poradnik stypendialny na 2022

30.12.2021

Poradnik stypendialny na 2022 r.

Tym poradnikiem mamy zamiar zachęcić Was do udziału w naszym małym wyzwaniu „w 2022 r. pojadę na stypendium!”. W ramach wyzwania chcemy rozbudzić w Was chęć do składania aplikacji o stypendia polskie oraz zagraniczne. Oczywiście Wam w tym pomożemy!

Od 15 lat szerzymy wiedzę o stypendiach w Polsce i o możliwościach, jakie dają. Jesteśmy przekonani, że zdobycie finansowania na realizację własnych marzeń (lub za swoje osiągnięcia) jest uskrzydlające i warte zaangażowania. W tym artykule wskażemy Wam narzędzia, dzięki którym stanie się to łatwiejsze.

Postaw sobie cel

W zależności od wieku, wykształcenia oraz zainteresowań wybór typu programu stypendialnego jest inny. Musisz uzbroić się w podstawową wiedzę o rodzajach stypendiów dla danej grupy.

Stypendium polskie czy zagraniczne?

Wybór między polskimi a zagranicznymi stypendiami jest kluczowy, ponieważ należy przygotowywać się do nich w inny sposób. Punktem wspólnym jest skrupulatne dokumentowanie własnych dokonań (nie tylko naukowych!). Sam proces rekrutacji znacząco się jednak różni – w przypadku ofert z całego świata jest on dużo dłuższy, dlatego o podjęciu studiów w konkretnym roku akademickim warto zacząć myśleć nawet półtora roku wcześniej. Należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ rekrutacje są wieloetapowe. Wymagają one często przełożenia listów polecających albo uczestnictwa w rozmowie kwalifikującej.

Więcej informacji o wybranych popularnych kierunkach wyjazdów znajdziesz w cyklu artykułów Kierunek: świat.

Kiedy szukać stypendium?

Otóż stypendia mają swoje „sezony”. Na ogół stypendia dla uczniów i studentów są związane z cyklem roku szkolnego i akademickiego. Z kolei najwięcej ofert zagranicznych pojawia się na przełomie roku oraz na wiosnę. Szczegóły znajdziecie w dedykowanym artykule.

Bądź na bieżąco

Warto być jednak czujnym przez cały rok, aby żadne godne uwagi stypendium nie umknęło uwadze. Pomoże na pewno zapis do newslettera – raz na miesiąc przesyłamy listę najciekawszych ofert i artykułów. Poza tym, użytecznym narzędziem jest bez wątpienia kalendarium. W jednym miejscu znajdziecie zbiór wszystkich trwających naborów stypendiów krajowych i zagranicznych! Można dzięki niemu łatwo zaplanować pracę nad aplikacją.

Poza tym, obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie.

Bestsellery

W tym roku przygotowaliśmy dla Was także listę najpopularniejszych stypendiów oraz artykułów im poświęconych. Jeżeli czujesz się przytłoczony/przytłoczona ilością informacji, warto rozpocząć swoje poszukiwania właśnie od tego tekstu. Może znajdziesz w nim inspirację?

Pytaj, pisz, dzwoń!

Jeżeli masz wątpliwości, jak i kiedy aplikować o stypendium, zwróć się do nas o pomoc. Napisz do nas wiadomość prywatną na Facebooku lub Instagramie, lub skorzystaj z zakładki kontakt. A poza tym, dołącz do grona Patronek i Patronów, by mieć wpływ na dalszy rozwój Mojego Stypendium. Dobro wraca!

Jakie treści chcesz widzieć na portalu w 2022? Daj znać, czekamy na Twoją opinię!

Dziękujemy, że jesteś z nami i życzymy Ci wielu sukcesów w 2022 roku! 🙂