10.01.2016

Nowe technologie w służbie lokalnych programów stypendialnych

Okres naboru wniosków w dużej części programów stypendialnych odbywa się teraz w okresie wakacyjnym. Bardzo często wiąże się on z ogromnymi ilościami dokumentów w formie papierowej, które zalewają biura organizatorów i jednocześnie zniechęcają osoby aplikujące o stypendia. Jak ułatwić życie sobie oraz aplikującym o stypendia? Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej znalazła sposób na zmniejszenie tzw. „papierologii” towarzyszącej okresowi naboru wniosków stypendialnych i usprawnienie woluntarystycznej pracy przy programach stypendialnych.

Formularz on-line jest rozwiązaniem dobrym dla wszystkich organizacji pozarządowych. Nie tylko ułatwi i przyśpieszy kontakt z potencjalnym czy obecnym stypendystą, ale wzmocni także jej wizerunek. Dzięki niemu można w łatwy i szybki sposób monitorować ilość i przede wszystkim jakość składanych wniosków.

Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej korzysta z generatora wniosków od 2013 roku. – Elektroniczny nabór wniosków znacznie usprawnił działanie Biłgorajskiego Funduszu Stypendialnego. Kandydaci do stypendium mogą składać wnioski bez wychodzenia z domu. A osoby obsługujące programy stypendialne mogą samodzielnie dodawać nowe stypendia, redagować pytania pojawiające się we wnioskach i raportach. Co pozwala ukształtować formularz w oczekiwany przez nas sposób – wyjaśnia Iwona Dubińska, pracownik Fundacji FLZB.

Ponadto generator internetowy umożliwia szybką, zbiorczą i łatwą analizę wyników oraz przejrzystą, tabelaryczną ich prezentację (możliwość eksportu do programu Excel). I tutaj znowu mamy do czynienia z gigantyczną oszczędnością czasu jak i możliwością interpretacji uzyskanych danych w jednej chwili.

Elektroniczne formularze i sprawozdania to dzieła nowoczesnej informatyki z pomocą, których obsługa programów stypendialnych przebiega łatwiej, szybciej i przyjemniej.

– Widzimy wiele korzyści przy korzystaniu z formularzy on-line, dlatego chętnie udostępnimy go już wielu organizacjom z Polski za darmo, może również udostępnić Twojej organizacji. Jeśli jesteś zainteresowany napisz do nas: flzb@lbl.pl. Formularz został wykonany w ramach programu „Nowe Technologie Lokalnie” finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności – mówi Maciej Mulawa, pracownik Fundacji FLZB.

Artykuł nadesłany przez FLZB