Urząd Miejski w Olecku
Plac Wolności 3
19-400 Olecko
tel. 87 520 21 68
um@um.olecko.pl
www.iOlecko.com
Program Stypendialny im. R. Wojnowskiego dla uczniów
organizator:Urząd Miejski w Olecku
Program Stypendialny im. R. Wojnowskiego dla uczniów
Wystawę „Romuald Wojnowski – pasjonat sportu”, której inauguracja odbędzie się w najbliższy czwartek, 18 października, o godz. 17.00 w Oleckiej Izbie Historycznej.
Celem Oleckiego Programu Stypendialnego im. Romualda Wojnowskiego „ROMKI” jest pomoc finansowa uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, mających osiągnięcia sportowe, dobre wyniki w nauce, działających społecznie na rzecz innych. Inicjatorem stypendium jest radny Rady Miejskiej w Olecku, Maciej Juchniewicz oraz rodzina śp. Romualda Wojnowskiego.
O stypendium mogą ubiegać się uczniowie spełniający poniższe warunki:
- Osiągają sukcesy w sporcie (dyscypliny olimpijskie) na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym w okresie począwszy od 2011roku.
- Osiągają dobre wyniki w nauce lub są finalistami olimpiad i konkursów przedmiotowych lub mają udokumentowane inne szczególne osiągnięcia (np. artystyczne, humanistyczne).
- Działają społecznie na rzecz społeczności miasta i gminy Olecko.
- Znajdują się w trudnej sytuacji materialnej (kryterium dodatkowe).
- Prześlą listem poleconym bądź osobiście wniosek o przyznanie stypendium wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, na adres: Urząd Miejski w Olecku, Plac Wolności 3 , 19-400 Olecko z dopiskiem „ROMKI” w terminie od 2 do 30 listopada 2012 roku.
Kwalifikacji wniosków dokonuje raz w roku Rada Oleckiego Programu Stypendialnego ROMKI. Rada decyduje również o ilości i wysokości wypłaconych stypendiów, uwzględniając możliwości finansowe Programu Stypendialnego, przy czym wysokość jednego stypendium będzie mieścić się w przedziałach od 200 do 300 zł miesięcznie.
Rada Programu Stypendialnego „ROMKI” decyduje o liczbie i wysokości przyznanych stypendiów. Rada Oleckiego Programu Stypendialnego ROMKI przyzna przynajmniej 3 stypendia na rok 2013.
W składzie Rady Oleckiego Programu Stypendialnego „ROMKI” wchodzą m.in.: Bogumiła Wojnowska – żona ś.p. Romualda Wojnowskiego; Marta Witkowska – córka ś.p. Romualda Wojnowskiego; Marcin Wojnowski- syn ś. p. Romualda Wojnowskiego; Kinga Romańczuk – przedstawiciel „AMFIPRION” ; Janusz Romańczuk – przedstawiciel „AMFIPRION”; Maciej Juchniewicz – przedstawiciel darczyńcy (Olecka Kooperatywa Obywatelska OKO).
Obsługę administracyjną Oleckiego Programu Stypendialnego ROMKI sprawuje Oleckie Stowarzyszenie Nurkowe „AMFIPRION”.
Regulamin i wnioski do pobrania będą dostępne od 2 listopada 2012 r. na www.iOlecko.com oraz www.mojestypendium.pl
Harmonogram Oleckiego Programu Stypendialnego „ROMKI” na rok 2013:
- ogłoszenie i nabór wniosków: 2-30 listopada 2012 r.
- ocena wniosków i wybór stypendystów: 1- 31 grudnia 2012 r.
- ogłoszenie wyników: I dekada stycznia 2013 r.
- uroczystość przyznania stypendiów: 12 stycznia 2013 r.
Darowizny na stypendystów „ROMKÓW”:
Oleckie Stowarzyszenie Nurkowe „AMFIPRION”
ul. Kolejowa 13/2, 19-400 Olecko
Nr konta: 68 1020 4724 0000 3402 0067 6593
z dopiskiem: „ROMKI”
Romuald Wojnowski– pasjonat, społecznik, wychowawca, trener. Urodził się 12 stycznia 1950 roku w Wieliczkach. Od najmłodszych lat pasjonował się sportem. Będąc w szkole podstawowej biegał za wyjeżdzającą strażą pożarną, uwielbiał wspinać się po flagę wiszącą na budynku gminy. Mając trzynaście lat swoją energię skupił na gonitwie na łyżwach w/za Złotym Krążku. Pasją do łyżwiarstwa zaraził go Władysław Żurowski. Skutecznie, w 1963 roku w Toruniu na Mistrzostwach Polski Romuald Wojnowski zajął I miejsce w tej dyscyplinie. Przygodę z lekkoatletyką rozpoczął w szkole średniej. Także na tym polu błyskawicznie odniósł sukces. Będąc uczniem liceum ogólnokształcącego, zdobył 2 miejsce na Mistrzostwach Polski w pięcioboju atletycznym w biegu na 1500m.
Karierę kontynuował studiując w Gdańsku. Po zakończeniu edukacji powrócił do Olecka i podjął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Kochał sport, a najbardziej lekkoatletykę – zawsze podkreślał, że ona jest prawdziwą królową sportu. Pasjonował się także podróżami, grał na perkusji i gitarze.
Ponad 40-letnia kariera nauczyciela i trenera przyniosła efekty: aż 65 medalistów mistrzostw Polski i 268 medalistów mistrzostw województwa w lekkiejatletyce to „dorobek” Romualda Wojnowskiego.
Był nie tylko sportowcem, ale działał na rzecz lokalnej społeczności. Był animatorem i pomysłodawcą wielu imprez sportowych ogólnopolskich i ponadlokalnych: Oleckich Biegów Ulicznych, Biegów „Ku Słońcu”, Olimpiady Milusińskich, „Sportu-Muzyki-Mody”, Sportowych Igrzysk „Solidarności”.
Pełnił wiele znaczących funkcji w organizacjach i stowarzyszeniach sportowych na terenie miasta i województwa. W konkursach i plebiscytach wyróżniano go jako najlepszego nauczyciela, wychowawcę i trenera roku. Przez wiele lat działał w Klubie Czarni Olecko, w którym pełnił funkcję wiceprezesa klubu, był również trenerem sekcji lekkiejatletyki. Prowadzony przez niego Szkolny Klub Sportowy „Korab” wiele razy został wyróżniany przez PKOL. Romuald Wojnowski niejednokrotnie pozyskiwał fundusze na zakup sprzętu sportowego, wyposażenia boisk, modernizację urządzeń sportowych, modernizację stadionu i budowę hali sportowej. Był autorytetem wśród społeczności uczniowskiej i lokalnej.
W latach 1994-1998 pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w Olecku. W latach 2006-2011 pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady.
Za swoją działalność został odznaczony wieloma nagrodami:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
Złoty Krzyż Zasługi,
Brązowy Krzyż Zasługi,
Krzyż za zasługi dla ZHP,
Złoty medal za zasługi dla PZLA,
Złota odznaka za działalność w PZLA,
Złota odznaka za działalność w LZS i SZS,
Srebrny medal za zasługi dla PKOL,
Medal 80-lecia PZLA,
Medal za zasługi w rozwoju sportu młodzieży szkolnej,
Medal „Zasłużony dla Olecka”,
Zasłużony działacz LOK,
Zasłużony działacz kultury fizycznej,
Zasłużony dla Suwalszczyzny,
Olecczanin roku 2000,
Osobowość Olecka 2002 roku.
Zmarł 17 września 2011roku w wieku 61 lat. Do końca pracował, angażował się, jednocześnie walcząc z chorobą. Pokazał i udowodnił wszystkim, że nie można być uległym i należy zwalczać wszelkie trudności.
Wszelkie działania zawodowe, które podejmował, wszystkie sukcesy były jedynie drogą do zrealizowania nadrzędnego celu. Zdawałoby się nierealnego marzenia, które od wielu lat wpisane było w jego życie. Na końcu swojej drogi udało się je urzeczywistnić. W Olecku powstał certyfikowany Stadion Lekkoatletyczny. Stadion, który będzie służył kolejnym pokoleniom Olecczan.
Informacje pochodzą ze strony www.iolecko.com