Fundacja Humanity in Action Polska
ul. Konwiktorska 7, pokój 43/7
00-216 Warszawa
tel. 22 635 01 50
akademia@humanityinaction.org
www.humanityinaction.org
Międzynarodowa Akademia Praw Człowieka Humanity in Action
organizator:Fundacja Humanity in Action Polska
Międzynarodowa Akademia Praw Człowieka Humanity in Action
„To był jeden z najbardziej satysfakcjonujących miesięcy w moim życiu // inspirujący i otwierający oczy //nieporównywalny z innymi edukacyjnymi, międzynarodowymi wydarzeniami lub programami // dający możliwość przejścia od teorii do praktyki i spotkania ludzi, którzy bezpośrednio pracują z problemami praw człowieka i mniejszości // bycie w grupie tak inspirujących ludzi dało mi ogromnie wiele energii do dalszego działania // zdobyłam przyjaźnie, które przekraczają granicę państw i kontynentów // zmieniający życie” – w ten sposób opisują swoje doświadczenie absolwenci/tki Akademii Praw Człowieka Humanity in Action. Do 10 lutego 2019 r. czekamy na zgłoszenia studentów/tek i absolwentów/tek do programów w Polsce, Niemczech lub USA.
Akademia Praw Człowieka /Humanity in Action (HIA) Fellowship
Uczestnicy/czki wezmą udział w intensywnych czterotygodniowych programach edukacyjnych w Europie lub Stanach Zjednoczonych, w których uczestniczy ok. 20-24 studentów/tek z różnych krajów wybranych w ramach dwuetapowej rekrutacji. Zagadnienia każdego programu odpowiadają na lokalne i współczesne wyzwania dla różnorodności, sprawiedliwości społecznej i liberalnej demokracji. Tematyka dotyczy także historyczno-kulturowego kontekstu danego miasta i kraju, które służą jako studium przypadku. Jednocześnie podczas warsztatów i treningów uczestnicy/czki zdobędą praktyczne umiejętności, jak efektywnie działać na rzecz zmiany społecznej i jak być skutecznym/ną liderem/ką oraz wspólnie poszukają rozwiązań zapobiegających dyskryminacji czy mowie nienawiści. Celem Akademii jest promowanie porozumienia między ludźmi z różnych kultur, docenienie różnych perspektyw i podejść oraz inspirowanie do działania.
Wszystkie programy Humanity in Action są bezpłatne. Organizatorzy pokrywają koszty zakwaterowania (dla uczestników/czek nie mieszkających na stałe w mieście, w którym odbywa się program), lokalnego transportu i większą część kosztów wyżywienia.
Po programie, w ciągu następnego roku, uczestnicy/czki pracują indywidualnie lub grupowo nad autorskimii pomysłami na projekty społeczne – tzw. “Action Project”, które wdrażają w swoich lokalnych społecznościach. W poprzednich latach projekty absolwentów/tek miały różnorodne formaty: od filmów dokumentalnych i spektakli teatralnych po projekty organizacji pozarządowych, kampanie i startupy społeczne. Etap wdrażania Action Project nie jest zobowiązaniem w pełnym wymiarze czasu i jest indywidualnie realizowany przez absolwentów/tki programów, oprócz ich innych zobowiązań.
Unikalną wartością po ukończeniu programu jest zaproszenie do HIA Senior Fellows Network. Absolwenci/tki mogą korzystać z aktywności organizowanych przez sieć, uczestniczyć w dedykowanych im programach edukacyjnych i międzynarodowych konferencjach HIA, a także korzystać z oferty programów stażowych w Parlamencie Europejskim, Kongresie USA i międzynarodowych organizacjach pozarządowych/instytucjach w Europie i USA.
Program w Warszawie, Berlinie lub Atlancie
Warszawski program Akademii podejmie aktualne problemy praw człowieka, w tym również wyzwania związane z różnorodnością w dobie rosnącej polaryzacji i radykalizmu w Polsce. W programie znajdą się także zagadnienia m.in. przedsiębiorczości społecznej oraz tworzenia przestrzeni dla inicjowania zmiany i innowacji społecznych. Pracując w międzynarodowych zespołach pod opieką mentorów/ek, uczestnicy/czki poznają narzędzia społecznego biznesu, innowacyjnej edukacji i kampanii społecznych oraz opracują propozycje działań wspierających społeczne startupy.
W Berlinie tematy spotkań obejmą przede wszystkim wyzwania związane z mniejszościami, w tym ich marginalizacja i współczesne mechanizmy dyskryminacji, integracji migrantów/tek oraz uchodźców/czyń. Ponadto poruszone zostaną kwestie dotyczące pamięci historycznej, narodowego socjalizmu i niemieckiego kolonializmu oraz tożsamości zróżnicowanego niemieckiego społeczeństwa.
Podczas programu amerykańskiego w Atlancie uczestnicy/czki będą w szczególności rozważać kwestie relacji rasowych i rasizmu, nurtu „restorative justice” i znaczenia sztuki/kultury dla walki prawa obywatelskie, oraz problematykę imigracji.
Według rankingów Human Rights Careers, ProFellow i College Magazine HIA Fellowship uznano za jeden z najlepszych tego typu programów edukacyjnych do których należą inne prestiżowe programy jak m.in. Komisji Fulbrighta, czy Uniwersytetu Princeton.
Kto może się zgłosić?
Zapraszamy do aplikowania studentów/tki ze wszystkich kierunków studiów licencjackich, magisterskich, podyplomowych i doktoranckich lub absolwentów/tki, którzy ukończyli studia nie wcześniej niż w 2017 roku, i posługujących się językiem angielskim na poziomie bardzo dobrym.
Szczególnie zachęcamy do aplikowania osoby, które są zainteresowane prawami człowieka, działaniami pro-obywatelskimi albo na rzecz walki z dyskryminacją.
Termin na składanie aplikacji mija 10 lutego 2019 r.
Więcej informacji? www.humanityinaction.org
Email: akademia@humanityinaction.org
Informacje zostały nadesłane przez organizatora.