Grafika do artykułu e-wolontariat

12.05.2021

E-wolontariat – współpraca organizacji i wolontariuszy bez barier

Pracujesz w organizacji pozarządowej i zastanawiasz się, jak bezpiecznie współpracować z wolontariuszami w obecnej sytuacji? A może chcesz zaangażować się społecznie, ale organizacja, która Cię interesuje znajduje się w innej miejscowości? Z pomocą przychodzi e-wolontariat – to nie tylko realne wsparcie dla organizacji, ale także możliwość rozwoju różnorodnych talentów i umiejętności.

Czym jest e-wolontariat?

E-wolontariat to wolontariat wykonywany za pośrednictwem Internetu – czasami nazywany jest także wirtualnym wolontariatem czy wolontariatem online. E-wolontariusze pomagają organizacjom w zadaniach, które można wykonać bez potrzeby fizycznej obecności w siedzibie lub miejscu działania organizacji. Są to np. pisanie (np. notatek prasowych), tłumaczenia, projektowanie grafiki (np. plakatów, ulotek), czy nawet wsparcie w koordynacji zadań pomocowych (np. w organizacji akcji wolontariackich zakupów dla seniorów).

Najczęściej w ramach e-wolontariatu wolontariusze pomagają w tzw. mikrozadaniach. Polegają one na wykonaniu jednej, konkretnej czynności (np. przetłumaczeniu tekstu), których wykonanie zajmuje krótki czas (najczęściej do 3 godzin). Wolontariuszom ułatwia to elastyczne angażowanie się w działania organizacji, a organizacji – koordynację takich zadań. Sprawia to, że e-wolontariat jest dostępny dla każdego: może się w niego zaangażować każdy, bez względu na miejsce zamieszkania, wykształcenie czy godziny pracy lub nauki. Wystarczy chęć do działania i trochę wolnego czasu.

Minikurs mailingowy dla organizacji – pigułka wiedzy o e-wolontariacie

Jeśli Twoja organizacja chciałaby rozpocząć współpracę z e-wolontariuszami, ale zastanawiasz się, jak ją zorganizować, warto rozważyć udział w bezpłatnym minikursie mailingowym.

W tym krótkim kursie dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę podczas organizowania współpracy w ramach e-wolontariatu, jak tworzyć atrakcyjne opisy mikrozadań, gdzie szukać e-wolontariuszy i jak zadbać o to, żeby ta współpraca była ciekawą przygodą – zarówno dla Twojej organizacji, jak i dla współpracujących z nią e-wolontariuszy.

Na kurs można zapisać się w dowolnym momencie. Po zapisie codziennie przez 5 dni otrzymasz maile, w których znajdziesz odrobinę teorii i praktyczne porady. Dodatkowo, na zakończenie kursu otrzymasz miniporadnik w formacie PDF, który będziesz mógł/mogła pobrać, zapisać i wykorzystywać za każdym razem, kiedy będziesz chciał/-a zaprojektować współpracę z e-wolontariuszami.

Więcej informacji i link do zapisów: minikurs.e-wolontariat.pl

Jak wesprzeć społeczne działania przez Internet?

Warto pamiętać, że e-wolontariat ma bardzo różne oblicza i formy. A zatem sposobów na zaangażowanie społeczne przez Internet jest mnóstwo. Co więcej, sytuacja pandemii sprawiła, że pojawiło się dużo nowych możliwości działania przez Internet. Na blogu portalu E-wolontariat.pl znajdziesz opisy ciekawych inicjatyw, pomysły na pomaganie z domu, porady dla e-wolontariuszy i organizacji i wieje więcej.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w e-wolontariacie, warto także zajrzeć na TuDu.org.pl. To platforma, na której znajdziesz zadania od organizacji z całej Polski. Po zarejestrowaniu się na stronie możesz łatwo filtrować zadania według tematyki lub umiejętności. To dobry sposób na akcyjne pomaganie organizacjom w mikrozadaniach, które najbardziej Cię interesują.

A może chcesz związać się z organizacją na dłużej? Ogłoszenia od organizacji poszukujących e-wolontariuszy można znaleźć również na innych stronach poświęconych organizacjom pozarządowym czy wolontariatowi. Są to np. ngo.pl czy Ochotnicy Warszawscy.