Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
ul. I. Krasickiego 20/22
02-611 Warszawa
tel. 22 845 95 00
fnp@fnp.org.pl
www.fnp.org.pl
Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB)
organizator:Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB)
Celem programu Międzynarodowe Agendy Badawcze jest umożliwienie utworzenia w Polsce nowych jednostek badawczych (struktur organizacyjno-prawnych) kierowanych przez wybitnych naukowców z całego świata, w których zespoły złożone z wybitnych naukowców zagranicznych i polskich reprezentujących różne specjalizacje naukowe będą realizować badania naukowe i prace rozwojowe na najwyższym światowym poziomie.
Wsparcie powinno przyczynić się do stworzenia w Polsce wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej jednostek naukowych stosujących najlepsze światowe praktyki w zakresie:
- identyfikowania programów i tematów badawczych;
- polityki personalnej oraz zarządzania pracami B+R;
- komercjalizacji wyników prac B+R.
Jednostki te będą prowadzić badania naukowe i prace rozwojowe zgodnie z przyjętą agendą badawczą, która zgodnie z definicją musi wskazywać problem naukowy – wyzwanie i sposób podejścia do rozwiązania tego problemu. Zarówno wyzwanie naukowe stawiane przed jednostką realizującą MAB, jak i proponowane metody rozwiązania go muszą być na tyle ciekawe dla środowiska naukowego na całym świecie i przedsiębiorców, aby wyniki uzyskane w związku z prowadzonymi badaniami były publikowane w najlepszych czasopismach i prezentowane na najbardziej prestiżowych konferencjach a wypracowana własność intelektualna mogła być właściwie wdrażana. Zaproponowany problem badawczy musi być zgodny z listą Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) – wykaz KIS jest udostępniony w części Dokumenty do pobrania.
Poziom naukowy prowadzonych badań jest kluczowy dla sukcesu całej jednostki i dla jej rozpoznawalności w świecie naukowym.
Program Międzynarodowe Agendy Badawcze może również służyć wsparciu projektów realizowanych w ramach konkursu Teaming stanowiącego jedno z działań w programie ramowym UE Horyzont 2020.
Uczestnicy programu Teaming mogą również składać wnioski w module PLUS (Międzynarodowe Agendy Badawcze PLUS, MAB PLUS). Zainteresowanych Fundacja zachęca do zapoznania się z opisem i dokumentacją konkursową modułu PLUS programu Międzynarodowe Agendy Badawcze skierowanego wyłącznie do uczestników programu Teaming: link.
ADRESACI
Program MAB jest dedykowany wybitnym naukowcom z Polski lub zagranicy o uznanym dorobku naukowym, którzy w związku ze zdobytym doświadczeniem zapewnią sprawne funkcjonowanie jednostki realizującej MAB.
Naukowcy składający wnioski w konkursie powinni reprezentować poziom ERC Advanced Grant i mieć profil podobny do osób starających się o kierownicze stanowiska w czołowych instytucjach naukowych na świecie.
OFERTA
Program „Międzynarodowe Agendy Badawcze” jest wzorowany na programie „Teaming for Excellence” ogłoszonym przez Komisję Europejską w ramach Horyzontu 2020. Przewiduje wsparcie wyspecjalizowanych i autonomicznych jednostek naukowych w Polsce, które będą realizować międzynarodowe agendy badawcze we współpracy strategicznej z renomowanymi ośrodkami naukowymi z innych krajów.
Całkowita suma przeznaczona na dofinansowanie projektu Międzynarodowe Agendy Badawcze w PO IR (Działanie 4.3) wynosi ok. 126 mln EUR. Do tej pory wsparcie zostało przyznane 7 jednostkom realizującym Międzynarodowe Agendy Badawcze. W konkursie nr 2/2015 został wyłoniony jeden projekt, w wyniku konkursu nr 3/2016 przyznano dofinansowanie trzem projektom, a kolejne trzy projekty uzyskały wsparcie w konkursie nr 4/2017.
Dofinansowanie projektów będzie obejmować koszty badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez jednostkę realizującą MAB, koszty związane z efektywnym funkcjonowaniem jednostki, koszty wykorzystania istniejącej infrastruktury, współpracy między partnerami oraz transferu wiedzy. Wsparcie na rzecz infrastruktury będzie jednak ograniczone wyłącznie do zakupu niezbędnego sprzętu i wyposażenia laboratoryjnego.
Dodatkowo w ramach dofinansowania pokrywane będą koszty rozwoju kadry naukowej w zakresie związanym z realizowanymi przedsięwzięciami, np. szkolenia, stypendia i staże.
Pobierz ulotkę informacyjną
PROCEDURA
Wnioski do konkursu mogą być składane przez jednego lub, w uzasadnionych przypadkach, dwóch wnioskodawców z Polski lub zagranicy.
W przypadku, gdy wniosek obejmuje np. badania interdyscyplinarne i jest on składany przez dwóch wnioskodawców, w systemie elektronicznym należy wskazać głównego wnioskodawcę, do którego odnosić się będą wszystkie wymagania i obowiązki kierownika jednostki realizującej MAB.
Pierwszy wnioskodawca będzie pełnił funkcję kierownika jednostki realizującej MAB (w zależności od wybranej formy prawnej dla nowej jednostki np. funkcję prezesa fundacji lub dyrektora). Drugi wnioskodawca może ubiegać się o stanowisko lidera grupy badawczej lub dyrektora do spraw koordynacji działalności naukowej w nowej jednostce. Każdy z wnioskodawców będzie w pełni zaangażowany w realizację projektu MAB w wymiarze przynajmniej 50% etatu.
System wyboru projektów MAB
Wnioski złożone w konkursie będą oceniane pod względem formalnym i merytorycznym.
Po uzyskaniu pozytywnej oceny formalnej wniosek zostanie skierowany do oceny merytorycznej złożonej z trzech etapów:
W pierwszym etapie wniosek zostanie oceniony merytorycznie przez grono ekspertów (panel naukowo-gospodarczy) posiadające adekwatny dorobek naukowy i/lub doświadczenie we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w sektorze B+R.
W drugim etapie wniosek będzie oceniany przez co najmniej dwóch recenzentów zewnętrznych – ekspertów w dziedzinie, w której miałaby się specjalizować jednostka MAB.
W trzecim etapie konkursu odbędzie się rozmowa ekspertów zasiadających w panelu interdyscyplinarnym z wnioskodawcą i przedstawicielem zagranicznej jednostki partnerskiej zgłoszonej we wniosku. W składzie panelu znajdą się eksperci reprezentujący różne dziedziny nauki oraz, fakultatywnie, ekspert pełniący funkcję obserwatora.
Panel ekspertów następnie porówna rozpatrywane wnioski i ustali ich ranking oraz dokona oceny w oparciu o przyjęte kryteria.
Warunki udziału są jednakowe dla wszystkich uczestników i zostały szczegółowo opisane w dwóch odrębnych dokumentacjach konkursowych do programu, w tym dokumentacji modułu PLUS (Międzynarodowe Agendy Badawcze PLUS, MAB PLUS) dedykowanej wnioskodawcom ubiegającym się również o dofinansowanie w programie Teaming: link do strony MAB PLUS.
UWAGA:
Ze względu na rozbudowaną, wielostopniową procedurę konkursową w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze wyniki konkursu nie będą publikowane jednorazowo, lecz sukcesywnie po zakończeniu procedury konkursowej w odniesieniu do poszczególnych wnioskodawców.
W konkursie MAB obowiązują zasady podane w dokumentacji konkursowej. Ekspertyzy prawne mają jedynie funkcję pomocniczą i należy z nich korzystać wyłącznie w takim zakresie, w jakim są zgodne z zasadami zawartymi w dokumentacji konkursowej.
Dokumentacja w wersji angielskiej jest tłumaczeniem. W przypadku wątpliwości wiążąca jest wersja polska dokumentacji.
Obejrzyj webinarium z dn. 31.03.2017 r. dotyczące procesu składania wniosków w programie: cz. 1 i cz. 2
NAJBLIŻSZY TERMIN SKŁADANIA APLIKACJI
Konkurs 10/2018 edycja ogólnopolska:
zakończenie naboru I części wniosku: 29 czerwca 2018 r.
zakończenie naboru II części wniosku: 10 sierpnia 2018 r.
zakończenie naboru III części wniosku: 14 listopada 2018 r.
Złożenie II i III części wniosku jest możliwe jedynie po otrzymaniu zaproszenia do składania kolejnych części wniosku od koordynatora programu.
TERMINY KOLEJNYCH NABORÓW
Konkurs 11/2018 (dla uczestników programu Teaming) – kwiecień 2018 r.
Konkurs 12/2018 (dla wnioskodawców spoza województwa mazowieckiego) – lipiec 2018 r.
Informacje pochodzą ze strony www.fnp.org.pl
Kontakt
Dokumenty
do pobrania