Wyszukiwarka konkursów

Grupa docelowa-+zaznacz wszystkie
  • uczniowie14
  • studenci59
  • absolwenci60
  • doktoranci13
  • naukowcy10
  • inni21
Rodzaj-+zaznacz wszystkie
  • literackie6
  • artystyczne18
  • naukowe43
  • inne1
Zasięg-+zaznacz wszystkie
  • międzynarodowe5
  • ogólnopolskie57
  • lubelskie1
  • małopolskie2
  • podkarpackie1
  • pomorskie2
  • warmińsko-mazurskie1
  • wielkopolskie2
Organizator-+zaznacz wszystkie
  • fundacje i stowarzyszenia22
  • szkoła wyższa4
  • firma13
  • instytucja rządowa13
  • samorząd18
  • inny2
Wróć do listy
Ogłoszenie archiwalne

Rodzinny konkurs literacko-plastyczny pt. „Dobro wraca”

organizator:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich

Rodzaj:
literackie, artystyczne
Grupa docelowa:
uczniowie, inni
Zasięg:
ogólnopolskie, śląskie
termin składania wniosków: 31.08.2022
termin rozstrzygnięcia: 07.09.2022

Rodzinny konkurs literacko-plastyczny pt. „Dobro wraca”

Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich zaprasza do udziału w rodzinnym konkursie literacko-plastycznym pt. „Dobro wraca”. Celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy o życiu Ireny Gut-Opdyke – z zaszczytnego grona ok. 7 tys. Polaków odznaczonych tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – która z narażeniem życia ratowała Żydów przed zagładą w trakcie II wojny światowej. Konkurs ma na celu także przybliżenie mieszkańcom Piekar Śląskich sylwetki, doświadczeń i wyborów życiowych jednej z przedwojennych mieszkanek ich „małej ojczyzny”.

Konkurs adresowany jest do czytelników i sympatyków Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich, mieszkańców miasta i wszystkich zainteresowanych. Pracę konkursową można wykonać samodzielnie lub zespołowo w gronie rodziny lub przyjaciół. Nie obowiązują kategorie wiekowe. Każdy uczestnik (rodzina, grupa, osoba indywidualna) może złożyć w konkursie tylko jedną pracę.

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu projektu bajki w konwencji teatrzyku kamishibai, z motywem przewodnim szeroko pojmowanego czynienia dobra w stosunku do drugiego człowieka, inspirowanej życiem Ireny Gut-Opdyke.

Termin składania prac na konkurs upływa 31 sierpnia 2022. Pracę należy złożyć w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kalwaryjskiej 62d w Piekarach Śląskich. Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 7 września 2022 na stronie internetowej biblioteki i w mediach społecznościowych.

Dla zwycięzców i osób wyróżnionych przewidziane są atrakcyjne nagrody w postaci kart podarunkowych do internetowych księgarni i sklepów z multimediami do wykorzystania na dowolne zakupy (I miejsce – 500 zł oraz drewniany teatrzyk kamishibai, II miejsce – 300 zł, III miejsce – 200 zł), upominki ufundowane przez Urząd Miasta w Piekarach Śląskich oraz pamiątkowe dyplomy.

Szczegóły w regulaminie do pobrania poniżej.

————————————————————

Życiorys Ireny Gut-Opdyke został opisany w książce „Ratowałam od zagłady”, a także w wielu artykułach dostępnych w Internecie.

Irena Gut urodziła się w Kozienicach 5 maja 1918 roku. Jako nastoletnia dziewczyna przybyła wraz ze swoimi rodzicami na Górny Śląsk do miejscowości Kozłowa Góra, która obecnie znajduje się w granicach Piekar Śląskich. Jej ojciec Jan Gut otrzymał tam posadę kierownika cegielni. W 1938 roku Irena Gut-Opdyke postanowiła zostać wolontariuszką Czerwonego Krzyża i wyjechała do szkoły pielęgniarskiej w Radomiu i tam właśnie zastał ją wybuch II wojny światowej. Jako ochotniczka rozpoczęła służbę w miejscowym szpitalu, udzielając pomocy medycznej rannym polskim żołnierzom. Wraz z grupą polskich oficerów i wolontariuszy Czerwonego Krzyża przedostała się do Kowna, gdzie dowiedziała się o agresji Związku Radzieckiego na Polskę.

Następnym przystankiem w jej życiorysie był Lwów, w którym doznała krzywdy ze strony radzieckich żołnierzy. Na szczęście przeżyła i trafiła do miejscowego szpitala, w którym po odzyskaniu zdrowia pracowała jako pomoc medyczna. Po przeszło roku udało jej się wrócić do ogarniętego wojną Radomia, gdzie trafiła do niemieckiej niewoli, a następnie do przymusowej pracy w fabryce amunicji. Po jakimś czasie dostała się do pracy w kuchni niemieckiego hotelu garnizonowego, w którym zainteresował się nią major SS Edward Rugemer, postanawiając wiosną 1942 r. zabrać ją ze sobą na wschód do Tarnopola w charakterze pomocy domowej.

Latem 1942 roku dowiedziała się o likwidacji getta żydowskiego w Tarnopolu. Podęła ryzykowną próbę ratowania Żydów od zagłady. Część z nich ukrywała w piwnicy domu niemieckiego majora, a część w leśnej kryjówce, do której dostarczała żywność i lekarstwa. Jedna z Żydówek urodziła w piwnicy syna, a gdy sprawa wyszła na jaw, major Rugemer obiecał zachować wszystko w tajemnicy przed swoimi zwierzchnikami w zamian za służbę Ireny w jego domu. Irena Gut postąpiła zgodnie ze swoim sumieniem ratując życie trzynaściorgu Żydów, którzy dotrwali do końca wojny w bezpiecznym schronieniu.

Po II wojnie światowej Irena Gut-Opdyke została niesłusznie posądzona o kolaborację z Niemcami. Trafiła do radzieckiego obozu jenieckiego, skąd wyprowadzili ją – spotkani przypadkowo – uratowani przez nią Żydzi. Irena Gut w obozie przejściowym w Niemczech poznała swojego przyszłego męża Williama Opdyke’a, z którym wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Zajmowała się tam dekoracją wnętrz i od pewnego momentu zaangażowała się także w publiczną pracę na rzecz edukacji o holocauście. W 1982 roku została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Informacje o konkursie zostały przesłane przez Organizatora.

W naszej bazie znajdziecie też inne konkursy!

Wspieraj nas w serwisie Patronite.pl – dzięki wpłatom możemy rozwijać ten rzetelny, dostępny dla wszystkich portal edukacyjny o stypendiach!

LINKI:
http://biblioteka.piekary.pl/n,konkurs-dobro-wraca-przedluzony-do-31-08-2022

Kontakt

Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich
ul. Kalwaryjska 62d
41-940 Piekary Śląskie
327675975
instruktor@biblioteka.piekary.pl
biblioteka.piekary.pl

Dokumenty

do pobrania