Jak stworzyć stypendium?

28.12.2023

Jak stworzyć program stypendialny?

Jak stworzyć program stypendialny? Jeśli przeszła Wam przez głowę myśl o stworzeniu nowego stypendium, to z pewnością mogło być jedno z pierwszych pytań, które pojawiło się w Waszych głowach. Tworzenie programu stypendialnego to długi proces. Pomysł od realizacji dzieli wiele kroków, jeśli jednak jest on przemyślany i ma swój harmonogram działań, może przebiec sprawnie. W tym artykule podpowiemy Wam, jak stworzyć program stypendialny i o czym warto pamiętać w tym procesie.

Dlaczego warto tworzyć nowe programy stypendialne?

Programy stypendialne to jeden z przykładów odpowiedzialności społecznej, o której coraz częściej mówi się w świetle dyrektyw unijnych o sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Jest to dokument mówiący o tym, że przedsiębiorstwa powinny pozytywnie wpływać na obszary związane z ESG, czyli:

  • ochroną środowiska naturalnego (E – environmental)
  • odpowiedzialnością społeczną (S – social responsibility)
  • ładem korporacyjnym (G – corporate governance)

Jednak to, że programy stypendialne pozytywnie wspierają zmianę społeczną i są dobrym przykładem działań na rzecz innych, nie dotyczy tylko firm, korporacji i przedsiębiorstw. Stypendia przyznawane są bowiem także przez samorządy, fundacje i stowarzyszenia czy instytucje rządowe. Historie wielu programów stypendialnych, wzrost świadomości dotyczącej społecznej odpowiedzialności (nie tylko w biznesie) oraz coraz większa popularność programów stypendialnych pokazują, że programy stypendialne to realne narzędzie zmiany społecznej. Programy mogą służyć rozwojowi młodych ludzi, wyrównywać szanse edukacyjne czy wzmacniać talenty i pasje. Dlatego tak ważne jest, by tworzyć nowe, przemyślane programy stypendialne.

Jako Fundacja Dobra Sieć, prowadząca portal Moje Stypendium chętnie pomagamy wszystkim zainteresowanym instytucjom stworzyć program stypendialny od pomysłu, aż do jego realizacji przechodząc przez wszystkie istotne procesy. O tym, jakie elementy warto wziąć pod uwagę przy tworzeniu programu stypendialnego, podpowiadamy w poniższym artykule.

Na jakie potrzeby ma odpowiadać program – diagnoza

Zgodnie z pierwszym punktem Karty Zasad Dobrego Programu Stypendialnego dobre programy odpowiadają na konkretne potrzeby. Dlatego kiedy w głowie zaświta myśl o stworzeniu programu stypendialnego, warto zadać sobie następujące pytania:

  • Na jaki problem chcemy odpowiedzieć?
  • Komu możemy pomóc i dlaczego?
  • Dlaczego uważamy nasz pomysł za ważny?
  • Co może zmienićnasz program?

To tylko przykładowe pytania, które warto zadać na początku pracy nad programem stypendialnym. Przy myśleniu o potrzebach ważne jest także przemyślenie głównego celu programu stypendialnego, a także celów dodatkowych, jakie dany program ma spełniać.

Ponadto, by skonfrontować nasze wizje z realnymi potrzebami, warto zaplanować i przeprowadzić badania, które potwierdzą lub wykluczą daną potrzebę. Sprawi to także, że program będzie bardziej skuteczny, dzięki czemu przyniesie realną zmianę dla jego odbiorców.

Jak sprawić, by program był transparentny? – regulamin i dokumentacja

By program był przejrzysty i transparentny warto spisać i jasno określić jego regulamin. Ponadto należy także przygotować inną niezbędną dokumentację, m.in. zasady oceniania wniosków, dokumenty obejmujące zgody RODO czy kwestie rozwiązywania ewentualnych konfliktów. Tylko z odpowiednio przygotowaną i wdrożoną dokumentacją program można nazwać transparentnym oraz wiarygodnym.

Tworzenie programu stypendialnego –  strategia komunikacji

By program stypendialny mógł spełniać swoje założenia, warto, by miał przemyślaną, spójną i zaplanowaną w czasie strategię komunikacji i promocji. To właśnie odpowiednia komunikacja kształtuje program stypendialny oraz wpływa na jego rozpoznawalność. Dlatego warto pochylić się nad tym, jaka historia będzie myślą przewodnią programu stypendialnego. Czy inspiracją będzie np. historia patrona programu, a może historie jego poprzednich stypendystów?

W początkowych fazach, zanim pojawią się historie alumnów programu, można także skupić się na komunikowaniu o zmianie, jaką jest dany program, lub na problemie, na który odpowiada. Ciekawym zabiegiem jest także komunikowanie o tym, jak może wyglądać świat dzięki istnieniu danego programu. Jak można zauważyć, możliwości komunikacji o programie jest naprawdę wiele, dlatego warto odpowiednio wcześnie przemyśleć, która z możliwych ścieżek będzie najbardziej spójna z nowym stypendium.

Jak sprawić, by program był trwały? – stabilność finansowa

Niezmiernie ważnym elementem w przypadku programów stypendialnych jest ich stabilność finansowa. Kwestie finansowania obejmują zarówno fundusz stypendialny, jak i koszty prowadzenia i utrzymania programu (np. koszty pracowników, koszty administracyjne). Warto jest odpowiednio wcześnie przemyśleć źródła finansowania programu stypendialnego oraz ustalić, jakiej wysokości świadczenia mogą otrzymać potencjalni stypendyści, oraz ilu może ich być w danej edycji programu. Ważne jest także przeanalizowanie, jakie dodatkowe elementy mogą być częścią programu stypendialnego-gdyż one także wpływają na budżet, jaki warto założyć.

Tworzycie program stypendialny – skorzystajcie z naszej pomocy!

Myślicie o stworzeniu programu stypendialnego?  Nie mogliście lepiej trafić! Od lat badamy system stypendialny w Polsce oraz pomagamy tworzyć nowe programy. Jeśli chcielibyście szerzej porozmawiać na temat oferty dotyczącej stworzenia programu stypendialnego, serdecznie zapraszamy do kontaktu! Niekwestionowaną ekspertką w tym zakresie jest Aleksandra Belina i to właśnie do niej możecie napisać w kwestii współpracy dotyczącej stworzenia nowego programu stypendialnego. Jej adres to: a.belina@mojestypendium.org. Możecie także zadzwonić do niej pod numer: 797 866 106.

Zawsze także możecie napisać na nasz ogólny adres: serwis@mojestypendium.org. Chętnie umówimy się z Wami na dłuższe spotkanie, wyślemy indywidualnie przygotowaną prezentację z naszą ofertą i doprecyzujemy szczegóły współpracy. A po realizacji razem będziemy świętować sukces, jakim będzie pojawienie się na mapie stypendiów nowego, ciekawego, rzetelnego i rozwojowego programu!

Więcej informacji na temat naszej oferty, a także informację o naszym dotychczasowym doświadczeniu w tym temacie, znaleźć można na prezentacji multimedialnej dostępnej w zakładce „współpraca” lub klikając w obrazek poniżej.

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.