Jakie są warunki otrzymania stypendium

13.05.2025

Jakie są warunki otrzymania stypendium?

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać stypendium? Kiedy warto się o nie ubiegać? Przeczytajcie przewodnik po aplikowaniu o stypendia!

Z artykułu dowiecie się, na jakie stypendia można aplikować i jakie są ich kryteria.

Na jakie stypendia można aplikować?

Po pierwsze, stypendia są nie tylko naukowe. Wiemy, że większość z nas kojarzy stypendia ze szkołą i uczelnią oraz dobrymi wynikami w nauce. Wyobraźcie sobie, że świat stypendiów jest jednak dużo, dużo bogatszy! Dzięki wiedzy o stypendiach, którą gromadzimy od kilkunastu lat na portalu MojeStypendium.pl i badaniach o społecznych stypendiach, możemy pokazać Wam listę typów stypendiów, o które możecie się ubiegać.

Typy stypendiów w Polsce

Warunki otrzymania stypendium powiązane są z tym, jakiego typu jest to program. Czy wiecie, że wyróżniamy aż pięć rodzajów programów stypendialnych? Są to stypendia:

  1. naukowe (oparte na kryteriach naukowych – głównie średniej ocen, wynikach w konkursach edukacyjnych, działalności badawczej). Przyznają je zazwyczaj szkoły i uczelnie, ale też fundacje, firmy, samorządy.
  2. sportowe (udzielane za osiągnięcia i wyniki w dziedzinie sportu). W Polsce najczęściej przyznają je samorządy, np. urzędy miast, gmin.
  3. artystyczne (przeznaczone dla osób uzdolnionych artystycznie, głównie w dziedzinie plastyki, rzeźby i tańca – amatorów i profesjonalistów). Wiele z nich przyznają samorządy, instytucje publiczne.
  4. socjalne (przyznawane osobom w trudnej sytuacji życiowej, zazwyczaj na podstawie wysokości dochodu na osobę w rodzinie). Najczęściej przyznawane przez fundacje i stowarzyszenia, a także instytucje publiczne.
  5. inne (oparte na innych kryteriach niż wyżej wymienione, np. stypendia dla bibliotekarek, specjalistów).

Co ciekawe, bardzo częste są hybrydowe programy, które łączą różne kryteria wsparcia (np. naukowe i sportowe).

Jakie są kryteria stypendialne?

Gdy już wiecie, że stypendia są różnorodne – sportowe, artystyczne, naukowe i inie tylko, pora na kryteria. Co ważne, warunki otrzymania stypendium są zapisane w regulaminie danego programu i/lub na stronie organizatora. Pamiętajcie, nie ma jednego, uniwersalnego kryterium stypendialnego – ani w Polsce, ani nigdzie na świecie. Są jednak pewne powtarzające się, najczęstsze kryteria, które biorą pod uwage organizatorzy stypendium. Jakie?

Najczęstsze warunki otrzymania stypendium

Kryteria formalne

Po pierwsze, kryteria formalne – czyli warunki „brzegowe”, podstawowe warunki ubiegania sie o dane stypendium. Dla przykładu, o stypendium rektora mogą ubiegać się tylko osoby studiujące, o stypendia sportowe, osoby mające określone sukcesy sportowe. Część programów określa np. wiek kandydujących osób (np. dla osób poniżej 18 roku życia, poniżej 30 roku życia). Takie kryteria są zazwyczaj „sztywne” i nie do negocjacji, dlatego warto aplikować tylko na program, w którym spełniacie formalne kryteria.

Kryteria naukowe

Po drugie, kryteria naukowe, edukacyjne, związane z działalnością i osiągnięciami w tym obszarze. W zależności od etapu edukacji i programu, należą do nich: średnia ocen, wyróżnienia w konkursach edukacyjnych, publikacje, działalność w kołach naukowych, projekty badawcze.

Kryteria sportowe

Po trzecie, kryteria sportowe, związane z osiągnięciami w dziedzinie sportowu. Dotyczą zawodników uprawiających sport na wysokim poziomie, w klubach sportowych, którzy mają medale z zawodów sportowych, wysokie wyniki. Sportowe programy stypendialne zazwyczaj dookreślają listę dyscyplin sportowych, które wspierają.

Kryteria artystyczne

Po czwarte, kryteria artystyczne, dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury, które z sukcesem uczestniczą w różnego rodzaju konkursach, przeglądach i festiwalach, mają ciekawe portfolio czy pomysł na projekt arrystyczny.

Kryteria socjalne

Po piąte, kryteria socjalne, związane z sytuacją ekonomiczną i rodzinną kandydującej osoby. Najczęściej jest to kryterium dochodowe, czyli miesięczny dochód na osobę w rodzinie, czasem także uwzględnia się kwestie zdrowotne, niepełnosprawność czy bezrobocie w rodzinie, wielodzietność.

Kryteria społeczne

Po szóste, kryteria społeczne, czyli aktywność aktywność na rzecz środowiska lokalnego, np. działalność kulturalna, artystyczna, sportowa (np. współorganizacja wydarzeń) oraz wolontariat – nieodpłatna działalność na rzecz innych osób, organizacji.

Kryteria dotyczące motywacji i postaw

Po siódme, kryteria dotyczące motywacji, wartości, postawy, np. esej, list motywacyjny, referencje, rozmowa kwalifikacyjna.

Podsumowanie kryteriów stypendialnych

Podsumowując, najczęstsze warunki otrzymania stypendium to kryteria:

  • formalne danego programu stypendialnego, które musimy spełnić (np. wiek, miejsce zamieszkania, formalny status),
  • naukowe (osiągnięcia w nauce, np. średnia, wyróżnienia w konkursach edukacyjnych),
  • sportowe (nagrody i tytuły w zawodach sportowych),
  • artystyczne (nagrody i wyróżnienia w konkursach artystycznych, wartościowe portfolio, ciekawy projekt artystyczny),
  • socjalne (najczęściej miesięczny dochód na osobę w rodzinie),
  • społeczne (doświadczenie w wolontariacie, aktywność społeczna),
  • inne merytoryczne, jakościowe, dot. motywacji i postaw (np. esej, rozmowa rekrutacyjna).

Co ważne, w każdym programie są określone konkretne warunki otrrzymania stypendium (nie wszystkie na raz!). W jednym programie mamy zazwyczaj kilka kryteriów, które ocenia komisja stypendialna. Czasem jest więcej „sztywnych”, ilościowych kryteriów (np. konkretna średnia ocen, miesięczny dochód na osobę w rodzinie), na podstawie których przyznaje się punkty kandydującym osobom i robi listę rankingową. Często jednak warunki otrzymania stypendium obejmują też bardziej „jakościowe” kryteria, np. esej opisujący motywację, referencje, działalność społeczną. Jak myślicie, które warunki otrzymania stypendium aktualnie spełniacie?

Gdzie aplikować o stypendium?

Zastanawiacie się teraz może, gdzie aplikować, jeśli już wiecie, jakie są warunki otrzymania stypendium.  Jedno jest pewne – stypendiów w Polsce przybywa, o czym dowiecie się z „Mapy stypendiów IV” i są kierowane do bardzo wielu grup. Dlatego nie czekajcie – sprawdzajcie regularnie największą wyszukiwarkę stypendiów MojeStypendium.pl i sięgnijcie po marzenia! Wszystkie kanały Moje Stypendium (np. poradniki, newsletter) są dostępne bezpłatnie dzięki wsparciu organizacji i darczyńców. Jeśli chcesz zostać Entuzjastą/ką Edukacji lub Pionierem/ką Sprawczości, to możliwe dzięki wsparciu nas za pośrednictwem serwisu Patronite.pl. Dziękujemy!

 

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.