Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Zielna 37
00-108 Warszawa
magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl
fwpn.org.pl
Program Stażowy Młoda Redakcja 2019
organizator:Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Program Stażowy Młoda Redakcja 2019
Jesteś studentem? Lubisz pisać, interesują cię tematy polsko-niemieckie i wydarzenia w twoim regionie? Chcesz zdobyć doświadczenie w pracy redaktora stron internetowych, masz już za sobą pierwsze kroki w zawodzie? Możesz ubiegać się o staż w MŁODEJ REDAKCJI w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Organizatorzy szukają studentów, dziennikarstwa i kierunków pokrewnych, którzy chcą publikować swoje teksty i opinie, zdjęcia, materiały audio i wideo oraz wspólnie z nami będą tworzyć relacje z interesujących wydarzeń współfinansowanych przez Fundację w całej Polsce. Oferowana jest możliwość publikacji na stronach internetowych (dotychczasowe relacje można śledzić na stronie: fwpn.org.pl/mloda-redakcja.
W ramach stażu:
- odwiedzisz redakcje mediów i działy prasowe instytucji. Do tej pory byliśmy w: Polityce, Gazecie Wyborczej, Aktiviście i dziale prasowym Ambasady Niemiec w Warszawie,
- spotkasz się z osobami ze środowisk opiniotwórczych, korespondentami niemieckimi w Polsce i przedstawicielami instytucji partnerskich Fundacji. Do tej pory gośćmi programu byli m.in. Jerzy Haszczyński, Henryk Jarczyk, Maja Kuczmińska, Piotr Semka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Ludwika Włodek.
- weźmiesz udział w warsztatach prowadzonych przez dziennikarzy. Trzy dwudniowe warsztaty (w piątki i soboty, ok. listopada 2018 do stycznia 2019) odbywać się będą w siedzibie Fundacji w Warszawie. Warsztaty pozwolą ci poznać warsztat dziennikarski oraz sprawdzić się w typowo dziennikarskich wyzwaniach. Warsztaty prowadzili do tej pory m.in.: Agnieszka Wójcińska Magdalena Kicińska, Witold Szabłowski i Monika Szewczyk-Wittek.
- wyjedziesz na Polsko-Niemieckie Dni Mediów do Wrocławia na wiosnę 2019 roku. Weźmiesz udział w profesjonalnym forum przedstawicieli świata mediów. Różne zadania podczas konferencji pozwolą poznać kulisy świata dziennikarstwa, ale także podstawy organizacji wydarzeń w wykonaniu FWPN.
Jest o co walczyć – na zakończenie programu dla najbardziej zaangażowanych uczestników planujemy trzy miesięczne staże w redakcjach mediów. W roku 2017 uczestnicy otrzymali staże w „Tygodniku Powszechnym”, „POLITYCE”, „Gazecie Wyborczej” w Bydgoszczy oraz TR Warszawa i „Gościu Niedzielnym”. Jeśli ukończysz staż, zaprosimy cię do uczestnictwa w programie dla alumnów. Warsztaty prowadzili dla nas m.in. Juliusz Ćwieluch, Cezary Łazarewicz, Paweł Goźliński i Adriana Machowska.
Redaktorzy otrzymają świadectwo ukończenia stażu. Znajomość języka niemieckiego nie jest wymagana.
Redaktorów wybierze jury złożone z przedstawicieli Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz dziennikarzy. Organizatorzy proszą o przesyłanie uzupełnionego formularza aplikacyjnego i prób własnej pracy dziennikarskiej (2 teksty do najwyżej 10.000 znaków każdy lub 2 próbki w innym formacie – audio lub video – nieprzekraczające 10 minut / praca, foto – nie więcej niż 10 zdjęć). Informacje o programie oraz dokumenty aplikacyjne znajdziecie na stronie: fwpn.org.pl/mloda-redakcja/mloda-redakcja-2019/. FWPN zastrzega sobie możliwość przeprowadzenia rozmów rekrutacyjnych do programu w Warszawie lub poprzez skype. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do dnia 21.10.2018 r. pod adresem: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl.
Udział w warsztatach dziennikarskich w Warszawie, Polsko-Niemieckich Dniach Mediów oraz w wybranych projektach jest nieodpłatny. Fundacja pokrywa koszty dojazdu, noclegu i wyżywienia w czasie warsztatów oraz koszt dojazdu na wizytacjach 4 projektów przez każdego redaktora w okresie od stycznia do sierpnia 2019 roku.
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej wspiera relacje między Polakami i Niemcami. Przez 25 lat istnienia FWPN dofinansowała prawie 15 tysięcy wspólnych projektów. U podstaw działań FWPN leży przekonanie, że Polacy i Niemcy jako partnerzy mogą wspólne działać na rzecz nowoczesnego, otwartego i sprawiedliwego społecznie współistnienia w UE. W tym sensie oba kraje tworzą wspólnotę wartości. Wymaga ona, aby dwustronność relacji nabrała nowego wymiaru i nowej jakości, a także zawierała kontekst europejski. Głównym zadaniem Fundacji jest wspieranie inicjatyw polsko-niemieckich, m.in. projektów o charakterze edukacyjnym poszerzających wiedzę o Polsce i Niemczech, współpracy naukowej, a także projektów artystycznych i literackich. Fundacja promuje również podróże studyjne, programy stypendialne, publikacje, debaty.
Informacje pochodzą ze strony: fwpn.org.pl.