Wyszukiwarka stypendiów

Grupa docelowa-+zaznacz wszystkie
  • uczniowie51
  • studenci60
  • absolwenci14
  • doktoranci4
  • naukowcy3
  • inni43
Rodzaj-+zaznacz wszystkie
  • inne4
  • sportowe41
  • artystyczne18
  • naukowe22
  • socjalne3
Zasięg-+zaznacz wszystkie
  • międzynarodowe3
  • ogólnopolskie14
  • dolnośląskie2
  • kujawsko-pomorskie6
  • łódzkie3
  • lubelskie3
  • lubuskie1
  • małopolskie1
  • mazowieckie7
  • opolskie2
  • podkarpackie3
  • podlaskie2
  • pomorskie7
  • śląskie3
  • świętokrzyskie3
  • warmińsko-mazurskie4
  • wielkopolskie6
  • zachodniopomorskie4
Organizator-+zaznacz wszystkie
  • szkoła średnia1
  • fundacje i stowarzyszenia5
  • szkoła wyższa4
  • firma6
  • instytucja rządowa6
  • samorząd53
PLANOWANE
ARCHIWUM
Wróć do listy
Ogłoszenie archiwalne

Bydgoska Tożsamość Filmowa – Stypendia Scenariuszowe 2018

organizator:

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Rodzaj:
artystyczne
Grupa docelowa:
inni
Zasięg:
ogólnopolskie
termin składania wniosków: 30.09.2018

Bydgoska Tożsamość Filmowa – Stypendia Scenariuszowe 2018

Bydgoska Tożsamość Filmowa czyli przyspieszone laboratorium scenariuszowe Miejskiego Centrum Kultury

Rok 2017 przyniósł zmiany w działaniu programu Bydgoska Tożsamość Filmowa Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy z produkcyjnej, która obowiązywała przez poprzednie dwa lata, na stypendialną z dziedziny scenariuszy filmowych. Do tej pory wsparto 15 różnych produkcji, głównie nieduże filmy dokumentalne. Celem programu od roku 2017 jest budowa bazy scenariuszowej do filmów z Bydgoszczą w tle. Organizatorzy mają wrażenie, że te działania są dobrym początkiem do stworzenia filmów i seriali telewizyjnych, w których nasze miasto będzie grało główną rolę. Celem strategicznym jest powołanie w Bydgoszczy Regionalnego Funduszu Filmowego oraz Szkoły Filmowej wzorem procesu jaki zaszedł w Gdyni przez ostatnie 8 lat. Organizatorzy chcieliby, żeby to właśnie specjalizacja w pisaniu scenariuszy była wyróżnikiem naszych działań wokół programu i później szkoły. W tym roku MCK funduje 5 stypendiów po 4000 zł brutto każde, na napisanie pierwszego draftu scenariusza o Bydgoszczy lub z Bydgoszczą w tle. Do rozwoju swoich tekstów stypendyści będą mieli 7 dniowe warsztaty w listopadzie.

Warsztaty
Program poza stypendium ma swoją warstwę warsztatową, w której zgłaszane treatmenty są rozwijane. Warsztaty dla uczestników programu Bydgoska Tożsamość Filmowa 2018, będą opierały się na technice wypracowanej w Szkole Wajdy i modelu zajęć, w którym poszczególni uczestnicy prezentują swoje projekty, następnie jest moderowana przez prowadzącego dyskusja w której uczestnicy komentują prezentacje koleżanek i kolegów. A na końcu wykładowcy dokonują pogłębionej analizy prezentowanych przez stypendystów tekstów i wskazują możliwe rozwiązania fabularne. Ze szególnym uwzględnieniem potencjalnie najmocniejszych stron projektu i zaznaczeniem tych najsłabszych. Do tego dochodzą ponadto zajęcia, w których omawiane są konkretne przykłady rozwiązywania problemów w narracji filmowej w konwencji case study.

Unikatowość
Program Bydgoska Tożsamość Filmowa jest jedynym programem stypendialno-edukacyjnym w regionie Kujaw i Pomorza. Koncepcja połączenia stypendium na napisanie scenariusza filmowego z serią warsztatów, w której można jednocześnie ten scenariusz rozwijać jest bardzo efektywna. Jest to przyspieszone laboratorium scenariuszowe, dzięki któremu już przy pierwszym naborze w zeszłym roku zostały zbudowane dwa zawodowo napisane scenariusze filmowe: Agnieszki Podkówki „Pokrzywy nad Brdą”, scenariusz obecnie rozwijany jest pod okiem (m.in Joanny Krauze i Pawła Pawlikowskiego) w programie Studio Prób Szkoły Wajdy oraz Arkadiusza Biedrzyckiego „We własnej osobie”, który dostał Nagrodę Specjalną Canal+, wspólnie z Bartłomiejem Konarskim w konkursie „Script Pro”. Są to dwa pierwsze od wielu lat zawodowo napisane scenariusze dedykowane Bydgoszczy. A zatem unikalność programu to jego skupienie na regionie, który właściwie nie istnieje w kontekście produkcji filmowej oraz jego specyfiki łączenie stypendium z warsztatami. Warte podkreślenia jest, że obydwa te scenariusze, w trakcie trwania warsztatów 1 i 2 etapu mocno się zmieniły, stały się fabularnie atrakcyjniejsze i szansa na ich faktyczną realizację wyraźnie wzrosła.

Partner strategiczny – Szkoła Wajdy
Bydgoska Tożsamość Filmowa, program stypendialny Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy będzie (tak samo jak rok wcześniej) ściśle współpracował z Wajda School w ramach jego najbardziej prestiżowego programu Studio Prób. Wykładowcy tego szanowanego programu będą prowadzili warsztaty oraz wykłady zaplanowane dla zwycięzców etapu pierwszego i drugiego, a także będą brali udział w pracach komisji oceniających scenariusze. Studio Prób to roczny, intensywny kurs reżyserii na poziomie masterclass. Obejmuje on analizę oraz rozwój zgłoszonych przez uczestników treatmentów, a także warsztaty z wybitnymi polskimi i zagranicznymi reżyserami. Wśród nich m.in. zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, Wojciech Marczewski, zdobywca Oscara, Paweł Pawlikowski, czy tak uznani filmowcy jak Udayan Prasad, Joanna Krauze, Filip Marczewski oraz prowadzący kurs Maciej Sobieszczański. W ramach Studia Prób organizowane są także specjalne gościnne wykłady z udziałem wielu wybitnych twórców kina z całego świata. Od tego roku będzie także starali się nawiązać współprace w trójkącie Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy – Szkoła Wajdy – Gdyńska Szkoła Filmowa.

W trakcie działania programu jako mikro funduszu do wspierania filmów dokumentalnych naszym partnerem była Fundacja Władysława Ślesickiego oraz jej sztandarowy program Doc Lab Poland.

Cel
Celem i sensem programu jest przywrócenie Bydgoszczy na filmową mapę Polski jako atrakcyjnego ośrodka edukacja, prezentacji i produkcji filmowej. Organizatorzy chcieliby, żeby program Bydgoska Tożsamość Filmowa Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy był łącznikiem w historią tego miasta i jego studiami produkcyjnymi z ery pionierskiej kinematografii poprzez trzy pokolenia ważnych polskich dokumentalistów związanych z miastem: Kazimierzem Karabaszem, Mirosławem Dembińskim, Marcinem Sauterem i Maciejem Cuske aż po przyszłość w postaci animowanej grupy scenarzystów filmowych, którzy znajdą w naszym mieście inspiracje, ciekawe historie i sprzyjająca atmosferę do rozwoju swoich talentów.

Tematyka rozwijanych scenariuszy jest dowolna. Jedyny założeniem stałym wszystkich projektów jest miejsce akcji tj Bydgoszcz. Co za tym idzie stypendyści i uczestnicy warsztatów mogą rozwijać dowolny gatunkowo film czerpiąc inspirację z odkrywanej przestrzeni miasta oraz jego historii.

Wykładowcy

Maciej Sobieszczański

Wykładowca PWSFTViT w Łodzi oraz Programu Fabularnego STUDIO PRÓB w Szkole Wajdy, ekspert PISF. Reżyser i scenarzysta krótkometrażowego filmu „Urodziny” na podstawie opowiadania Etgara Kereta, współautor pełnometrażowego filmu „Performer” – zdobywcy nagrody THINK:FILM AWARD na MFF w Berlinie. Jego film „Zgoda” otrzymał m.in. nagrodę w sekcji FIRST LOOK na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, nagrodę za najlepszą reżyserię w Konkursie Głównym 41. MFF w Montrealu, był także nominowany do Złotych Lwów 42. FPFF w Gdyni.

Filip Marczewski

Wykładowca Szkoły Wajdy i Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W roku 2005 ukończył Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Jego krótkometrażowy „Melodramat” brał udział w kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie i zdobył blisko 30 nagród, w tym nominację do Student Academy Award (tzw. studenckiego Oscara). Ponadto obraz był wyróżniany na festiwalach w Campobasso, Zimbabwe, Rio de Janerio, Kyoto, Huesca, Brukseli, Krakowie czy chociażby w Barcelonie. Laureat polskiego Offscara. Z kolei debiut fabularny „Bez wstydu” na podstawie scenariusza Grzegorza Łoszewskiego otrzymał CIVIS Media Prize 2013 dla najlepszego filmu europejskiego poruszającego temat tolerancji oraz uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

Dla pamięci Kazimierza Karabasza
11 sierpnia na kilka dni przed ogłoszeniem naboru do programu stypendialnego Bydgoska Tożsamość Filmowa 2018 odszedł Kazimierz Karabasz. Jest to ogromna strata. Jego „Muzykanci” z 1959 to jeden z najważniejszych filmów polskich ubiegłego stulecia, a metoda tzw. „cierpliwego oka” to najbardziej wpływowa teoria filmu dokumentalnego wywodząca się z naszego kraju (z jej głębokiego zrozumienia, a następnie przekroczenia, wyrasta twórczość Kieślowskiego).

Filmowiec urodził się w 1930 roku w Bydgoszczy. Do końca życia czuł się z nią związany. Jemu właśnie była poświęcona jedna z pierwszych edycji Bydgoskiej Tożsamość Filmowej podczas pierwszych urodzin kina ORZEŁ w 2013. Pan Kazimierz wraz Lidią Zonn odwiedzili wtedy Centrum Kultury. Organizatorzy chcieliby zadedykować tą odsłonę programu temu wielkiemu Bydgoszczaninowi.

KALENDARZ BTF 2018:
17 sierpnia ……………. ogłoszenie naboru na tretament/nowele filmową scenariusza o Bydgoszczy lub z Bydgoszczą w tle.

30 września …………… ostateczny termin składania wniosków.

15 października ……… ogłoszenie wyników.

5-12 listopada ……….. warsztaty.

15 grudnia …………….termin oddania pierwszego draftu.

Kontakt w sprawie BTF 2018
· Arkadiusz Hapka , koordynator programu BTF, Pracownia Kina i Filmu MCK Bydgoszcz: tel. 504 27 66 75, e-mail: arkadiusz.hapka@mck-bydgoszcz.pl

· Remigiusz Zawadzki , kurator Pracowni Kina i Filmu MCK Bydgoszcz: tel. 509 401 888, e-mail: remigiusz.zet@gmail.com

Informacje pochodzą ze strony www.mck-bydgoszcz.pl

Kontakt

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
ul. Marcinkowskiego 12-14
85-056 Bydgoszcz


www.mck-bydgoszcz.pl

Dokumenty

do pobrania

DO POBRANIA:

regulamin
wniosek