zdjęcie zorzy polarnej z napisem Kierunek Islandia

25.07.2022

Kierunek: Islandia

Populacja Islandii liczy jedynie 376 tys. mieszkańców, powierzchnia wyspy wynosi tylko 103 tys. km² (ok. 1/3 powierzchni Polski), zazwyczaj jest zimno i ciemno… ale mimo to tysiące osób marzy o przynajmniej krótkim wyjeździe do tego kraju. A czy da się na Islandii studiować? Przekonajmy się 🙂

Stypendia na naukę na Islandii zawsze cieszą się bardzo dużą popularnością wśród czytelników portalu. Dlatego wychodzimy naprzeciw tej popularności! W niniejszym artykule z cyklu Kierunek: świat odsłaniamy przed Wami tajniki studiów na dalekiej, dalekiej wyspie… Zapraszamy do lektury!

System nauki i szkolnictwa wyższego na Islandii

Na Islandii obowiązuje system boloński, z tradycyjnym podziałem na:

 1. trzyletnie studia licencjackie
 2. dwuletnie studia magisterskie
 3. i trzyletnie studia doktoranckie.

Poza tym, system ECTS, wdrożony także w Polsce, warunkuje liczbę zajęć na danym poziomie studiów. Pod względem formalności studia na Islandii nie różnią się niczym od standardów przyjętych na kontynencie.

Studia wyższe (háskólar) oferuje 7 uniwersytetów:

 1. najstarszy z nich The University of Iceland,
 2. Bifröst University,
 3. The Iceland University of the Arts (sztuki piękne),
 4. Reykjavik University,
 5. The Agricultural University of Iceland (nauki przyrodnicze),
 6. Hólar in Hjaltadalur (akwakultura, hipologia, turystyka),
 7. The University of Akureyri.

Do listy można dodać jednostkę badawczą The Icelandic Centre for Research (RANNIS), dedykowaną badaniom naukowym, edukacji, kulturze i innowacjom.

Studia doktoranckie otwarte są we dwóch placówkach z powyższej listy: University of Iceland oraz Reykjavik University. Co ciekawe, istnieje także możliwość kształcenia zdalnego.

Organizacja roku akademickiego

Islandzki rok akademicki, podobnie jak w Polsce, podzielony jest na dwa semestry. Pierwszy trwa od końca sierpnia/ początku września do grudnia, zaś drugi semestr zazwyczaj trwa do maja. Kalendarz studiów może różnić się w zależności od kierunku.

Rekrutacja na studia na Islandii

Studia na Islandii otwarte są na studentów zagranicznych. Rekrutacja odbywa za pośrednictwem elektronicznych systemów składania wniosków. Każda uczelnia ma swój własny system – nie istnieje scentralizowany portal aplikacyjny (taki jak np. UCAS w Wielkiej Brytanii). Terminy składania wniosków dla studentów międzynarodowych różnią się między uniwersytetami, ale zazwyczaj przypadają na wiosnę. Niektóre uniwersytety wymagają również opłaty za aplikację dla niektórych studentów międzynarodowych.

Na studia można aplikować z polską maturą (w przypadku aplikacji na studia licencjackie) czy polskim dyplomem uczelni wyższej (przy rekrutacji na studia II i III stopnia). Co ciekawe, instytucje szkolnictwa wyższego mogą, według własnego uznania, przyjmować kandydatów bez matury, jeśli uznają, że kandydat/kandydatka posiada niezbędne umiejętności. Przedłożone dokumenty muszą być w języku angielskim.

W przypadku wybranych dziedzin wiedzy, jak nauki medyczne, ekonomia i prawo, mogą istnieć dodatkowe wymagania wstępne i/lub egzaminy wstępne ustalone przez uczelnię.

Języki i certyfikaty

Zważywszy na poziom skomplikowania języka islandzkiego, Islandczycy nie zakładają, że obcokrajowcy potrafią się za jego pomocą sprawnie komunikować. Niemniej, uniwersytety i inne placówki prowadzą kursy języka islandzkiego na różnych poziomach zaawansowania oraz z opcjami kilkumiesięcznej i kilkutygodniowej nauki.

Ale! Uniwersytety na Islandii umożliwiają oczywiście studia w języku angielskim. Liczba kursów waha się między szkołami wyższymi, ale na ogół oferta anglojęzycznych studiów jest najbogatsza na studiach II i III stopnia. Otwarto nawet specjalną platformę internetową, za pośrednictwem której można wyszukać wymarzone kierunki.

Szkoły wyższe podczas aplikacji na studia anglojęzyczne wymagają przedstawienia dowodu na znajomość tego języka. Przyjmowane są najpopularniejsze certyfikaty, na przykład TOEFL, IELTS, DAAD, Cambridge Certificates. Wymóg ten nie dotyczy studentów, którzy ukończyli przynajmniej 1 rok studiów uniwersyteckich w języku angielskim, oraz tzn. native speakerów.

Opłaty za studia

Studia na Islandii są na ogół płatne dla obcokrajowców, choć nie zawsze. Wysokość opłat ustala indywidualnie każda uczelnia. Jeżeli uczelnie oczekują wniesienia opłaty, roczny koszt waha się między 250,000 a 400,00 ISK (odpowiednio ok. 2000-3000 euro).

Nie zawsze jest to jednak niezbędne. Aplikanci na University of Iceland muszą wnieść jedynie opłatę w wysokości 75,000 ISK (ok. 500 euro), z kolei na Reykyavik University – 60,000 ISK. Jak widać, koszty w przypadku opłat za studia są więc niższe niż w krajach Europy kontynentalnej.

Stypendia

Stypendia przyznawane są studentom na dwóch uniwersytetach: Reykjavik University (dla studentów I i II stopnia) oraz University of Iceland.

Ponadto, islandzkie ministerstwo edukacji, nauki i kultury przyznaje co roku stypendia studentom zagranicznym chcących uczyć się na University of Iceland na kierunkach związanych z islandzkim językiem, literaturą i historią. Przyznawane są jeszcze Snorri Sturluson Icelandic Fellowships dla naukowców, pisarzy i tłumaczy zajmujących się szeroko pojętą humanistyką na Islandii. Obie oferty stypendialne co roku publikujemy na naszym portalu.

Życie na Islandii

Zakwaterowanie

Uniwersytety oferują studentom zagranicznym akademiki z pojedynczymi lub współdzielonymi pokojami – również dla par i rodziny. Pomaga w tym specjalne biuro obsługi studentów. Ceny, standard i położenie różnią się w zależności od wybranej placówki naukowej, ale sięgają kilkuset euro miesięcznie. Studenci uczący się w rejonie Reykyaviku mogą także wynająć pokój w starej bazie Nato na lotnisku w Keflavíku.

Formalności

Jeśli przyjeżdżamy na Islandię jedynie na jeden semestr nauki, należy zgłosić się do centrum uniwersyteckiego w celu rejestracji pobytu – i to wystarczy.

Jeśli planujemy zostać na rok akademicki lub dłużej, dokumentów do wypełnienia jest już więcej. Przed przyjazdem należy zarejestrować swój pobyt online za pośrednictwem aplikacji (A-271). Po przyjeździe na wyspę należy zgłosić się do centrum rejestracyjnego, aby przedstawić paszport, potwierdzenie przyjęcia na studia (acceptance letter), dowód opłaty rejestracyjnej na studia, potwierdzenie środków finansowych oraz dokumenty zdrowotne. Niezwłocznie należy także zarejestrować się w celu pobrania ubezpieczenia zdrowotnego.

Praca podczas studiów

Aby podjąć pracę podczas studiów na Islandii, nie trzeba dodatkowych zezwoleń. Nie ma też żadnych ograniczeń godzinowych. Poza tym, islandzkie biuro obsługi studenta prowadzi stronę internetową z listą aktualnych ofert o pracę.

Inne możliwości wyjazdu

Jeśli myślisz o studiach lub pracy na Islandii, ale nie chcesz od razu podejmować decyzji o wyjeździe na kilka lat, warto skorzystać z wymiany studenckiej lub praktyk zawodowych. Co ważne, dofinansowanie w ramach programu Erasmus+ można uzyskać zarówno na wymianę studencką, jak i praktyki zagraniczne.

Jeśli myślisz o wymianie studenckiej w ramach Erasmus+, warto przede wszystkim zasięgnąć informacji na uczelni, czy jest możliwość wyjazdu na Islandię w ramach Twojego kierunku studiów. Uczelnie islandzkie (m.in. University of Iceland) mają także podpisane umowy bilateralne z uniwersytetami w Polsce – możesz również starać się o wyjazd w ramach indywidualnej wymiany studenckiej. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku procedury i wysokości stypendiów mogą być bardzo zróżnicowane.

Aby wyjechać na praktyki w ramach programu Erasmus+, również warto zacząć od przejrzenia oferty uczelni oraz dopytania o procedury na Twoim kierunku w Biurze Współpracy z Zagranicą lub analogicznej jednostce. Szczegółowe informacje na temat praktyk znajdziesz także na stronie Komisji Europejskiej.

Warto pamiętać, że w ramach programu Erasmus+ można spędzić za granicą łącznie maksymalnie 12 miesięcy na każdy cykl studiów. Limit ten odnosi się łącznie do wymiany studenckiej oraz praktyk (jeśli oczywiście odbywają się w jednym cyklu studiów).

Poza studiami i praktykami, Europejski Korpus Solidarności umożliwia wyjazd na krótko- i długoterminowe projekty wolontariackie w wielu organizacjach w Europie – w tym na Islandię. Wolontariusz ma zapewnione m.in. wikt i opierunek, kieszonkowe, lekcje lokalnego języka. Warto pamiętać, że udział w projektach mogą wziąć osoby w wieku 18-30 lat.

Przydatne linki

 • Poradnik o studiowaniu i życiu na Islandii: study.iceland.is
 • Strona Islandzkiego biura obsługi studentów (oferują miejsca w akademikach): studentagardar.is
 • Strona islandzkiego Departamentu ds. Imigracji: utl.is

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o studiowaniu na Islandii i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami🙂 Dziękujemy!

Podczas tworzenia artykułu korzystaliśmy z informacji dostępnych na stronach: english.hi.is, eurodesk.pl, study.iceland.is, en.ru.is.

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.