
8.01.2020
Fundusze unijne i krajowe dla organizacji stypendialnych 2020
Od 2018 roku regularnie publikujemy artykuły dotyczące wsparcia finansowego dla organizatorów programów stypendialnych. Cały cykl dostępny jest w zakładce artykułów dla organizatorów. Organizacje pozarządowe, firmy, szkoły czy samorządy realizujące własne programy stypendialne mogą poszukiwać funduszy na rozwój wśród grantów i konkursów unijnych, międzynarodowych, krajowych i lokalnych.
Z uwagi na duże zróżnicowanie instytucji stypendialnych istotnym elementem ubiegania się o środki jest weryfikacja, czy organizacja spełnia wymogi formalne fundatorów/grantodawców.
W poniższym artykule znajdziecie listę aktualnych konkursów na środki unijne oraz krajowe, które mogą potencjalnie wspierać dalszy rozwój organizatorów stypendialnych. Warto pamiętać, iż wnioski w konkursach grantowych mają charakter projektowy i mogą dotyczyć nie tyle kontynuacji programu stypendialnego, co np. wprowadzenia dodatkowych, pozafinansowych form aktywizacji stypendystów i absolwentów programu stypendialnego, realizacji badań, tworzenia publikacji i nie tylko.
Gdzie zatem szukać funduszy?
Program „Europa dla Obywateli”
Ten unijny program jest wsparciem dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego, władz samorządowych i organizacji eksperckich promujących aktywne obywatelstwo, organizujących debaty i przedsięwzięcia służące refleksji nad obywatelstwem europejskim, demokracją, historią oraz kulturą. Niedawno opublikowano nowy przewodnik po programie – dostępny jest online w wersji anglojęzycznej. W 2020 roku można składać wnioski w ramach dwóch komponentów programu:
Komponent 1:
Pamięć o przeszłości Europy – do 4 lutego
Komponent 2:
Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie
- Partnerstwo miast- do 4 lutego i do 1 września
- Sieci miast – do 3 marca i do 1 września
- Projekty społeczeństwa obywatelskiego – do 1 września
Istotne jest, by wnioski złożyć do godziny 17:00 ostatniego dnia składania wniosków. Jeżeli termin składania wniosków przypada w sobotę lub w niedzielę, za ostatni dzień składania wniosków należy uznać pierwszy następny dzień roboczy. Wyniki każdego naboru zostaną opublikowane najpóźniej sześć miesięcy po upływie terminu składania wniosków.
Więcej informacjina oficjalnej stronie : europadlaobywateli.pl
Erasmus +
Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Kraje uczestniczące w programie to 28 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Macedonia Północna, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja, Serbia. Całkowity budżet programu wynosi 14,7 mld euro.
Najbliższe nabory do składania wniosków dotyczą różnych akcji i sektorów Programu:
Akcja 1:
Mobilność osób w dziedzinie młodzieży – do 5 lutego do godziny 12:00 czasu brukselskiego
Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia (dot. sektorów: Edukacja szkolna, Kształcenie i szkolenia zawodowe, Szkolnictwo wyższe, Edukacja dorosłych) – 5 lutego do godziny 12:00 czasu brukselskiego
Wspólne programy studiów magisterskich Erasmus Mundus – do 13 lutego do godziny 17:00 czasu brukselskiego
Akcja 2:
Partnerstwa strategiczne w dziedzinie młodzieży – do 5 lutego do godziny 12:00 czasu brukselskiego
Partnerstwa strategiczne w dziedzinie kształcenia i szkolenia (dot. sektorów: Edukacja szkolna, Kształcenie i szkolenia zawodowe, Szkolnictwo wyższe, Edukacja dorosłych) – do 24 marca do godziny 12:00 czasu brukselskiego
Uniwersytety Europejskie – do 26 lutego do godziny 17:00 czasu brukselskiego
Sojusze na rzecz wiedzy – do 26 lutego do godziny 17:00 czasu brukselskiego
Sojusze na rzecz umiejętności sektorowych – do 26 lutego do godziny 17:00 czasu brukselskiego
Budowanie potencjału w dziedzinie szkolnictwa wyższego – do 5 lutego do godziny 17:00 czasu brukselskiego
Budowanie potencjału w dziedzinie młodzieży – do 5 lutego do godziny 17:00 czasu brukselskiego
Akcja 3:
Projekty w zakresie dialogu z młodzieżą– do 5 lutego do godziny 12:00 czasu brukselskiego
Działania „Jean Monnet”
Katedry, moduły, centra doskonałości, wsparcie dla stowarzyszeń, sieci, projekty – do 20 lutego do godziny 17:00 czasu brukselskiego
Działania w dziedzinie sportu
Współpraca partnerska – do 2 kwietnia do godziny 17:00 czasu brukselskiego
Małe partnerstwa współpracy – do 2 kwietnia do godziny 17:00 czasu brukselskiego
Niekomercyjne europejskie imprezy sportowe – do 2 kwietnia do godziny 17:00 czasu brukselskiego
Szczegóły na oficjalnej stronie Programu: erasmusplus.org.pl
Europejski Korpus Solidarności
Europejski Korpus Solidarności wystartował już w 2016 r. jako inicjatywa umożliwiająca młodym ludziom w wieku 18-30 zdobywanie doświadczenia, rozwój osobisty i zawodowy oraz pracę na rzecz budowania solidarności w całej Europie. Program daje możliwość realizacji działań, które będą odpowiedzią na ważne tematy społeczne. Wszystkie działania powinny mieć charakter solidarnościowy.
Europejski Korpus Solidarności oferuje młodzieży i organizacjom możliwość zaangażowania się w trwające od 2 do 12 miesięcy:
- Projekty Wolontariatu
- Staże i miejsca pracy
- Projekty Solidarności
Najbliższy termin naboru dla instytucji chcących wziąć udział w programie to 5 lutego.
Szczegółowe informacje dla organizacji: eks.org.pl
Program Grantów Ambasady Stanów Zjednoczonych
Program ten to dwuetapowy proces, w ramach którego wnioski są składane i oceniane na bieżąco przez cały rok. I etap polega na wypełnieniu formularza zamieszczonego pod adresem: https://bit.ly/2GLlSZy
W ciągu 30 dni od złożenia propozycji organizacja otrzymuje informację zwrotną. Wnioskodawcy ocenieni pozytywnie składają następnie szczegółowy wniosek – Project Application.
Program skierowany jest do przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w Polsce (organizacji pozarządowych, instytucji kulturalnych i edukacyjnych, uczelni, mediów, szkół oraz osób fizycznych). Projekty powinny dotyczyć następujących obszarów:
- Bezpieczeństwo,
- Handel oraz energia,
- Przedsiębiorczość, innowacyjność i STEAM,
- Zaangażowanie obywatelskie i wspieranie wspólnych wartości,
- Kultura amerykańska, historia stosunków polsko-amerykańskich oraz upadek rządów komunistycznych w Polsce,
- Wiedza o mediach.
Na stronie Ambasady znajdziemy wykaz pomysłów, które zazwyczaj są wspierane finansowo:
- Kreatywne i innowacyjne propozycje
- Zaangażowanie młodzieży, edukacja i programy budujące umiejętności przywódcze
- Konferencje, warsztaty, fora, panele dyskusyjne i kursy mistrzowskie dotyczące tematów amerykańskich lub kwestii wspólnych interersów określonych w powyższych celach programu communities
- Zaproszenie amerykańskiego mówcy lub artysty do Polski
- Programy kulturalne, szczególnie te dotyczące młodzieży i ubogich
- Wystawy amerykańskich artystów lub o amerykańskiej tematyce
- Wsparcie radiowe, telewizyjne poszczególnych inicjatyw, promocja w social-media
Więcej na: pl.usembassy.gov
Ogólnopolski Konkurs Grantowy (OKG) w ramach Programu „Równać Szanse”
Wkrótce dostępne będą informacje na temat naboru w roku 2020.
Wnioski składać mogą organizacje pozarządowe mające siedzibę w miejscowości do 20 tys. mieszkańców oraz biblioteki i domy kultury, które od 2008 r. zrealizowały min. jeden projekt w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego. Celem OKG jest wsparcie projektów, które: rozwijają u młodych ludzi umiejętności wykorzystania tego, co może im sprzyjać w nich samych i otaczającym środowisku, skutecznego planowania, zjednywania sobie innych podczas pracy w grupie i realizacji wspólnych celów; wzmacniają wiarę we własne możliwości. Maksymalna kwota dotacji to 40 000 zł na projekty trwające 15 miesięcy, realizowane ze stałą grupą min. 20 osób w wieku 13-19 lat.
Na stronie www.rownacszanse.pl znajdują się szczegółowe informacje.
Zachęcamy do lektury innych publikacji i artykułów dla organizatorów programów stypendialnych!
Wszystkim instytucjom stypendialnym i organizacjom pragnącym zainicjować nowy program stypendialny życzymy powodzenia w realizacji działań, a także zachęcamy do współpracy i kontaktu z zespołem Programu Moje Stypendium!