Wierzch dłoni, na niej mała rzeźba przedstawiająca serce

3.01.2024

Fundraising dla organizacji stypendialnych: porady na 2024 rok

Na portalu MojeStypendium.pl regularnie publikujemy porady i artykuły dla organizacji stypendialnych. Dowiedzcie się, jak szukać środków na programy stypendialne!

Granty dla organizacji stypendialnych

W przypadku grantów dla organizacji, na szczęście w sieci istnieją miejsca, w których gromadzone są cenne zestawienia. Oprócz zakładki dla Organizatorów na portalu MojeStypendium.pl, zachęcamy do odwiedzenia kilku sprawdzonych źródeł wiedzy.

Po pierwsze, gorąco polecamy portal NGO.pl wraz z interaktywną bazą funduszy dla organizacji pozarządowych.

Po drugie, niezmiennie podziwiamy oddolny, społeczny zapał osób, które od lat aktualizują wiedzę o konkursach dla NGO na dedykowanej stronie na Facebooku. Co ciekawe, w dniu pisania artykułu, strona Konkursy dla NGO miała już ponad 36 tysięcy obserwujących osób z całej Polski!

Po trzecie, zachęcamy do odzwiedzenia portalu Eurodesk. Oprócz regularnych aktualności, zestawień i kalendarza, mają także dedykowany newsletter. Jak czytamy na ich stronie, „newslettery to błyskawiczny przegląd dostępnych działań, form międzynarodowej aktywności i możliwości rozwoju w Polsce i za granicą”. To zatem potencjalnie cenne źródło nie tylko dla organizacji stypendialnych, ale także dla Waszych odbiorców!

Ponadto, zalecamy śledzić oficjalne strony ministerstw oraz samorządów, które realizują konkursy, dostępne nierzadko także dla organizacji stypendialnych. Bądźcie na bieżąco z wybranymi w zależności od obszaru i tematyki działania witrynami jednostek rządowych i samorządowych.

Fundraising organizacji stypendialnych

W tej części chcemy zaś zachęcić do strategicznego myślenia o zrównoważonych i długofalowym rozwoju ekonomicznym programów stypendialnych. Szczególnie w przypadku organizacji pozarządowych, oprócz poszukiwania konkursów grantowych, warto kłaść nacisk na rozwój strategii fundraisingowej. Jej elementem może być plan na dywersyfikację środków przeznaczanych na utrzymanie oraz dalszy rozwój programu stypendialnego.

Wiele cennych materiałów edukacyjnych nt. fundraisingu znajdziecie na:

Inne porady i wsparcie dla organizacji stypendialnych

Na zakończenie mamy kilka istotnych porad dla wszystkich osób, zaangażowanych w tworzenie systemu stypendialnego w Polsce.

Po pierwsze, wiemy, że parterska współpraca oraz korzystanie z rzetelnej wiedzy, mogą okazać się kluczowe w budowaniu mądrych programów stypendialnych. Dlatego też tworzymy różnorodne formy wsparcia dla organizacji stypendialnych:

Po drugie, już niebawem będziemy redagować, we współpracy z grupą partnerów, kolejny poradnik dla organizacji stypendialnych. Zapraszamy do śledzenia na bieżąca zakładki „Dla organizatorów” na portalu!

Po trzecie, nieustannie zachęcamy do sięgania do Karty Zasad Dobrego Programu Stypendialnego.  To mądry, tworzony wspólnotowo drogowskaz dla organizacji stypendialnych.

Sądzisz, że to co robimy ma sens i podzielasz naszą misję? Zostań Pionierem lub Pionierką Sprawczości na Patronite i pomóż nam docierać z wiedzą o stypendiach i edukacji do wszystkich, którzy tego potrzebują!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.