Przyszli liderzy jednoczą się wobec nowych wyzwań (The Network Effect)
organizator:British Council
Przyszli liderzy jednoczą się wobec nowych wyzwań (The Network Effect)
Warunki aplikacji
Projekt Network Effect to cykl forów dyskusyjnych stworzonych dla myślących i aktywnych młodych ludzi, z myślą o kultywowaniu sieci porozumienia między innowatorami i decydentami jutra. Tematyka projektu Network Effect obejmuje szeroki zakres zagadnień społecznych, lecz na wszystkich próbuje się znaleźć odpowiedź na pytanie: „W jakiej Europie pragniemy żyć?’
Uczestnicy projektu pochodzą z 37 krajów europejskich i spoza Europy – od Portugalii po Rosję, od Finlandii po Azerbejdżan. Poszukują sposobów zmieniania świata, choć często uznają tradycyjne drogi – takie jak praca w polityce, w organizacjach pozarządowych bądź w mediach – za niewystarczające.
W każdym forum uczestniczy około 35 młodych ludzi – niektórzy po raz pierwszy, inni brali już udział w poprzednich forach. Spędzają razem dwa i pół dnia na ożywionych debatach, wymieniając poglądy i wypracowując nowe pomysły. Odwiedzają też lokalne organizacje działające w obszarze, który jest tematem danego forum.
Pierwsze forum odbyło się w Sztokholmie w październiku 2005 r. Następne zorganizowano w Amsterdamie (czerwiec 2006), Bratysławie (październik 2006), Istambule (marzec 2007), Tallinie (maj 2007), Berlinie (październik 2007) i Budapeszcie (marzec 2008).
Na finalnym forum Network Effect w Belfaście w czerwcu 2009 r. młodzi uczestnicy poprzednich forów przedstawią propozycje projektów mających na celu doprowadzenie do pozytywnych zmian w poszczególnych omawianych obszarach. British Council przyzna fundusze na realizację najlepszego z zaproponowanych projektów.
Dotychczas poruszane tematy to:
- rosnący deficyt demokracji w Europie i rola mediów w tym względzie
- czy miasta stwarzają najlepsze możliwości sprostania wyzwaniom wynikającym z różnorodności Europy?
- zmieniająca się rola organizacji pozarządowych w 21. stuleciu
- odpowiedzialność społeczna biznesu
- zmieniające się warunki demograficzne Europy, wyzwania i możliwości z tym związane.
Planowane są cztery następne fora – w Moskwie (czerwiec 2008), Tibilisi (październik 2008), Barcelonie (marzec 2009) i zamykające projekt forum w Belfaście (czerwiec 2009). Przewidywane tematy dyskusji: „Czy istnieje coś takiego jak kultura europejska?”; „Europa i Rosja: od kreowania wizerunku kraju do dyplomacji publicznej”; „UE i sąsiedzi UE”; „Europa i Afryka” i ostateczne podsumowanie w Irlandii Północnej.
Bliższe informacje na temat możloiwości aplikowania zostaną podane wkrótce na stronie internetowej:
http://www.britishcouncil.org/networkeffect
Informacje pochodzą ze strony:
www.britishcouncil.org/pl/poland.htm
British Council
Al. Jerozolimskie 59
00-697 Warsaw
tel: (022) 695 59 00
fax: (022) 621 99 55
e-mail: info@britishcouncil.pl
www.britishcouncil.org/poland