Zdjęcie klawiszy pianina z wpisem ,,jakie stypendium dla artysty''?

24.09.2023

Jakie stypendium dla artysty?

Jak znaleźć stypendium dla artysty odpowiadające zarówno talentom, jak i potrzebom? W jakich konkursach artystycznych warto wziąć udział? I wreszcie jakimi stypendiami i konkursami warto zainteresować swoje dziecko? W tym artykule odpowiadamy na te i inne pytania, jednocześnie wskazując konkretne propozycje!

Jakie stypendium dla artysty?

Stypendia samorządowe dla uczniów

Po pierwsze warto nadmienić, że bardzo wiele jednostek samorządowych oferuje stypendia dla artystów.  Poniżej opiszemy te kierowane przede wszystkim do zdolnych uczniów oraz studentów.

Kryteria przyznawania stypendiów są najczęściej szerokie i mogą obejmować różne dziedziny artystyczne. Mogą to być na przykład: taniec, muzyka, literatura, teatr, sztuki wizualne czy twórczość ludowa.

Najczęściej spotykanym wymogiem przyznania takiego stypendium jest osiągnięcie wysokiego miejsca w konkursie lub festiwalu artystycznym. Poza tym ważne jest też uzyskanie dobrej średniej na świadectwie.

Zachęcamy do sprawdzenia portalu Mojestypendium.pl: można tam znaleźć wiele naprawdę ciekawych pozycji dla uczniów i studentów. W dniu pisania tego artykułu znaleźliśmy aż 19 artystycznych stypendiów realizowanych przez samorządy. Warto zaznaczyć, że to najczęściej małe gminy i powiaty oferują stypendia, także jako element wyrównywania szans.

Poniżej polecamy kilka godnych uwagi stypendiów artystycznych dla uczniów:

Stypendia samorządowe bez ograniczenia wiekowego

Po drugie chcieliśmy zademonstrować, jak stypendium dla artysty może pomóc w bieżącej pracy, na przykład nad filmem czy albumem muzycznym.  W naszej bazie Mojestypendium.pl można znaleźć całkiem sporo stypendiów samorządowych przyznawanych bez ograniczeń wiekowych. Warto zauważyć, że oferują je najczęściej większe ośrodki, takie jak Toruń czy Wrocław. 

Co więcej, w takich przypadkach nie są to jednorazowe wypłaty, a regularne comiesięczne przelewy.  Bez wątpienia takie wsparcie może okazać się kluczowe przy próbie ukończenia trudnego lub przeciągającego się projektu.

Poniżej polecamy najciekawsze artystyczne stypendia bez ograniczenia wiekowego:

Ogólnopolskie stypendium dla artysty

Rola Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Warto zauważyć, że MKiDN regularnie przyznaje stypendia artystyczne dla twórców, krytyków czy po prostu pasjonatów kultury i sztuki. W tym momencie możemy wymienić trzy programy realizowane przez ministerstwo:

  • Pierwszy, ,,Młoda Polska”. Kierowany do krytyków oraz twórców z wybitnymi osiągnięciami poniżej 35 lat.
  • Drugi, dla cudzoziemców z polskimi korzeniami, którzy chcą dostać się na uczelnię wyższą.
  • Trzeci, kierowany do studentów uczelni artystycznych w Polsce.

Pozarządowe stypendia dla artystów

Chcielibyśmy wyróżnić dwa artystyczne stypendia realizowane przez ośrodki pozarządowe.

Pierwszym jest bardzo ciekawa oferta CD Projekt Red ,,Dziewczyny w grze”. Celem tego programu jest przyciągnięcie do bardzo silnej i rozwijającej się w Polsce branży IT więcej dziewczyn. Piszemy  „dziewczyn” nie tylko nawiązując do nazwy programu, ale też dlatego, że jest on skierowany do uczennic III, IV lub klasy szkoły średniej. 🙂

Po drugie warto wspomnieć o skierowanym do muzyków corocznym stypendium organizowanym przez Yamaha Music Europe Foundation. Jest to ciekawa okazja dla studentów myślących o rozpoczęciu swojej kariery muzycznej.

Macie poczucie, że lepiej rozumiecie system artystycznych stypendiów w Polsce? Może chcecie skorzystać z jednej z nadarzających się okazji? To dobrze, bo właśnie w takim celu piszemy nasze artykuły!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.