Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Koordynator Programu dr inż. Dariusz Łukaszewski
ul. I. Krasickiego 20/22
02-611 Warszawa
tel. 22 311 84 25, kom. 604 124 840
dariusz.lukaszewski@fnp.org.pl
www.fnp.org.pl
TEAM-TECH Core Facility – granty dla zespołów badawczych
organizator:Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
TEAM-TECH Core Facility – granty dla zespołów badawczych
Celem programu TEAM-TECH CORE FACILITY jest rozwój kadr sektora B+R w projektach zespołowych prowadzonych przez uczonych (niezależnie od narodowości) posiadających wybitne doświadczenie we wdrażaniu wyników prac badawczych do praktyki gospodarczej, bądź w realizowaniu usług badawczych czy obsłudze urządzeń badawczych na rzecz odbiorców biznesowych lub innych odbiorców w tym również innych jednostek naukowo-badawczych. Oczekiwanym rezultatem programu jest stworzenie jednolitych zasad dostępu do infrastruktury dla wszystkich zainteresowanych odbiorców.
Adresaci
Wnioskodawcą w konkursie może zostać naukowiec (niezależnie od narodowości) posiadający co najmniej stopień naukowy doktora oraz doświadczenie badawcze lub wdrożeniowe poparte osiągnięciami o międzynarodowym zasięgu, który zamierza zatrudnić w swym zespole młodych uczonych: studentów, doktorantów lub młodych doktorów.
Kierownik projektu na czas jego realizacji będzie zatrudniony w jednostce co najmniej w wymiarze 50% etatu na rzecz projektu. W uzasadnionych przypadkach wnioskodawca może zaproponować mniejszy wymiar etatu na rzecz projektu (jednak nie mniejszy niż 30% etatu). W takim wypadku wniosek musi być poszerzony o informacje i dokumenty dotyczące zastępcy kierownika projektu, stale nadzorującego prace zespołu.
Oferta
W ramach konkursu zgłaszane będą projekty trwające do 36 miesięcy. Zaleca się, aby budżet takiego projektu nie przekroczył 3 500 000 zł.
W ramach realizacji programu Fundacja planuje ponadto konkursy wewnętrzne dla grantobiorców na przedłużenie okresu realizacji projektów o maksymalnie 24 miesiące, przy czym przedłużenie realizacji projektu związane jest z poszerzeniem zakresu rzeczowego wniosku i możliwością zwiększenia finansowania projektu. W kolejnych edycjach programu nieprzekraczalnym terminem realizacji projektów i ewentualnych przedłużeń w projektach jest 31 grudnia 2023 r.
W programie TEAM–TECH Core Facility finansowane będą projekty zgodne z tematami wskazanymi w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, przy czym w wyjątkowych przypadkach, stosując preferencję dla KIS, Fundacja może przyjąć do finansowania projekty dotyczące tematyki niewymienionej w KIS, jeśli posiadają one znaczny potencjał aplikacyjny lub znaczenie dla rozwiązania istotnego problemu społeczno-gospodarczego.
Projekty w ramach programu mogą być realizowane w trzech wariantach:
- przez jednostki naukowe w zakresie, w którym prowadzą działalność gospodarczą (na zasadach udzielania pomocy publicznej na działalność B+R),
- przez przedsiębiorstwa (na zasadach udzielania pomocy publicznej na działalność B+R),
- przed jednostki naukowe w zakresie, w którym działalność gospodarcza ma lub będzie miała charakter pomocniczy (bez udzielania pomocy publicznej).
Procedura
Wnioski złożone w konkursie będą oceniane pod względem formalnym i merytorycznym. Po uzyskaniu pozytywnej oceny formalnej wniosek zostanie skierowany do oceny merytorycznej złożonej z trzech etapów:
W pierwszym etapie wniosek zostanie oceniony merytorycznie przez grono ekspertów (panel naukowo-gospodarczy, PNG) posiadające adekwatny dorobek naukowy lub doświadczenie we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w sektorze B+R.
W drugim etapie wniosek będzie oceniany przez co najmniej dwóch recenzentów zewnętrznych.
W trzecim etapie konkursu zakwalifikowani do niego wnioskodawcy zostaną zaproszeni na rozmowę z interdyscyplinarnym panelem ekspertów (IPE).
Panel ekspertów porówna rozpatrywane wnioski i ustali ich ranking oraz dokona oceny na podstawie kryteriów opisanych w dokumentacji konkursowej.
Warunki udziału są jednakowe dla wszystkich uczestników i zostały szczegółowo opisane w dokumentacji konkursowej do programu.
Termin aplikacji
Rozpoczęcie: 20.04.2017, termin składania wniosków: 20.06.2017 r.
Dodatkowe Informacje
Przedmiotem realizacji projektu w ramach programu TEAM-TECH Core Facility są prace B+R związane z powstawaniem lub rozwojem usług badawczych z wykorzystaniem dostępnej aparatury naukowo-badawczej.
Wsparcie powinno umożliwić osobom rozpoczynającym karierę naukową: studentom, doktorantom lub młodym doktorom zdobycie doświadczenia w prowadzeniu prac B+R podczas realizacji projektu w zakresie opracowania i rozwoju usług badawczych z wykorzystaniem zaawansowanej aparatury badawczej.
Kierownik projektu zobowiązany jest do przeprowadzenia otwartego konkursu na członków zespołu.
W wyniku takiego naboru zespół prowadzący prace B+R w projekcie powinien składać się, oprócz kierownika projektu, z minimum 2 studentów lub doktorantów lub młodych doktorów.
W ramach wynagrodzeń (na podstawie umowy o pracę) kwalifikowane są całkowite koszty wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy. W ramach programu sugerowane są poniższe wynagrodzenia w przypadku pracy na rzecz realizacji projektu w pełnym wymiarze godzin:
- Kierownik projektu – do 27 000 zł/miesiąc,
- Zastępca Kierownika projektu – do 17 500 zł/miesiąc,
- Młody doktor – do 15 000 zł/miesiąc,
- Doktorant – do 8 000 zł/miesiąc,
- Student – do 4 000 zł/miesiąc.
Studenci i doktoranci mogą zostać przyjęci do zespołu albo na podstawie umowy o pracę, albo na podstawie stypendium. Sugerowane stawki stypendiów powinny zawierać się w przedziałach:
- Doktorant: 3 500 – 4 500zł/miesiąc,
- Student: 1 500 – 2 500 zł/miesiąc.
Kierownik projektu zobowiązany jest zapewnić doktorantom uczestniczącym w projekcie adekwatną opiekę naukową oraz zagwarantować im mentoring ze strony drugiego opiekuna naukowego. Mentor w miarę możliwości powinien być osobą zatrudnioną w zagranicznej instytucji partnerskiej lub w krajowej instytucji partnerskiej lub w innej jednostce, niż miejsce pracy wnioskodawcy – jednostce naukowej bądź przedsiębiorstwie prowadzącym działalność B+R.
Program jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR).
Informacje pochodzą ze strony www.fnp.org.pl
LINKI:
Wniosek online
Dokumenty do pobrania
Zapis transmisji online ze spotkania informacyjnego poświęconego programom TEAM i TEAM-TECH z dn.10 maja 2016