8.05.2018

Rekord Guinessa w najdłuższym żywym rozwinięciu liczby Pi

Polska próba pobicia Rekordu Guinessa w najdłuższym żywym rozwinięciu liczby Pi udała i zostanie oficjalnie wpisana do Księgi Rekordów!

14 marca, w Międzynarodowym Dniu Liczby Pi, rozpoczęła się V edycja programu grantowego mPotęga. Tegorocznemu otwarciu towarzyszyła spektakularna próba pobicia Rekordu Guinnessa na najdłuższą linię osób prezentujących rozwinięcie liczby Pi.  Tego wyzwania podjęli się uczniowie i nauczyciele szkół, które biorą udział w programie mPotęga oraz wolontariusze, łącznie 627 osób z całej Polski, które stanęły na warszawskich bulwarach wiślanych z cyframi liczby Pi w dłoniach. Ich wysiłek się opłacił: Rekord Guinessa został oficjalnie uznany!

Dotychczas na świecie zostały uznane jedynie dwa rekordy w tej kategorii: w 2016 roku w dzień liczby Pi w Omanie 259 uczniów ustawiło się na szkolnym stadionie i w 2017 r., również w międzynarodowy dzień liczby Pi, 520 mieszkańców włoskiego miasteczka Todi ustawiło się na rynku.

Na co dzień nie myślimy o tym, jak wszechobecna jest matematyka w naszym życiu, kojarzy się nam z wzorami i szkołą. Święto takie jak  Międzynarodowy Dzień Liczby Pi i Piknik Matematyczny, to okazja do tego, by oswoić matematykę i zafascynować nią dzieci i młodzież.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i cieszymy się, że zapisaliśmy się w słynnej Księdze Rekordów Guinessa!

Ustanawianie rekordu towarzyszyło Piknikowi Matematycznemu – wydarzeniu, które podsumowało ubiegłoroczną edycję mPotęgi. Fundacja mBanku wsparła w ten sposób 259 projektów, które objęły ok. 35 tys. uczestników.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć. Wydarzeniu patronuje Centrum Nauki Kopernik, a organizacyjnie wspierają je wolontariusze Programu Projektor – Wolontariat Studencki.