Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego
ul. Fabryczna 2
05-270 Marki
tel. 22 78114 06
l.wojciechowska-konopka@mokmarki.pl
www.mokmarki.pl
Konkurs malarski Sonata Tajemnic
organizator:Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego
Konkurs malarski Sonata Tajemnic
Sonata Tajemnic to konkurs malarski z okazji 150. rocznicy urodzin Mikołaja Konstantego Čiurlionisa poad honorowym patronatem Valdemarasa Sarapinasa, ambasadora Republiki Litewskiej w Polsce i Jacka Orycha, Burmistrza Miasta Marki.
Mikalojus Konstantinas (Mikołaj Konstanty) Čiurlionis – malarz i kompozytor, a także autor wielu listów wskazujących na poruszającą wrażliwość – to jeden z najciekawszych artystów przełomu XIX i XX wieku w naszej części Europy. Jego malarstwo, które rozwijało się w życzliwej atmosferze warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych pod okiem znamienitych profesorów K. Krzyżanowskiego i F. Ruszczyca, czerpało wiele z ludowych tradycji litewskich (przykładem czego może być kurtyna dla Towarzystwa Ruta z 1909 roku).
Organizator wierzy, że jego malarstwo może być inspirujące dla dzisiejszych artystów, zarówno ze względu na wysmakowaną formę, jak i uniwersalną treść. Zachęca do poszukiwania własnych znaczeń w obrazach Čiurlionisa i prowadzenia z nim dialogu twórczego.
Kto może wziąć udział w konkursie?
- Kategoria profesjonalna – osoby z dyplomem ASP lub równoważnym, lub przyjęte do związków twórczych (np. ZPAP) na podstawie dorobku artystycznego
- Kategoria półprofesjonalna – studenci i uczniowie szkół artystycznych, absolwenci średnich i policealnych szkół artystycznych, osoby związane z szeroko pojętą dziedziną sztuk wizualnych (projektanci, designerzy, graficy komputerowi), amatorzy legitymujący się dorobkiem twórczym potwierdzonym wystawami. Minimalny wiek: ukończone 16 lat
Jakie prace?
- Prace nawiązujące tematem, sposobem ekspresji malarskiej, nastrojem, z uwzględnieniem metody twórczej i wrażliwości artystycznej uczestnika konkursu.
- Prace zawierające element skopiowany lub przeniesiony metodą kolażu (analogowego lub cyfrowego) z obrazu Čiurlionisa (około 10% powierzchni obrazu) oraz resztę obrazu autorstwa uczestnika konkursu.
- Prace wykorzystujące nowoczesne technologie z wyłączeniem AI.
- Na konkurs przyjmowane są prace wykonane w kolorowych technikach płaskich (np. pastel, tempera, akwarela, kredki, olej, akryl, tusz, mix-media, kolorowa grafika warsztatowa, jednoegzemplarzowy wydruk grafiki komputerowej), prace wykorzystujące nowoczesne technologie z wyłączeniem AI (np. animacja poklatkowa, animacja 3D). Dopuszcza się elementy wystające poza powierzchnię malatury nie więcej niż 5 cm. Maksymalna długość boku to 100 cm (maksymalny wymiar pracy to 100×100 cm). Prace muszą być inspirowane twórczością M.K. Čiurlionisa.
Organizator prosi o niekorzystanie z narzędzi AI podczas tworzenia prac.
Prace w kategorii profesjonalnej i półprofesjonalnej będą oceniane oddzielnie.
Ile prac można zgłosić?
Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę lub jeden cykl prac (do 4 części). Cykl będzie oceniany jako jedno dzieło.
Terminy i przebieg:
Konkurs odbędzie się w formule dwuetapowej. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wyłoni osoby zakwalifikowane na wystawę, które będą zobowiązane dostarczyć oryginały prac. Po zebraniu oryginałów jury wyłoni zwycięzców i zaaranżuje wystawę pokonkursową.
- Zgłoszenia – od momentu publikacji regulaminu do 2 września 2025 roku
- Informacja o kwalifikacji na wystawę pokonkursową dnia 5 września 2025 roku
- Dostarczenie oryginału pracy – najpóźniej do 15 września 2025 roku
- Wernisaż wystawy z uroczystym rozstrzygnięciem konkursu 20 września 2025 roku
Wszystkie informacje pochodzą ze strony: mokmarki.pl
W naszej bazie znajduje się wiele informacji o różnych konkursach!
Spodobało Ci się to ogłoszenie? Wesprzyj nas, żebyśmy mogli dodawać ich jeszcze więcej!