11.05.2018

Konkurs im. Olgi Rok dla bibliotekarek

Z pasją i zaangażowaniem pracujesz w bibliotece?
Konkurs im. Olgi Rok jest dla Ciebie!

Biblioteka to nie tylko budynek, w którym odbieramy książki. To miejsce, które inspiruje, uczy i wspiera, odgrywając ważną rolę w społeczności lokalnej. Jest to możliwe tylko dzięki pasji i zaangażowaniu osób w niej pracujących. I to właśnie w święto Bibliotekarza (i Bibliotekarek!) rozpoczynamy VII edycję Konkursu im. Olgi Rok i zachęcamy panie pracujące w bibliotekach w całej Polsce do zgłoszenia się w Konkursie. Dzieląc się swoimi historiami, mogą wygrać pieniądze na spełnienie marzeń związanych z rozwojem osobistym. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czeka na zgłoszenia do 9 lipca.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?
Otrzymanie stypendium uświadomiło mi, że kreatywność i wiedza nie zna ani granic administracyjnych ani wieku. Oto ja, dziewczyna z niewielkiej miejscowości na Podlasiu, z małej biblioteki gminnej, z gminy zamieszkałej przez niecałe 3 tysiące osób – zostaję zauważona i nagrodzona przez Kapitułę. Na kilka chwil reflektory wszystkich bibliotek zostały skierowane na Orlę. Blask ten sprawił, że zakwitłam jako osoba, zakwitłam jako bibliotekarka, nabrałam ogromnej ochoty na więcej działań, olbrzymiej satysfakcji ze swojej pracy i pewności, że szczęście to nie tylko zdrowy układ z samym sobą ale przede wszystkim z ludźmi wokół – oni są naszym odzwierciedleniem, to słowa Kariny Jaroszewicz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Orli, która została laureatką ubiegłorocznej edycji.

Bibliotekarki z całej Polski mogą ubiegać się o stypendium w dwóch kategoriach konkursowych: placówka biblioteczna jednoosobowa oraz placówka biblioteczna wieloosobowa. Wysokość rocznego stypendium w każdej z dwóch kategorii wynosi 5 000 zł. Podczas oceny wniosków Kapituła Konkursu weźmie pod uwagę to, w jakim stopniu doświadczenia kandydatki mogą być inspirujące dla innych kobiet, czego mogą nauczyć się od niej inne biblioteki, szczególnie w zakresie pozyskiwania nowych użytkowników i zaangażowania w życie lokalnej społeczności, oraz potencjał kandydatek jako liderek zmiany w swoich społecznościach. Stypendium w Konkursie im. Olgi Rok jest finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok – Ani, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę babci – bibliotekarki z Warszawy. Jego celem jest wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek z całej Polski oraz zebranie i docenienie historii kobiet, które – podobnie jak kiedyś Olga Rok – potrafią mobilizować

siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i które wspierają rozwój swoich społeczności.
Stypendium jest współfinansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz ze środków Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok. Operatorem Funduszu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, promująca ideę funduszy wieczystych i kapitałów żelaznych w ramach kampanii „Jesteśmy dziś, jutro, zawsze”. Partnerem Merytorycznym przedsięwzięcia jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego prowadząca w latach 2009 – 2015 Program Rozwoju Bibliotek skierowany do placówek bibliotecznych w małych miejscowościach.

Więcej informacji, regulamin konkursu im. Olgi Rok oraz wniosek znajdują się na stronie www.projektbabcia.pl

Zdjęcie (u góry) przedstawia laureatki i wyróżnione w VI edycji Konkursu im. Olgi Rok: Karina Jaroszewicz (Gminna Biblioteka Publiczna w Orli), Katarzyna Heród (Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIAZKI w Oświęcimiu), Izabela Putz (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu) oraz Monika Schmeichel-Zarzeczna (Filia nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie) w towarzystwie Mariusza Szczygła i założycielki Funduszu Ani Rok.