Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
ul. Tłomackie 3/5
00–090 Warszawa
edukacja@jhi.pl
http://www.jhi.pl/blog/2016-01-22-vii-edycja-konkursu-im-majera-balabana
Konkursu im. Majera Bałabana na prace o Żydach i Izraelu
organizator:Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Konkursu im. Majera Bałabana na prace o Żydach i Izraelu
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w dniu 22 stycznia 2016 roku ogłasza siódmą edycję organizowanego, co dwa lata Konkursu im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu.
Oprawione prace konkursowe wraz z kompletem wymaganych dokumentów prosimy nadsyłać pocztą na adres:
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
ul. Tłomackie 3/5
00–090 Warszawa
do dnia 15 marca 2016 roku (za datę zgłoszenia pracy zostanie uznana data stempla pocztowego)
lub też dostarczyć osobiście do sekretariatu Instytutu.
- poprawnie i kompletnie wypełniona karta zgłoszeniowa (tylko forma elektroniczna),
- zgłoszenie uczestnictwa podpisane przez autora pracy wedle załączonego wzoru, (wydruk),
- oświadczenie uczestnika podpisane przez autora pracy wedle załączonego wzoru, (wydruk),\
- oprawiony egzemplarz pracy w wersji obronionej w formie papierowej opatrzony numeracją stron oraz spisem treści (wydruk),
- egzemplarz pracy w wersji obronionej w formie elektronicznej w formacie PDF, identyczny z egzemplarzem papierowym, opisany i dostarczony na nośniku elektronicznym (płyta lub pendrive), najlepiej spakowane w przezroczystą, foliową kopertę
Pracę oraz wszystkie wymagane dokumenty prosimy przesłać razem w tej samej, wzmocnionej kopercie.
Wyniki Konkursu ogłoszone zostaną w październiku 2016 roku na stronie internetowej ŻIH.
Prace oceniać będzie jury Konkursu, składające się z naukowców ŻIH oraz UW.
Przewodniczącym jury jest prof. dr hab. Andrzej Żbikowski, a sekretarzem dr Agnieszka Żółkiewska.
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy: edukacja@jhi.pl
W tytule e-maila wpisać: konkurs Bałabana
Skład jury
Ryszard Burek – orientalista, wydawca, ŻIH
dr Helena Datner – historyczka, socjolożka, ŻIH
dr hab. Jan Doktór – historyk, ŻIH
dr Paweł Fijałkowski – historyk, archeolog, ŻIH
dr Alina Molisak – polonistka, badaczka literatury, UW
dr Katarzyna Person — historyczka, ŻIH
dr Anna Rosner – historyczka, ŻIH
dr Bożena Umińska-Keff – badaczka literatury, publicystka, poetka, ŻIH
prof. dr hab. Andrzej Żbikowski (przewodniczący) – historyk, ŻIH
dr Agnieszka Żółkiewska (sekretarz) – badaczka literatury, tłumaczka, ŻIH
Pomysł Konkursu narodził się w Żydowskim Instytucie Historycznym w 1990 r. Uznaliśmy wówczas, że jest to potrzeba chwili. Po przełomie ustrojowym zaczęły powstawać prace z zakresu humanistyki, które przełamywały rozliczne tabu kultywowane w poprzedniej epoce. Jedną z takich białych plam były dzieje Żydów w Polsce. Wiedzieliśmy, że w różnych ośrodkach naukowych młodzi badacze podejmują ten temat, jednak nie bardzo było wiadomo gdzie i jakie prace powstają. Chcieliśmy, by ŻIH stał się miejscem, gdzie te prace mogłyby być przechowywane, służąc innym. Tak się też stało – nasze archiwum zgromadziło obszerną kolekcję prac konkursowych. Dziś możemy z dumą powiedzieć, że nasz Instytut stał się jedynym w Polsce centrum informacji o kierunkach podejmowanych badań w tematyce żydowskiej.
Mieliśmy ambicję, by dzięki konkursowi ŻIH miał wpływ na merytoryczny poziom badań nad dziejami i kulturą Żydów. To także się udało. Wielu uczestników naszych konkursów kontynuowało badanie tematyki żydowskiej, z sukcesem realizując kariery naukowe. Można wymienić prof. Grzegorza Berendta, który dostał w pierwszym konkursie (1991) wyróżnienie za pracę magisterską, a w trzecim – za doktorat. Obecnie kontynuuje swoje badania jako profesor na Uniwersytecie Gdańskim, szefując jednocześnie gdańskiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej. Nagrodę otrzymała Bożena Szaynok, która jest obecnie profesorem na Uniwersytecie Wrocławskim, Eugenia Prokop-Janiec i Michał Galas — obecnie profesorowie UJ oraz prof. Wacław Wierzbieniec, obecnie rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jedna z laureatek Trzeciego Konkursu, Barbara Engelking, obecnie profesor, założyła Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Inny uczestnik, Edward Kopówka jest teraz kierownikiem Muzeum w Treblince, a Sławomir Żurek stworzył Pracownię Literatury Polsko-Żydowskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II.
Staramy się podtrzymywać kontakty z laureatami, dzięki czemu wiemy, że niektórzy, choć nie pracują naukowo, to działają — jako nauczyciele lub działacze społeczni — w swoich środowiskach na rzecz propagowania wiedzy o dziejach i kulturze żydowskiej oraz poprawy stosunków polsko-żydowskich.
Od roku 2009 roku konkurs ŻIH nosi imię profesora Majera Bałabana, wybitnego historyka polskich Żydów.
(na podstawie tekstu dr Aliny Całej, wieloletniej Przewodniczącej poprzednich edycji Konkursu.
O PATRONIE KONKURSU
Urodzony we Lwowie w 1877 roku Majer Bałaban jako pierwszy zastosował nowoczesne metody naukowe do badań nad dziejami polskiego żydostwa, przyczyniając do wielkiego postępu historiografii polskich Żydów. Uważał, czemu dawał wyraz w swoich książkach i artykułach, że społeczność polskich Żydów należała do najważniejszych i najbardziej twórczych w dziejach żydostwa na całym świecie. Jego prace o Żydach lwowskich, krakowskich i lubelskich stanowią po dziś dzień istotne kompendia wiedzy na ten temat. Podkreślał znaczenie badań historii polsko-żydowskiej zarówno jako integralnej części powszechnych dziejów Żydów, jak i kluczowego składnika historii Polski.
W czasie I wojny światowej służył jako rabin wojskowy w Lublinie. W okresie międzywojennym uczył, kierował Seminarium Rabinicznym w Warszawie, wykładał na Uniwersytecie Warszawskim i w Instytucie Nauk Judaistycznych, którego tradycje pielęgnuje do dziś, mieszczący się w jego dawnym gmachu Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. Nawet podczas okupacji hitlerowskiej, uwięziony w warszawskim getcie, Bałaban nie zaprzestał pracy naukowej. Zmarł na przełomie 1942/43 roku.
Informacje pochodzą ze strony: http://www.jhi.pl/blog/2016-01-22-vii-edycja-konkursu-im-majera-balabana