nauka jezykow obcych

13.04.2022

Samodzielna nauka języków obcych

Według portalu Ethnologue od początku istnienia cywilizacji istniało co najmniej 7139 języków. Niektóre z nich już dawno wymarły, niektóre wychodzą z użycia, a część odwrotnie – rozprzestrzenia się. Do tych ostatnich bez wątpienia należy język angielski. Przez ostatnie kilkanaście lat liczba osób, dla których jest on językiem ojczystym, wzrosła do około 400 mln. Z kolei ludzi, którzy mówią i rozumieją angielski, jest kilkukrotnie więcej. W dodatku, w internecie co najmniej połowa materiałów, publikacji oraz treści jest właśnie w języku angielskim. A to znaczy, że warto znać i uczyć się tego języka.

To jak jest z tą znajomością języków w Polsce (i nie tylko)?

W 2021 roku portal Education First (EF) przeprowadził badania, w którym wzięło udział około 2 mln osób z 112 państw. Polska dostała 597 punktów w EF EPI score, co oznacza, że średni poziom, w jakim przebadany Polak posługuje się językiem angielskim, to poziom B2. Wydaje się jednak, że ten wskaźnik niekoniecznie pokrywa się z rzeczywistością. Niemniej, według różnych źródeł 60% Polaków zna angielski na co najmniej podstawowym poziomie.

Z kolei opublikowany w grudniu 2021 roku coroczny raport platformy Duolingo pokazuje gwałtowny wzrost popularności języka koreańskiego (co przypisuje się popkulturze i chętnie oglądanymi serialami z tego kraju). Wśród ulubionych języków do nauki należą nadal: hiszpański, niemiecki oraz francuski.

A więc wszyscy uczą się języków (uczyli się, będą się uczyć), ale czy robią to efektywnie? Czy wybierzemy angielski, czy włoski (a może jednak koreański?), to jest kilka zasad, których trzeba się trzymać podczas nauki. Ten artykuł poświęcamy więc sposobom na naukę języka obcego – niezależnie, czy zaczynamy „od zera”, czy szlifujemy swoje umiejętności.

Na początek: Jaki poziom języka mamy?

Najważniejszym jest określenie swojego poziomu znajomości języka.  W przypadku języka angielskiego można skorzystać z narzędzi oferowanych przez Cambridge i British Council, a platforma Deutsch Lernen oferuje podobne testy w języku niemieckim. Analogiczne testy można znaleźć w każdym języku.

Gdy już to wiemy, to niezależnie od wyniku warto postawić na przystępny plan działań. Dla przykładu, możemy wybrać 1-3 najważniejsze obszary, w których chcemy się nauczyć – np. tylko słownictwo biznesowe, sprawne komunikowanie się i mówienie, nauka pisania.

Cele mogą być zarówno małe, jak i duże. Małe cele zakładają czynności powtarzane codziennie lub w cyklu tygodniowym: nauka 5, 10, 100 słów, tłumaczenie piosenki, seans nowego odcinka edukacyjnych filmów na YouTube. Przykładami tych dużych celów jest zaliczenie sesji lub staranie się o certyfikat TOEFL.

Narzędzia do nauki

Załóżmy, że już znamy własny wynik i poszukujemy dobrych narzędzi nauki. Oto kilka z nich:

  • Duolingo – aplikacja mobilna do nauki języków obcych, która pozwala osiągać nową wiedzę dzięki zasadom grywalizacji.
  • Babbel – aplikacja dla początkujących i średniozaawansowanych. Babbel ma też kursy skierowane do sprofesjonalizowanych grup, np. PR English, Marketing English.
  • Quizlet – portal internetowy z tzn. Flash Cards. Użytkownik ma do dyspozycji „kartę” dla każdego terminu, którą może przewracać. Jedna strona pokazuje słowo w języku polski, druga – w obcym.
  • Anki – wersja webowa oraz aplikacja. Anki to ogólnodostępna platforma umożliwiająca naukę różnych języków, matematyki, programowania, itp. Rozbudowana, dostosowana do różnych stopni zaawansowania.
  • YouTube – warto znaleźć kilka swoich ulubionych twórców edukacyjnych.
  • Podcasty – podobnie jak na YouTube’ie znaleźć można wiele podcastów edukacyjnych w rodzaju The Actual Fluency Language Podcast czy 30 Minute Italian.

Nie trzeba używać wszystkich narzędzi naraz! Na początku wystarczy skorzystać się z dwóch z nich.

Ucz się systematycznie!

W nauce języka warto dbać o poszczególne jego komponenty: czytanie, słuchanie, mówienie, pisanie. Oraz, niestety, gramatykę – to, co często odstrasza przed rozpoczęciem nauki. Jednak w aplikacjach typu Duolingo lub Babbel gramatyka jest częścią każdego rozdziału oraz nie jest podana w „suchy” sposób, tylko za pośrednictwem gry. Codziennie robiąc te zadania, tłumacząc słowa i zdania z języka ojczystego na język obcy i odwrotnie, powiększając własne słownictwo, słuchając nagranych kawałków przez native speakerów – pogłębiamy swoją wiedzę, również tę z zakresu gramatyki. Ważne jest, aby robić to systematycznie! Dłuższe przerwy w nauce nie służą naszej pamięci.

#1 Mówienie

 Ważnie pamiętać, że klucz do wszystkiego to praktyka. Żeby mówić — trzeba po prostu się przełamać! Aby znaleźć partnera do dyskusji w interesującym nas języku, można się zapisać do speaking klubów.

  • Można je znaleźć na Facebooku – Meet & speak, English club, tandemy, speaking club.
  • Spotkania organizowane są także różne organizacje non-profit z całej Polski.

Mówić też można „do lustra”, ćwicząc wymowę i frazy:

#2 Czytanie

Na samym początku naszej nauki nie warto brać się za przeczytanie książek Shakespeare’a. Ale pomocne będą krótkie artykule prasowe związane z obszarem naszych zainteresowań. Poza tym, podczas słuchania muzyki, warto używać serwisu Genius po to, by sprawdzać tekst i definicję niezrozumiałych słów.

#3 Słuchanie

To stosunkowo proste – wystarczy włączyć napisy (najlepiej w obcym języku!) podczas oglądania serialu czy filmiku na Youtube’ie, aby oswoić się z brzmieniem danego języka. Niemniej, nie warto na początku podejmować wyzwania seansu długiego filmu z trudnym słownictwem. Korzystając z YouTube, można znaleźć dużo różnych filmików, którzy pozwalają posłuchać osób, dla których angielski jest językiem ojczystym. Przykładem takich wideo jest kanał Easy English lub pełen ciekawostek program na kanale Discovery How it’s made.

Kolejną dobrą rzeczą są podcasty, na przykład 6 minute english prowadzone przez BBC. Kto z nas nie ma 6 minut?

#4 Pisanie

Aby pisać regularnie, trzeba mieć do kogo – możemy znaleźć przyjaciela listownego. Może być on wymyślony! Można pisać listy do Leonardo Di Caprio czy Aleksandra Dumas, podejmować w nich ważne dla nas tematy albo opisać to, co nam się spodobało w ich twórczości. Albo zaangażować się w komentowanie postów na Reddicie czy Facebooku, aby poćwiczyć pisanie.

Przydatna w  tym okaże się bezpłatna klawiatura Grammarly, która pomaga zauważyć i poprawić błędy w tekście.

#5 Inne sposoby

Gdy potrzebujesz nauczyć się języka na poziomie A1-A2 (w rzadkich wypadkach B1), możesz znaleźć dofinansowanie aż do 85% przez Fundusz Europejski. Takie dofinansowanie jest dostępne dla mieszkańców małych miast i gmin. Wszystkie kursy są prowadzone przez lokalne prywatne szkoły językowe, czasami przez uczelnie.

Poza tym, korzystanie z usług zaufanych oraz wpływowych szkół językowych zwiększa wasze szanse na osiągnięcie sukcesu. Znana szkoła może kosztować fortunę i wcale nie być skuteczna, zwłaszcza gdy motywacja szybko gaśnie.

Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego (UOUW) oferuje kursy językowe online na różnych poziomach. Kursy trwają około 3-4 miesięcy, a cena jednej akademickiej godziny stanowi niecałe 15 złotych. Warto pamiętać, ze Uniwersytety Otwarte są prowadzone także przez inne polskie uczelnie.

I pamiętajcie: „Znać obcy język to jak posiadać drugą duszę” – Karol I Wielki. Powodzenia!

Autor artykułu: Danylo Solovei

1% dla Moje Stypendium

Pomóżcie nam rozwijać portal informacyjny o stypendiach i rozpędzać marzenia ponad 400 tysięcy osób rocznie. Przekażcie swój 1% na MojeStypendium.pl!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.