Sezon na stypendia dla uczniow i studentow - haslo na tle zdjecia z ulicznymi zegarami

24.08.2021

Sezon na stypendia dla uczniów i studentów!

Być może nie wiecie, ale oferty stypendialne są sezonowe. Co roku nadchodzi taki czas, gdy propozycji stypendialnych jest zdecydowanie więcej. I właśnie teraz, z początkiem roku szkolnego i akademickiego, nastał sezon na stypendia.

Naszą wyszukiwarkę stypendiów, konkursów i staży uzupełniamy codziennie przez okrągły rok. Dbamy o to, by oferty były aktualne i by żadnej nie przegapić.  Zależy nam na tym, byście mieli w czym wybierać. Jednak są takie miesiące, gdy widzimy duży wzrost liczby propozycji. Nie bez przyczyny jesień to w naszej ocenie wysoki sezon na stypendia naukowe.

Kiedy szukać stypendium dla ucznia lub studenta

Jeśli zastanawiacie się, kiedy najlepiej zabrać się za szukanie stypendium, to przede wszystkim powinniście się zastanowić, jakiego typu oferty szukacie. Być może jesteście uczniem lub rodzicem ucznia, który odnosi sukcesy w edukacji i zależy Wam na zdobyciu wsparcia stypendialnego na nowy rok szkolny. W takim przypadku najlepszym czasem na szukanie ofert będzie wrzesień. Z naszych obserwacji wynika, że większość programów stypendialnych skierowanych do uczniów szkół podstawowych i średnich swoje nabory kończy właśnie w tym miesiącu. Natomiast studenci, w związku z kalendarzem akademickim, zwykle mają czas na złożenie wniosku stypendialnego jeszcze w październiku.

Inne sezony stypendialne

Z realizowanego przez nasz zespół w latach 2019-2020 badania Mapa Stypendiów III możecie dowiedzieć się, że najwięcej ofert stypendialnych w naszym kraju to oferty stypendiów naukowych (237 programów). I to właśnie one wraz ze stypendiami typu socjalnego (47) oraz mieszanymi (88 programów naukowo-artystyczno-sportowych) ogłaszane są co roku jesienią, czyniąc ten czas najwyższym sezonem stypendialnym. Jednak istnieją jeszcze programy dedykowane sportowcom (152) oraz stypendia artystyczne (64).

W przypadku programów sportowych wnioski często można składać dwa razy w roku. Sezon na stypendia sportowe to późna jesień, koniec roku kalendarzowego oraz miesiące wiosenne. Natomiast sezon na stypendia artystyczne to początek roku i ci, którzy szukają wsparcia swojego twórczego rozwoju właśnie wtedy powinni zwielokrotnić swoje wysiłki w znalezieniu i uzyskaniu stypendium dla siebie.

Jak szukać stypendium naukowego

Wiecie już, kiedy zabrać się za znalezienie dla siebie stypendium, to teraz przyszła pora na kilka wskazówek, jak się za to zabrać. Przede wszystkim polecamy Wam naszą wyszukiwarkę MojeStypendium.pl, gdzie po zaznaczeniu kryteriów zobaczycie aktualne oferty w interesującej Was kategorii. Jak wspomnieliśmy wyżej, codziennie staramy się uzupełniać bazę. Zatem jeśli dziś nic nie znaleźliście dla siebie, nie znaczy to że za kilka dni nie pojawi się coś odpowiedniego. Polecamy też korzystanie z kalendarium stypendialnego. Jeśli będziecie tam zaglądać, zwiększa się prawdopodobieństwo, że nie umknie Wam żadna interesująca oferta.

Natomiast jeśli zapiszecie się do naszego newslettera, zostaniecie członkiem grupy Łowcy stypendiów lub polubicie stronę Moje Stypendium na Facebooku, szanse na znalezienie stypendium w sezonie znacznie wzrosną. Wszystko są to źródła informacji o naszym zdaniem najciekawszych, aktualnych w danym momencie ofertach wsparcia.

Jak wynika ze wspomnianego wcześniej raportu Mapa Stypendiów III, jeśli pominiemy stypendia rządowe (np. stypendia szkolne, rektora), to okazuje się że najwięcej programów stypendialnych organizują samorządy (363 programy). Na drugim miejscu wśród realizatorów są organizacje pozarządowe (153 programy stowarzyszeń i fundacji). Płynie z tego prosty wniosek, że szukając stypendium, warto zajrzeć na stronę lokalnego samorządu gminnego, wojewódzkiego lub powiatowego. Można również zadzwonić do urzędu i spytać o stypendialną ofertę samorządu. Prócz tego należy zastanowić się, czy w najbliższej okolicy nie znamy jakiejś organizacji. To właśnie małe stowarzyszenia i fundacje często wspierają lokalną społeczność za pomocą stypendiów.

Na koniec wszystkim szukającym stypendiów życzymy powodzenia w znalezieniu oferty dla siebie i zdobyciu wsparcia. A jeśli już kiedyś się to Wam udało, a MojeStypendium.pl przyczyniło się do tego, napiszcie nam o tym mailem lub na Facebooku. Będzie nam bardzo miło.