Miejskie Centrum Oświaty w Tychach
al. Piłsudskiego 12
43-100 Tychy
tel. 32 32 32 400
mco@mco.tychy.pl
www.oswiata.tychy.pl
Stypendium Miasta Tychy – Tyskie Orły
organizator:Urząd Miejski w Tychach
Stypendium Miasta Tychy – Tyskie Orły
Do kogo kierowane jest stypendium Miasta Tychy pn: „Tyskie Orły”?
O stypendium mogą ubiegać się uczniowie pobierający naukę na terenie miasta Tychy w szkole publicznej lub szkole niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej uczęszczający odpowiednio do:
- szkoły podstawowej z wyłączeniem klas I-III
- liceum ogólnokształcącego
- technikum
- szkoły branżowej
Uczeń ubiegający się o stypendium musi posiadać co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania oraz uzyskać w klasyfikacji rocznej w roku szkolnym poprzedzającym przyznanie stypendium średnią ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych co najmniej 4,75.
Zgłaszanie wniosków o przyznanie stypendium Miasta Tychy pn: „Tyskie Orły”
- Obowiązuje nowy wzór wniosku (do pobrania poniżej).
- Wnioski o przyznanie stypendium składa się do Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach, Al. Piłsudskiego 12, II piętro, w terminie od 1 do dnia 15 września każdego roku szkolnego.
- Z wnioskiem o przyznanie stypendium może wystąpić rodzic lub opiekun prawny ucznia lub pełnoletni uczeń.
- Wnioski złożone po wyznaczonym terminie nie będą rozpatrywane.
- Do wniosku należy dołączyć kopię świadectwa szkolnego oraz przedłożyć oryginał świadectwa szkolnego do wglądu, jak również kopie dyplomów potwierdzających uzyskanie każdego wykazanego we wniosku osiągnięcia (oryginały do wglądu) i regulaminy konkursów lub wydruki ze strony internetowej organizatora z podaniem źródła jego dostępności.
Warunki uzyskania stypendium Miasta Tychy pn: „Tyskie Orły”
- Każdy wniosek zostaje poddany ocenie formalnej, a po uzyskaniu pozytywnej oceny formalnej, podlega ocenie merytorycznej.
- Ocena formalna polega na potwierdzeniu spełnienia przez ucznia ubiegającego się o stypendium wymagań polegających na: pobieraniu nauki w szkole znajdującej się na terenie Tychów oraz uzyskaniu w klasyfikacji rocznej w roku szkolnym poprzedzającym przyznanie stypendium średniej ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych co najmniej 4,75.
- Ocena merytoryczna polega na analizie osiągnięć ucznia potwierdzonych dokumentami i przyznaniu za poszczególne osiągnięcia liczby punktów zgodnie z punktacją określoną poniżej.
- Warunkiem przyznania stypendium jest uzyskanie przez ucznia łącznej liczby co najmniej 50 punktów.
Tryb postępowania i punktacja
Ocenie merytorycznej podlegają osiągnięcia uzyskane w roku szkolnym poprzedzającym przyznanie stypendium polegające na:
1) uzyskaniu na świadectwie szkolnym z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średniej ocen klasyfikacji rocznej (uwzględniającej dwa miejsca po przecinku) i przyznaniu punktów w wysokości odpowiednio:
- za średnią ocen 4,75 – 0 pkt
- za średnią ocen od 4,76 do 5,00 – 5 pkt
- za średnią ocen od 5,01 do 5,50 – 10 pkt
- za średnią ocen od 5,51 do 6,00 – 15 pkt
2) uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty w olimpiadach, konkursach i turniejach zwalniających ucznia z odpowiedniej części egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu maturalnego lub zapewniających uzyskanie indeksu wyższej uczelni i przyznaniu 40 pkt za każde osiągnięcie spełniające powyższy warunek; Należy pamiętać o załączeniu do wniosku stosownych dokumentów potwierdzających fakt uzyskania zwolnienia z odpowiedniej części egzaminu lub uzyskania indeksu wyższej uczelni.
3) uzyskaniu przez ucznia tytułu laureata, finalisty lub zajęciu miejsca I do III w konkursie, turnieju lub olimpiadzie w zakresie przedmiotów artystycznych zorganizowanym zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 4 października 2011 roku w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad dla uczniów publicznych szkół i placówek artystycznych (Dz. U. z 2011 r. nr 224 poz. 1346) i przyznaniu 40 pkt za każde osiągnięcie spełniające powyższy warunek; Należy pamiętać o załączeniu do wniosku stosownych dokumentów potwierdzających fakt zorganizowania olimpiady / konkursu / turnieju zgodnie z ww. rozporządzeniem.
4) uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty w konkursie, turnieju lub olimpiadzie o charakterze przedmiotowym, interdyscyplinarnym lub tematycznym, zorganizowanym zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 roku w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. 2002 nr 13 poz. 125 z późn. zm.) i przyznaniu 25 pkt. za każde osiągnięcie spełniające powyższy warunek; Do wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty potwierdzające fakt zorganizowania olimpiady / konkursu / turnieju zgodnie z ww. rozporządzeniem.
5) uzyskaniu tytułu laureata, finalisty lub zajęciu miejsca od I do III w innym niż ujęte powyżej konkursie międzynarodowym, ogólnopolskim, wojewódzkim – np. Olimpus, Kangur, Lwiątko, Fox, Matematyka bez granic itp.) i przyznaniu punktów w wysokości określonej według poniższej tabeli, przy czym ocenie podlegać będą maksymalnie trzy wskazane we wniosku osiągnięcia:
Tytuł / zajęte miejsce Zasięg międzynarodowy / ogólnopolski Zasięg wojewódzki
I / Laureat 15 10
II / Finalista 10 5
III 5 3
Należy pamiętać o konieczności dołączenia do wniosku stosownych imiennych dokumentów potwierdzających osiągnięcie ucznia.
6) zajęciu miejsca od I do III, otrzymaniu grand prix, wyróżnienia lub nagrody (w tym specjalnej) w konkursie, przesłuchaniu lub przeglądzie w zakresie przedmiotów artystycznych lub o charakterze artystycznym, innym niż zorganizowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 4 października 2011 roku w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad dla uczniów publicznych szkół i placówek artystycznych, i przyznaniu punktów w wysokości określonej według poniższej tabeli, przy czym ocenie merytorycznej podlegają maksymalnie trzy wskazane we wniosku osiągnięcia:
Tytuł / zajęte miejsce Zasięg międzynarodowy / ogólnopolski Zasięg wojewódzki
I / Grand prix / Nagroda specjalna 15 10
II 10 5
III 5 3
Wyróżnienie 3 1
Należy pamiętać o konieczności dołączenia do wniosku stosownych imiennych dokumentów potwierdzających osiągnięcie ucznia.
2. WAŻNE: brak imiennego wskazania na dyplomie potwierdzającym uzyskanie danego osiągnięcia, bądź brak dokumentu potwierdzającego wpisane do wniosku osiągnięcie, bądź brak informacji o zajętym miejscu, bądź podanie we wniosku innego niż wskazane w dokumentach potwierdzających osiągnięcia, skutkuje pominięciem osiągnięcia w ocenie.
3. We wniosku należy wyszczególnić wszystkie załączone dokumenty.
Wypłata stypendiów Miasta Tychy pn: „Tyskie Orły”
- Stypendium przyznawane przez Prezydenta Miasta Tychy jest na okres 1 roku szkolnego (na okres od września do czerwca) za osiągnięcia uzyskane w poprzednim roku szkolnym.
- Stypendium przekazuje się na wskazane przez rodzica lub opiekuna prawnego
lub pełnoletniego ucznia konto bankowe lub wypłaca się w kasie banku.
DANE KONTAKTOWE:
adres: Miejskie Centrum Oświaty w Tychach, 43-100 Tychy, al. Piłsudskiego 12
e-mail: mco@mco.tychy.pl
tel. 32/32-32-400
fax. 32/32-32-403.
Informacje pochodzą ze strony: www.oswiata.tychy.pl