stypendia dla humanistów

15.05.2025

Stypendia dla humanistów – gdzie szukać wsparcia dla swojej pasji?

W świecie, w którym mnóstwo uwagi poświęca się nowym technologiom czy algorytmom i pędzącemu postępowi w zakresie nauk ścisłych, humaniści mogą się poczuć odsunięci na oboczny tor. A przecież to dzięki naukom humanistycznym rozumiem, kim jesteśmy jako ludzie. Wszak to one pomagają nam zrozumieć kulturę, język, historię, a także wartości, światopogląd czy naszą tożsamość. Humaniści mają szansę odpowiadać na wiecznie żywe pytania: co to znaczy być człowiekiem? Jak rozumieć historię? Jakie wnioski wyciągnąć z niej na przyszłość? Jeśli jesteś humanistą, nie trać więc ducha! Wiele instytucji w Polsce i za granicą oferuje stypendia dla humanistów. Mamy tu na myśli osoby zajmujące się badaniami czy popularyzacją kultury, ale nie tylko. Znajdą się również środki dla artystów czy po prostu osób z niebanalnymi zainteresowaniami.

Dzisiejszy artykuł poświęcamy na zestawienie tylko niektórych z programów stypendialnych dostępnych dla polskich humanistów. Znajdziecie tu coś dla studentów, doktorantów, naukowców czy artystów. Jeśli zaś rozbudzimy Wasz apetyt, zachęcamy do samodzielnego sprawdzenia, jakie istnieją stypendia dla humanistów, w wyszukiwarce Moje Stypendium.

Stypendia dla humanistów – programy krajowe

Coś dla licealistów

Nastoletnich humanistów może najbardziej zajmować temat szkoły średniej – najlepiej takiej, w której będą mogli rozwinąć skrzydła i ukierunkować dokładniej swoje zamiłowanie do literatury, filozofii czy sztuki. Warto trafić do placówki, która inspiruje i zachęca do rozwijania swoich mocnych stron. Czasem takim miejscem-marzeniem może być prywatna szkoła, której czesne jest niestety dość wysokie. Na szczęście te instytucje nie zamykają swoim drzwi przed obiecującymi kandydatami i oferują im stypendia na pokrycie czesnego. Za przykład niech posłużą:

  • Akademeia High School – to międzynarodowe liceum w Warszawie, którego program jest prowadzony w języku angielskim i skierowany do ambitnych, kreatywnych uczniów, chętnie podejmujących się nowych akademickich wyzwań. Placówka oferuje trzy rodzaje stypendiów: akademickie, muzyczne i artystyczne, zarówno na cztery lata liceum, jak i na dwa ostatnie lata zakończone maturą A Level.
  • Liceum Artes Liberales – ta szkoła stawia na interdyscyplinarną wiedzę o świecie oraz rozwój umiejętności analitycznych, interpersonalnych i komunikacyjnych. W autorskim programie oferuje przedmioty, które na pewno zafascynują humanistów: Współczesność, Historia cywilizacji i inne. Stypendia mają umożliwić naukę osobom o ponadprzeciętnych umiejętnościach i ambicjach, dla których czesne mogłoby być barierą przed podjęciem nauki w tej szkole.

Stypendium Stowarzyszenia im Stanisława Wyspiańskiego

Pierwsze stypendium, które opiszemy, nie jest skierowane do humanistów sensu stricte. Stowarzyszenie pragnie wyróżnić osoby, które pasjonują się zarówno humanistyką, jak i naukami ścisłymi czy nowymi technologiami. Dla organizatorów najważniejszą cechą idealnego stypendysty jest talent i nonkonformizm; odwaga, aby zmieniać rzeczywistość wokół siebie i działać dla dobra wspólnego. Oczywiście nie są to cechy tożsame z humanistyką! Trudno jednak wyobrazić sobie modelowego humanistę, który biernie przyjmuje to, co daje mu los.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Stowarzyszenia.

Stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury MKiDN

Twórcy i twórczynie powinni i powinny śledzić ogłoszenia stypendialne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendia te przyznaje Ministerstwo osobom fizycznym, które zajmują się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami. Zatem dziedziny obejmują:

Kategoria 1: stypendia twórcze

  • Dziedziny:
  • literatura,
  • sztuki wizualne,
  • muzyka,
  • taniec,
  • teatr,
  • film,
  • opieka nad zabytkami,
  • twórczość ludowa;

Kategoria 2: stypendia na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury

Dziedziny:

  • animacja i edukacja kulturalna,
  • zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury.

Aby nie przegapić następnego naboru wniosków, warto śledzić dział Ogłoszenia i Zawiadomienia na stronie MKiDN!

Program Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury

Ten program przeznaczony jest dla młodych (do 35. roku życia) osób zajmujących się twórczością i krytyką artystyczną. Można za jego pomocą zrealizować projekt w następujących dziedzinach:

  • Literatura
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Taniec
  • Teatr
  • Film

Więcej informacji i ogłoszenia o kolejnej edycji programu można się spodziewać na stronie organizatora.

KPO dla kultury – stypendia dla artystów, naukowców, edukatorów w sektorze kultury

Celem programu jest wspieranie twórców, artystów, animatorów, edukatorów i naukowców w sektorze kultury i sektorze kreatywnym, którzy chcą znaleźć nowe sposoby prezentacji dóbr kultury na żywo i przez internet.

Więcej informacji znajdziecie na stronie KPO dla kultury!

Miejskie Stypendia w dziedzinie kultury 

Warto być na bieżąco z ogłoszeniami publikowanymi na stronach urzędów miejskich i gminnych! Wiele instytucji ogłasza lokalne stypendia, które mogą wspomóc działania humanistów na danym terenie. Dla przykładu, możemy tu wymienić Sosnowiec, Bielsko-Białą, województwo śląskie, Stargard czy Słupsk.

Stypendia dla humanistów – programy zagraniczne

Stypendium Humanizmu Cyfrowego (Digital Humanism)

Instytut Nauk Społecznych w Wiedniu już od kilku lat zaprasza naukowców (zarówno osoby z tytułem doktora, jak i będące w trakcie pisania doktoratu) różnych dziedzin, aby prowadzić badania nad szeroko rozumianym społeczeństwem sieciowym. To pasjonujący i bardzo aktualny temat, mający na celu zrozumienie interakcji technologii i ludzkości. A więc humanizm, ale w bardzo nowoczesnym wydaniu!

Więcej informacji można znaleźć na stronie Instytutu.

Stypendia podoktorskie IASH dla artystów i humanistów

Uniwersytet Edynburski to miejsce, w którym osoby ze stopniem doktora mogą się wybrać na stypendium IASH. Mianowicie, mile widziani są archeolodzy, historycy, osoby zainteresowane naukami społecznymi w kontekście cyfrowym, badacze zajmujący się islamem i kulturą muzułmańską, badacze teologii publicznej czy badacze gender studies. Jednak wnioski można składać na dowolny temat w obszarze sztuki, nauk humanistycznych i społecznych.

Wzywa Cię Szkocja? Sprawdź stronę organizatora.

Humanisto, świat Cię potrzebuje!

Humanistyka odgrywa fundamentalną rolę w kształtowaniu społecznej wrażliwości, tożsamości, krytycznego myślenia i zrozumienia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Dzięki licznym programom stypendialnym – zarówno krajowym, jak i zagranicznym – pasjonaci literatury, sztuki, filozofii czy historii mogą rozwijać swoje projekty, zdobywać nowe doświadczenia i dzielić się swoją wiedzą z innymi. Warto więc nie tylko nie rezygnować z humanistycznej drogi, ale też śmiało sięgać po narzędzia, które mogą ją wspierać.

A my mamy nadzieję, że ten przegląd stypendiów pomoże Ci zrobić kolejny krok w stronę Twoich marzeń!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.