Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
ul. I. Krasickiego 20/22
02-611 Warszawa
tel. 22 311 84 42; 513 018 425
anna.raiter@fnp.org.pl
www.fnp.org.pl
Program First Team
organizator:Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Program First Team
Granty dla pierwszych zespołów badawczych kierowanych przez doktorów na wczesnym etapie kariery naukowej, posiadających stopień naukowy doktora nie dłużej niż przez 5 lat. W ramach programu finansowane są projekty trwające do 36 miesięcy z możliwością przedłużenia.
CELE
Celem programu FIRST TEAM jest rozwój kadr sektora B+R, wsparcie pierwszych zespołów badawczych prowadzonych przez doktorów na wczesnych etapach kariery naukowej (niezależnie od narodowości) i zachęcenie do powrotu do kraju wybitnych naukowców polskiego pochodzenia lub powrotu do pracy B+R osób po przerwach w pracy badawczej. Wsparcie w ramach programu będzie udzielane zespołom prowadzącym badania w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach w Polsce, pracujących w najbardziej innowacyjnych obszarach i posiadających partnera naukowego.
ADRESACI
Wnioskodawcą w konkursie może zostać naukowiec (niezależnie od narodowości) posiadający stopień naukowy doktora nie dłużej niż przez 5 lat, przy czym początek tego okresu wyznacza data roczna uzyskania stopnia, a koniec – rok poprzedzający termin składania wniosków w konkursie. Termin 5 lat może zostać przedłużony do maksymalnie 9 lat od uzyskania stopnia naukowego, o ile wnioskodawca będzie spełniał warunki opisane w dokumentacji konkursowej.
W ramach realizacji projektu jego kierownik powinien być zatrudniony w jednostce co najmniej w wymiarze 50% etatu na rzecz projektu. W swym zespole zatrudni młodych uczonych: studentów, doktorantów lub młodych doktorów.
Kierownik w czasie realizacji projektu będzie zatrudniony w jednostce co najmniej w wymiarze 50% etatu na rzecz projektu.
OFERTA
W ramach konkursu przyjmowane będą projekty trwające do 36 miesięcy.
Maksymalna kwota budżetu projektu, o którą można wnioskować nie jest określona przez Fundację, przy czym dla celów szacunkowych średni budżet projektu First TEAM, trwającego 36 miesięcy wynosi ok. 2 000 000 zł. Przedkładany we wniosku budżet projektu powinien być zaplanowany przez Kierownika projekty w taki sposób, by odzwierciedlał wszystkie koszty niezbędne do realizacji projektu na dzień składania wniosku.
W ramach realizacji programu Fundacja planuje konkursy wewnętrzne dla grantobiorców na przedłużenie okresu realizacji projektów o maksymalnie 12 miesięcy, przy czym przedłużenie realizacji projektu związane jest z poszerzeniem zakresu rzeczowego wniosku i niesie ze sobą możliwość zwiększenia finansowania projektu.
W kolejnych edycjach programu nieprzekraczalnym terminem realizacji projektów i ewentualnych przedłużeń w projektach jest 31 grudnia 2023 r.
W programie FIRST TEAM finansowane będą projekty zgodne z tematami wskazanymi w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. W wyjątkowych przypadkach, stosując preferencję dla KIS, Fundacja może dofinansować projekty dotyczące tematyki niewymienionej w KIS, jeśli posiadają one znaczny potencjał aplikacyjny lub znaczenie dla rozwiązania istotnego problemu społeczno-gospodarczego.
Projekty w ramach programu mogą być realizowane w trzech wariantach:
- przez jednostki naukowe w zakresie, w którym nie prowadzą działalności gospodarczej (bez udzielania pomocy publicznej),
- przez przedsiębiorstwa (na zasadach udzielania pomocy publicznej na działalność B+R),
- przez konsorcja naukowo-przemysłowe, z udziałem jednej jednostki naukowej i jednego przedsiębiorstwa (dla jednostki naukowej bez pomocy publicznej – w zakresie, w jakim nie
- prowadzi działalności gospodarczej, oraz dla przedsiębiorstwa zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej na działalność B+R).
W programie FIRST TEAM obligatoryjny jest udział co najmniej jednego partnera naukowego z kraju lub z zagranicy.
W programie First TEAM Fundacja ogłosi w późniejszym terminie konkursy wewnętrzne dla grantobiorców na zakup specjalistycznej aparatury badawczej (ponad limit 5% kosztów kwalifikowanych projektu), przy czym rozpatrywanie wniosku będzie uwzględniało m.in. analizę dostępności aparatury tego typu w kraju oraz informacje na temat inwestycji w podobną aparaturę w jednostce realizującej projekt.
PROCEDURA
Wnioski złożone w konkursie będą oceniane pod względem formalnym i merytorycznym. Po uzyskaniu pozytywnej oceny formalnej wniosek zostanie skierowany do oceny merytorycznej złożonej z trzech etapów:
W pierwszym etapie wniosek zostanie oceniony merytorycznie przez grono ekspertów (panel naukowo-gospodarczy, PNG) posiadające adekwatny dorobek naukowy lub doświadczenie we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w sektorze B+R.
W drugim etapie wniosek będzie oceniany przez co najmniej dwóch recenzentów zewnętrznych.
W trzecim etapie konkursu zakwalifikowani do niego wnioskodawcy zostaną zaproszeni na rozmowę z interdyscyplinarnym panelem ekspertów (IPE).
Panel ekspertów porówna rozpatrywane wnioski i ustali ich ranking oraz dokona oceny w oparciu o kryteria opisane w dokumentacji konkursowej.
Warunki udziału są jednakowe dla wszystkich uczestników i zostały szczegółowo opisane w dokumentacji konkursowej do programu.
Informacje dodatkowe: transmisja online ze spotkania informacyjnego w dn. 15 września 2016 r.
TERMINY KOLEJNYCH NABORÓW
Informacje o planach dotyczących kolejnych konkursów zostaną podane w II kwartale 2018 r.
TERMIN SKŁADANIA APLIKACJI
Rozpoczęcie: 8 stycznia 2018, termin składania wniosków: 5 marca 2018 r.
Informacje pochodzą ze strony www.fnp.org.pl
LINKI:
Dokumenty do pobrania