Zdalny staż grafika dekoracyjna do artykułu

2.08.2022

Zdalny staż – czy to dobry krok?

Staż to często pierwszy krok w kierunku obrania własnej ścieżki zawodowej. Czasem jest wpisany w program nauczania na danym kierunku studiów, a niekiedy jest dodatkową możliwością na zdobycie doświadczenia. W ostatnich latach coraz częstszą praktyką jest odbywanie stażu w formie zdalnej. W Polsce może ona nadal uchodzić jako dość niekonwencjonalny sposób na staż. Zdalny staż to pewna nowość, dlatego w głowach przyszłych stażystów mogą rodzić się pytania o jego sens. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.

Zdalny staż – przymus czy nowe możliwości?

Nie trudno się domyślić, że na rozpowszechnienie zdalnych staży znaczący wpływ miała pandemia COVID-19. Nowy koronawirus spowodował przeniesienie naszej aktywności edukacyjnej i zawodowej do strefy online. Każdy z nas musiał w błyskawicznym tempie przystosować się do nowej rzeczywistości. W szczycie pandemii niektóre organizacje zawiesiły odbywanie staży, jednak część z nich postanowiła spróbować zrealizować je w zdalnej formie. Te, które odkryły potencjał tkwiący w cyfrowych technologiach, wprowadziły taką formułę na dłuższy czas. Kolejne poszły ich śladem, wierząc, że realizacja staży w formie online jest możliwa i przede wszystkim skuteczna. Co oferują zdalne staże i z jakimi wyzwaniami mogą się wiązać?

Jakie korzyści może przynieść zdalny staż?

Niepodważalnym plusem stażu online jest możliwość jego zrealizowania w każdym miejscu na świecie. W tym przypadku „sky is the limit” – ważne, by posiadać nieograniczony dostęp do szybkiego internetu. Zdalne staże dają szansę budowania międzynarodowego doświadczenia, co jeszcze do niedawna było przywilejem nielicznych. W rezultacie już na starcie otrzymujecie bogaty dorobek zawodowy, którego niejedni Wam pozazdroszczą. Nie zapomnijcie o wpisywaniu Waszych staży do CV!

Kolejnym benefitem stażowym jest zadaniowy tryb pracy. Prawdopodobnie jako zdalni stażyści będziecie wypełniać delegowane Wam zadania, mając określony termin (z ang. deadline), co będzie przypominać pracę projektową. Wiąże się to z elastycznym czasem pracy – nie jesteście ograniczeni konkretnymi godzinami i możecie pracować o każdej porze. Nawet jeśli Wasz przełożony (lub opiekun) będzie potrzebował Waszej deklaracji co do godzin, w których on i zespół może się z wami kontaktować, to przynajmniej część pracy możecie wykonać w najdogodniejszym dla Was momencie.

W tym miejscu trzeba też wspomnieć o tym, że zdalne staże charakteryzują się sporą samodzielnością w działaniu. Organizacja stanowiska pracy czy harmonogramu zajęć leży po Waszej stronie. Poniekąd na co dzień jesteście sami dla siebie kierownikami i pilnujecie Waszego porządku. Zapewne nie każdy byłby zadowolony z takiego obrotu sprawy – są osoby, które wolą mieć zewnętrznego motywatora nad głową. Nie zmienia to faktu, że poprzez staże zdalne można nauczyć się samoorganizacji, więc będzie to dobra opcja niezależnie od stylu pracy.

Jakie mogą być minusy stażu zdalnego?

To, co może być najbardziej kłopotliwe w zdalnych stażach, to złośliwość rzeczy martwych. Należy pamiętać, że w wypadku takiej formy stażu jesteście uzależnieni od technologii i problemy techniczne (np. problemy ze sprzętem) mogą praktycznie uniemożliwić pracę i pełne korzystanie ze stażu. Ważne, aby o wszelkich technicznych niedogodnościach na bieżąco informować swojego bezpośredniego przełożonego (opiekuna). Kwestie techniczne, takie jak wyposażenie niezbędne do realizacji stażu, trzeba ustalić jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Problemem dla stażysty może być też brak bezpośredniego kontaktu z przełożonym (opiekunem stażu) i resztą zespołu. Może się tak zdarzyć, że nigdy osobiście nie poznacie osób, z którymi pracujecie, a Wasze kontakty będą ograniczone do wideokonferencji. Wtedy istnieje ryzyko, że nie będziecie wystarczająco zintegrowani ze sobą, co wpływa na problemy z komunikacją.

Warto zwrócić też uwagę na to, że nie we wszystkich dziedzinach zdalny staż się sprawdzi. Tam, gdzie wymagany jest kontakt z klientem twarzą w twarz lub praca polega na wykonywaniu działań przy użyciu specjalistycznego sprzętu, tego rodzaju staże nie mają racji bytu. W związku z tym, nawet jeśli pojawi się możliwość odbycia stażu zdalnego, a Wy wiecie, że w praktyce niewiele się na nim nauczycie, nie decydujcie się na niego, a raczej wybierzcie formę stacjonarną.

I na sam koniec – staż zdalny wymaga dużej dozy samodyscypliny, zazwyczaj większej niż staż stacjonarny. Może być to dla Was męczące, jeśli czujecie, że nie jesteście mistrzami w planowaniu własnego czasu. Jednak polecamy podjąć taką próbę. Tak jak pisaliśmy wyżej – może się okazać, że posiądziecie nową, bardzo przydatną umiejętność. 🙂

Zdalnie czy stacjonarnie – co wybrać?

Wybór formy odbywania stażu powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami stażysty. Jeśli jest taka organizacja lub organizacje, do których chcielibyście aplikować, ale stażu nie możecie odbywać stacjonarnie, to wtedy warto pokusić się o staż zdalny. Nie odpuszczajcie zbyt szybko Waszych wymarzonych miejsc – zaproponujcie im formułę online, która może być wartościowa dla wszystkich stron. Według nas lepszym pomysłem jest zdobywanie zdalnego doświadczenia tam, gdzie naprawdę chcecie, niż stacjonarny staż w randomowym miejscu.

Ponadto wiedzcie, że istnieją branże i dziedziny, dla których można być pewnym wysokiej jakości zdalnych staży. Należą do nich IT i cyfrowe technologie oraz marketing internetowy. W organizacjach z tych branż często jest już ugruntowana kultura pracy zdalnej oraz są wprowadzone skuteczne narzędzia komunikacji, z których korzysta się na co dzień. W takich miejscach realizacja staży w tzw. wirtualu może być czystą przyjemnością. 🙂

Na koniec ważna rada: staż w formie zdalnej odbywa się na takich samych zasadach jak staż stacjonarny i w związku z tym przysługują Wam takie same prawa. Szczególnie mamy tu na myśli wynagrodzenie za Waszą pracę oraz przydzielenie Wam opiekuna stażu.

Staż w zdalnej formie nie do końca Was przekonuje? To może spróbujecie stażu w formie hybrydowej? Polega on na realizowaniu części stażu fizycznie w Waszej organizacji, a niektóre zadania można wypełniać poza nią. Być może okaże się, że jest to dla Was idealne rozwiązanie. 🙂

Chcę odbyć zdalny staż – jak go znaleźć?

Jeśli na ten moment nie wiecie, w którym dokładnie miejscu chcielibyście odbyć zdalny staż, to skorzystajcie z naszej bazy staży. Z pomocą wyszukiwarki odnajdziecie ciekawe propozycje z interesującej Was dziedziny wraz z informacją, czy dany staż będzie płatny czy bezpłatny. Po wybraniu oferty w następnej kolejności warto skontaktować się z organizatorem i zapytać, czy przewiduje on możliwość odbywania stażu zdalnie. Polecamy również być na bieżąco z naszymi nowymi ofertami stażowymi na portalu. A jeśli chcecie pomóc nam w naszej pracy, zachęcamy do wsparcia na Patronite.pl. W ten sposób macie wpływ na kreowanie nowych dróg rozwoju młodych ludzi. Do zobaczenia na którejś ze ścieżek!

Autor: Daria Frisch

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.