21.12.2020

Co działo się w roku 2020 na Moim Stypendium?

Rok 2020 był zdecydowanie nietypowy i wymagający dla wielu z nas. Jednak mimo pandemii, na naszym portalu działo się całkiem sporo. Cały rok wyszukiwaliśmy dla Was najciekawsze oferty, publikowaliśmy artykuły, współpracowaliśmy z różnorodnymi organizacjami i wolontariuszami. Zapraszamy Was do podsumowania roku 2020 na Moim Stypendium!

Na początek garść statystyk: w 2020 roku nasz portal odwiedziło ponad 320 tys. osób. Przekłada się to na ponad 1,4 mln odsłon i 450 tys. sesji! Przede wszystkim zatem chcieliśmy Wam podziękować za ten wspólny rok. Mamy nadzieję, że mogliśmy być dla Was wsparciem w poszukiwaniu źródeł finansowania Waszych pasji, rozwoju naukowego, artystycznego, sportowego. Cały czas staramy się ulepszać nasz portal, żeby móc pomagać Wam jeszcze lepiej!

Baza stypendiów, konkursów i staży w 2020 roku

Jak zapewne wiecie, podstawą naszego portalu jest baza stypendiów krajowych i zagranicznych, konkursów i staży. Niemal codziennie pojawiają się w niej nowe oferty – a to wszystko dzięki pracy Gosi, Oli i Ani, które wyszukują ciekawe programy z Polski i świata. Nie możemy tutaj również pominąć nieocenionej pracy naszych wolontariuszy, którzy tłumaczą treści ofert zagranicznych stypendiów i międzynarodowych konkursów z angielskiego na polski.

Niestety, ten rok był trudny dla organizatorów stypendialnych. Część z nich zmuszona była zamknąć lub zawiesić swoje programy. Jednak mimo trudności, wiele programów zostało utrzymanych oraz przeprowadziło tegoroczne nabory. A zatem w tym roku w naszej bazie pojawiło się 650 ogłoszeń stypendiów krajowych, 253 oferty stypendiów zagranicznych, a także 396 konkursów i 82 staże. To łącznie aż 1381 ofert!

Jednocześnie, aby wyjść naprzeciw potrzebom zarówno organizatorów stypendialnych, jak i naszych czytelników, w listopadzie 2020 roku dodaliśmy do bazy nową funkcję stypendiów planowanych. Dzięki temu możliwe jest dodawanie stypendiów, których dokładna data składania wniosków nie jest jeszcze znana. Ułatwia to śledzenie interesujących Was naborów przez cały rok i daje więcej czasu na przygotowanie aplikacji.

O czym mogliście przeczytać na Moim Stypendium w 2020 roku?

Nasi stali czytelnicy zapewne wiedzą, że w 2020 roku sporo się działo również w naszej sekcji Aktualności. Poza cotygodniowymi zestawieniami nowości na portalu, publikowaliśmy cykliczne zestawienia konkursów artystycznych i naukowych oraz informacje o grantach dla organizacji.

W tym roku kontynuowaliśmy także rozpoczęty w 2019 roku cykl Kierunek: świat. Przybliżyliśmy Wam zagadnienia związane ze studiowaniem w Niemczech, Australii oraz Francji.

Przygotowaliśmy także uniwersalny poradnik Studia za granicą – gdzie szukać wsparcia?. Piszemy w nim o różnorodnych źródłach finansowania pobytu za granicą (wbrew tytułowi, nie tylko na studia!).

Ponadto, w tym roku opublikowaliśmy cykl artykułów przybliżających zagadnienia związane z systemem stypendialnym w Polsce. Są one kierowane przede wszystkim do osób, które poszukują wsparcia stypendialnego w kraju. A zatem znajdziecie wśród nich:

Jednocześnie, staraliśmy się wyjść naprzeciw wyzwaniom i trudnościom związanym z epidemią: regularnie publikowaliśmy artykuły w przystępny sposób wyjaśniające funkcjonowanie szkół i uczelni podczas epidemii oraz jakie zmiany niosły dla szkolnictwa poszczególne tarcze antykryzysowe. Przygotowaliśmy też dla Was mini-poradnik o tym, jak uczyć się z domu, w którym znajdziecie linki do ciekawych materiałów dydaktycznych.

Ponadto, w 2020 roku wydaliśmy raport z badania stypendiów branżowych w Polsce. Opisaliśmy w nim ten stosunkowo niezbadany obszar stypendiów w Polsce i przedstawiliśmy sylwetki wybranych programów.

Wydarzenia i szkolenia

Pomimo tego, że większość naszych aktywności odbywa się w Internecie, zazwyczaj szerzymy wiedzę o stypendiach również na żywo, podczas różnych targów edukacyjnych, akademickich, zawodowych. W tym roku, z oczywistych względów, było to utrudnione, jednak w pierwszej połowie 2020 udało nam się wziąć udział w Dniach Kariery w Poznaniu oraz Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym „Perspektywy” w Warszawie. Zawsze bardzo cieszą nas wydarzenia i spotkania na żywo, możliwość rozmów z Wami o studiach czy wyjazdach zagranicznych. Mamy nadzieję, że w 2021 roku uda nam się uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach!

Z uwagi na zasady bezpieczeństwa w czasie epidemii, można śmiało powiedzieć, że rok 2020 był rokiem wydarzeń online. Ola i Ania z naszego zespołu miały również okazję wziąć udział w jednym z nich – Targach Mobilności I’m World Mate. Opowiedzieliśmy tam o możliwościach stypendiów i studiów za granicą. Jednocześnie, nasz zespół nieustannie poszerzał swoją wiedzę podczas różnorodnych wydarzeń oraz szkoleń online i offline. W tym roku m.in. uczyliśmy się o fundraisingu, strategii tworzenia treści komunikacyjnych i promocyjnych, optymalizacji stron internetowych czy przeprowadzaniu badań.

Kto pomagał nam w 2020 roku na Moim Stypendium?

Artykuł nie byłby kompletny bez wspomnienia o naszych nieocenionych wolontariuszach i wolontariuszkach. W tym roku mieliśmy ogromną przyjemność gościć u nas dwie stałe wolontariuszki. Beata nie tylko wspierała nas regularnie w dodawaniu ogłoszeń do bazy (to dzięki jej pracy zestawienia tygodniowe pękały w szwach!), ale także wprowadziła nas w tematykę dostępności stron internetowych.  Zaś Marta regularnie wspierała nas w tłumaczeniach stypendiów i konkursów zagranicznych oraz przygotowywała piękne grafiki i posty, które mogliście zobaczyć na naszych social mediach.

Jednocześnie otrzymaliśmy także wsparcie od wielu e-wolontariuszy i e-wolontariuszek poprzez platformę TuDu. To dzięki ich pracy ogłoszenia międzynarodowych stypendiów i konkursów na naszej stronie dostępne są w języku polskim.

A na koniec…

Chcecie na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na portalu i otrzymywać wybrane, najciekawsze stypendia i konkursy wprost do swojej skrzynki? Zapiszcie się na nasz newsletter. W tym roku otrzymał on nową szatę graficzną, a wszystkie nowo zapisane osoby dostają na powitanie paczkę wiedzy o stypendiach!

Możecie również śledzić nas na Facebooku. Dodajemy tam wybrane, najciekawsze oferty z naszej bazy, ciekawe artykuły i informacje o nowościach na portalu.

Zaś jeśli chcecie nam pomóc działać jeszcze lepiej – wesprzyjcie nasze działania darowizną lub podzielcie się z nami Waszymi pomysłami! Możecie nas również wesprzeć bezpłatnie poprzez FaniMani.

Dziękujemy za ten wspólny rok i życzymy Wam wszystkiego co najlepsze w 2021! 🙂
Ola, Gosia i Ania