3.04.2017

Junior Research Award

Jesteś doktorantem i chcesz prowadzić badania w USA? Aplikuj o stypendium Junior Research Award Polsko Amerykańskiej Komisji Fulbrighta!

Komisja Fulbrighta szuka ambitnych doktorantów i doktorantek zainteresowanych wyjazdem do USA na stypendium Junior Research Award trwające 6-9 miesięcy. Nabór wniosków trwa do 19 maja!

Przygoda z Fulbrightem oczami stypendystów

„Nowe wyzwania i doświadczenia”
Małgorzata Fiałkowska-Filipek, wyjechała na stypendium w 2015 roku. Badania realizowała na Indiana University-Purdue University.

„Fulbright spełnił moje marzenia i zmienił moje życie. Dosłownie. Wyjechałam wraz z mężem w 2015 roku. Rok wcześniej postanowiłam aplikować o stypendium. Do dzisiaj pamiętam, jak 30 kwietnia stałam w kilkunastometrowej kolejce na pocztę główną we Wrocławiu, aby wysłać wniosek. Ostatni dzień składania wniosku i ostatni dzień na złożenie deklaracji PIT. Pełno ludzi i w tłumie ja, wpatrzona w zegarek, czy oby na pewno zdążę przed północą. Tak właśnie zaczęła się moja przygoda z Fulbrightem. Później było już z górki. Komisja Fulbrighta pomaga bezboleśnie przejść przez proces rekrutacji i w załatwieniu wszystkich formalności związanych w wyjazdem. Po przyjeździe szybko okazuje się, że nie jest się samemu. Co roku w ramach stypendiów Fulbrighta zjeżdżają do Stanów setki studentów ze wszystkich krańców świata. Wszyscy tak jak ja, spragnieni nowych doświadczeń, otwarci na nową kulturę, gotowi na nowe wyzwania. W USA prowadziłam badania nad jakością w opiece zdrowotnej. W sumie zjechałam ponad 20 stanów. Współpracowałam z najlepszymi specjalistami i autorytetami z mojej dziedziny. Uczestniczyłam w najlepszych i najbardziej prestiżowych konferencjach z ochrony zdrowia. I co najważniejsze, poznałam wspaniałych ludzi, z którymi do teraz utrzymuję bliskie relacje. Zawodowo i prywatnie. Spędziłam wspaniałe pół roku w kraju, o którym wcześniej mogłam tylko śnić. Po powrocie otworzyło się przede mną wiele nowych dróg i możliwości, a moje życie nabrało jeszcze większego tempa i znaczenia. Wraz z bagażami, workiem wspomnień i gigabajtami zdjęć, ze Stanów przywiozłam ze sobą nowe życie i moja rodzina liczy obecnie już 3 osoby. Kto by pomyślał, że to wszystko dzięki Fulbrightowi 😊”

malgorzata_ff4_jpg

Wspomnienie z Fulbright Enrichment Seminar:

Artykuł o Małgorzacie Fijałkowskiej-Filipek opublikowany w trakcie jej pobytu na stypendium:

pryzmat.pwr.edu.pl

„Fulbright: słowo-klucz (do sukcesu)”
Artur Jerzy Filip, wyjechał na stypendium w 2015 roku. Badania realizował w Pratt Institute, New York City, NY

„Trudno o lepszy moment na podsumowanie i ocenę stypendium Fulbrighta niż dzisiaj, zaledwie kilka dni po złożeniu gotowej rozprawy doktorskiej na mojej macierzystej uczelni w Warszawie. Wiem dobrze, że gdyby nie roczny pobyt w Stanach, składałbym właśnie zupełnie inną pracę. Napisałbym co innego, inaczej, i na pewno z o wiele mniejszym przekonaniem. Szczególnie, że właśnie w dziedzinie planowania i zarządzania rozwojem miast, osobista obecność w badanym miejscu jest nie do przecenienia. A dzięki stypendium Fulbrighta nie pisałem już o amerykańskich miastach jako zjawiskach obcych, odległych, ale jak o moim własnym miejscu w Świecie – w końcu przez dziesięć miesięcy to właśnie Nowy Jork był moim domem.
Stypendium Fulbrighta i status visiting researcher na renomowanej amerykańskiej uczelni dają zresztą znacznie więcej niż tylko samą możliwość pobytu i studiowania w Stanach, co zdecydowanie wyróżnia ten program na tle innych stypendiów i grantów. Fulbright daje w Ameryce zakorzenienie i rozpoznawalność. Dzięki temu, w ramach mojej rocznej pracy badawczej w Stanach przeprowadziłem blisko sto wywiadów pogłębionych z liderami wybranych projektów urbanistycznych: planistami i miejskimi aktywistami, ale też przedstawicielami władz i instytucji publicznych. Przekonałem się, jak bardzo hasło ‘Fulbright’ pomaga nawiązywać bezcenne kontakty – nie raz było dla mnie słowem kluczem, dzięki któremu udzielano mi już na wstępie wielkiego kredytu zaufania. Zaufania, które znalazło odbicie w jakości mojej pracy, a w niektórych przypadkach przerodziło się w osobistą znajomość i przyjaźń.”

arturjerzyfilip180x180 (1)

Czy mogę ubiegać się o stypendium?
Stypendium Fulbright Junior Research Award przeznaczone jest dla doktorantów przygotowujących rozprawę doktorską w uczelniach, instytutach badawczych, jednostkach naukowych PAN, międzynarodowych instytutach naukowych oraz innych jednostkach naukowych w Polsce. Stypendium umożliwia realizację projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym lub organizacji pozarządowej. Termin składania aplikacji mija 19 maja. Szczegółowe informacje o programie i wskazówki dla aplikujących znajdują się na stronie: fulbright.edu.pl oraz na wydarzeniu na facebooku.

***

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta administruje Programem Fulbrighta w Polsce. Program powstał w USA w 1946 roku i jest jednym z największych programów wymiany naukowej pomiędzy USA a innymi krajami. Program Fulbrighta jest obecny w Polsce nieprzerwanie od 1959 r.