku życia wyjazd na letnie praktyki w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Choć staż jest bezpłatny, wszyscy praktykanci otrzymują stypendium pokrywające koszty lotów, uzyskania wizy i zakwaterowania. Jednym z partnerów TFLF jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości. Dzięki temu stypendyści Stypendiów Pomostowych wszystkich lat studiów mogą ubiegać się o udział w programieTermin nadsyłania zgłoszeń mija 13 marca 2022.

Międzynarodowe Stypendium Parlamentarne w Bundestagu

Niemiecki Bundestag wraz z berlińskim Wolnym Uniwersytetem, Uniwersytetem im. Humboldta w Berlinie oraz Politechniką Berlińską organizują trwające pięć miesięcy Międzynarodowe Stypendium Parlamentarne. Edycja na 2022 rok nie została jeszcze ogłoszona, ale termin aplikacji zazwyczaj mija w lipcu lub sierpniu.

Staże im. Roberta Schumana w Parlamencie Europejskim

Trwające pięć miesięcy staże im. Roberta Schumana są płatne i odbywają się w jednej z siedzib Parlamentu Europejskiego – w Brukseli, Luksemburgu i Strasburgu – lub we współpracujących instytucjach w pozostałych państwach członkowskich. O udział w programie mogą ubiegać się absolwenci uczelni wyższych z państw członkowskich UE. Rekrutacja do edycji jesiennej odbywa się corocznie w terminie od 1 do 30 czerwca.

Jesteśmy na Patronite!

Dołączając do grona naszych Patronek i Patronów, masz szansę wpływać na dalszy rozwój największego w Polsce portalu o stypendiach. Dziękujemy! 🙂

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.